Sağlıklı tariflerle çocuklara sütü sevdirmenin yolları

Çocukların günde 3 bardak süt içmesi yeterli!

Süt doğumdan ölüme kadar vücudun gelişmesi, güçlenmesi ve sağlığın korunması için gereken protein, kalsiyum, yağ gibi önemli besin öğelerini içeren bir gıda. Ancak uzmanlar, “Süt ne kadar yararlı olursa olsun çok fazla tüketildiğinde anemi yani kansızlığa sebep olur. O yüzden süt tüketimi çocuklarda 3, yetişkinlerde ise 4 bardağı geçmemelidir” dedi.

Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Feyza Avcı

İstinye Üniversite Hastanesi Medical Park Gaziosmanpaşa Beslenme ve Diyet Uzmanı Tuba Feyza Avcı, 0-1 yaştakilerin sadece anne sütü, 2-5 yaştakilerin günde 2 bardak,  5-8 yaş arasındakilerin günde 3 bardak ve 8 yaş sonrasındakilerin de günde 4 bardak süt tüketmeleri gerektiğini söyledi. Avcı, şu bilgileri verdi:

Sütün sağlıkla tüketilmesi için vücudumuza zarar veren mikroorganizmalardan arındırılması gerekmektedir. Bu arındırma işlemi için farklı yöntemler vardır. Pastörizasyon, UHT ya da kaynatma gibi yöntemler uygulanır. Pastörizasyon gıda maddesi içindeki zararlı bakterileri ve bozulma etmenlerini yok etmek amacıyla uygulanan bir ısıl işlemdir.

Ülkemizde süte 12-40 saniye süre ile 72-85 derecelik ısı uygulaması yapılmaktadır. Günlük süt dediğimiz cam şişelerdeki sütler bunlardır. Bu sayede sütün içinde bulunan bütün mikroplar ölmektedir. Isıl işlem uygulama süresi de kısa olduğu için sütün içinde bulunan yararlı yapılar bozulmamış olur. Pastörize sütler taşıma, saklama ve tüketme aşamalarında soğuk zincirde muhafaza edilmelidir. Ve son kullanma tarihleri kısa olduğundan dikkat edilmelidir.

UHT olanlar 3 gün içinde tüketilmeli

UHT işleminde süt, 135-150 derecede 2-6 saniye kadar ısıtılıp soğutulur. Bu sayede her türlü mikrop ve mikropların sporlarından arındırılır. Genellikle oda sıcaklığında ambalajı açılmadığı sürece 4 ay normal tat ve kıvamda ve besin değerini korur. Süt 6 katmandan oluşan, sütün bozulmasında etkili olan hava ve ışıktan koruyan ambalajlara doldurulur. 4 ay boyunca paketlendiği günkü tazeliğini korur. UHT süt açıldıktan sonra buzdolabında muhafaza edilmeli ve 3 gün içinde tüketilmelidir. Çünkü süt içeriğindeki yüksek kaliteli besin öğeleri sayesinde havada bulunan bakteriler için de oldukça lezzetli bir üründür.

Kaynayınca proteini gidiyor

Kaynatma işlemi ise daha çok evlerde uygulanan asla yeterli ısıya çıkılamayan ve uzun süreli kaynatma işlemlerinden kaynaklı sütün içinde bulunan kaliteli proteinlerin de kaybına sebep olan bir yöntemdir. Bunun yanı sıra aldığınız açık sütlerin hangi çiftliklerden hangi şartlarda geldiğini bilmediğiniz gibi evde sütün kalitesini test edebileceğiniz laboratuvarlarınız da bulunmamaktadır. Bu sebeple süt ve süt ürünü tüketiminde ambalajlı ürünleri tüketmekte fayda vardır.

Peki, bu kadar sağlıklı olan bu sütü fazla tükettiğimizde neler olur? Doğada her şey bir denge içindedir, hiçbir besin diğerinden daha iyi değildir. Her besin kendi içinde mucizelere sahiptir. Süt de ne kadar yararlı olursa olsun çok fazla tüketildiğinde anemi yani kansızlığa sebep olur. O yüzden süt tüketimi çocuklarda 3 yetişkinlerde ise 4 bardağı geçmemelidir.

Süt genel olarak çocukların çok sevdiği bir besin grubudur. Bu nedenle sütle ister tatlı ister tuzlu şekillerde çocuklarınızın damak tadına uygun tarifler ortaya çıkarabilirsiniz:

Kahvesiz Frappe

Malzemeler

  • 2 bardak süt
  • 4 yemek kaşığı yoğurt
  • 1 adet muz
  • 1 yemek kaşığı kakao
  • 4-5 küp buz
  • 1 yemek kaşığı damla çikolata

Yapılışı: Süt, yoğurt, muz, kakao ve buzu blendırdan geçirin. Bir bardağa boşaltıp üzerine damla çikolataları serpin. İşte nefis kahvesiz frappeniz hazır.

İyi Geceler Sütü

Malzemeler

  • 1 bardak papatya çayı
  • 1 tatlı kaşığı bal
  • 1 bardak süt
  • 1 çay kaşığı tarçın (arzuya göre)

Yapılışı: Papatya çayını demleyin, ılık sütle karıştırın, içine biraz bal ekleyip arzuya göre tarçınla süsleyebilirsiniz. Hem çocuklarınız öksürük problemlerine iyi gelecek hem de rahat bir uyku çekmelerini sağlayacak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir