Sıcak çarpmasında yapılması gerekenler ve 4 etkili önlem

Tedavisi ihmal edildiğinde hayati riske neden olabiliyor

Aşırı sıcakların bastırdığı ve yoğun nemle birleştiğinde adeta nefes aldırmadığı bugünlerde çok dikkatli olmak gerekiyor. Yaz aylarında en sık rastlanan sorunlar arasında sıcak çarpması geliyor. Sıcak çarpmasında vücut aşırı sıcak nedeniyle normal ısı düzenlemesini kaybediyor. Vücut ısısı normal sınırların üzerine çıkarak 40 dereceyi aşıyor. 40 derecenin üzerindeki ateş ise hayati organların hasar görmesine hatta ölüme yol açabiliyor.

İç Hastalıkları uzmanı Dr. Alper Canpolat sıcak çarpmasının 10 önemli belirtisini anlattı:

Bu saatlerde mümkünse dışarı çıkmayın

İklim değişikliğiyle birlikte son yıllarda sıcak çarpması çok daha fazla görülüyor. Yaz aylarında 10-16 saatleri arasında güneş ışınları daha yoğun olduğundan sıcak çarpması riskinin bu saatlerde artıyor. Bu nedenle güneşin en dik açı ile geldiği öğle saatlerinde zorunlu olmadıkça dışarıda olmaktan kaçının. Dışarıya çıkmak zorundaysanız ağaçlar, şemsiyeler ya da güneşlikler gibi gölgeliklerin altında durarak doğrudan güneş ışığından korunmaya çalışın. Egzersiz veya yürüyüş yapmak için de kesinlikle günün nispeten serin saatlerini tercih edin.

Kapalı araçta kalmaktan kaçının!

Özellikle yazın kapalı araçta kalmak camlar açık olsa dahi tehlikeli sonuçlara hatta yaşam kaybına neden olabildiğinden park halindeki araçta kalmayın. Bebekleri, çocukları, yaşlı veya engelli bireyleri de ‘araç gölgede, camı da açık’ diye düşünerek hele de yalnız başına kesinlikle bırakmayın.

Sıcak havalarda açık renkli, hafif ve bol kıyafetler tercih edilmelidir. Şapka veya benzeri bir başlık ile güneş ışığından korunulmalıdır. Güneş yanıklarını önlemek için güneş koruyucu kremler ve güneşin zararlı ışınlarına karşı ultraviyole korumalı olduğundan emin olduğunuz güneş gözlüğü kullanılmalıdır.

Su içmek için kesinlikle susamayı beklemeyin!

Özellikle de yaz aylarında susuzluk hissetmeseniz bile mutlaka yeterince su içmeye dikkat edin.  Salatalık, karpuz, marul gibi su içeriği yüksek yiyecekleri aşırıya kaçmadan tüketebilir, sıcak yaz günlerinde terleyerek vücuttan atılan sıvı ve mineralleri yerine koymak için günde bir-iki bardak maden suyu (200-250 ml) içebilirsiniz. Ancak tuz duyarlı kişilerin, hipertansiyon, böbrek ya da kalp hastalığı olanların doktorlarına danışarak bu gıda ve içecekleri tüketmesi gerekiyor.

 Sıcak çarpmasının 10 önemli belirtisi!

 1. Yüksek ateş
 2. Baş ağrısı
 3. Mide bulantısı
 4. Kusma
 5. Kalp hızında artış
 6. Hızlı nabız
 7. Baş dönmesi
 8. Halsizlik, düşkünlük, yorgunluk
 9. Soluk cilt
 10. Huzursuzluk, şuur bulanıklığı

Sıcak çarpmasına yol açan etkenlere dikkat!

 • Aşırı güneşe maruz kalmak
 • Sıcakta veya güneş altında egzersiz ve spor yapmak
 • Sıcakta veya güneş altında uzun süre dışarıda çalışmak
 • Güneş altında bırakılmış araba gibi küçük ve kapalı ortamlarda durmak
 • Uzun süre plajda, kumsalda, saunada kalmak
 • Sıcak havalarda yeterli su içmemek
 • Soğutma olanaklarının (klima sistemi) yetersiz olduğu ortamlarda bulunmak

Ne yapmalısınız?

 • En yakın sağlık kuruluşuna başvuruncaya kadar sıcak çarpması belirtileri gösteren kişi hemen serin bir yere alın.
 • Üzerindeki sıkı giysileri gevşetin.
 • Vücuttaki sıvı ve elektrolik kaybını karşılamak için bol su içirin. Tuzlu yiyecekler tüketmesi sağlayın. Ancak bireyin şuur durumunda bulanıklık varsa su ve gıda vermeyin. Hızlıca sağlık kuruluşuna ulaştırın.
 • Mümkünse kişinin soğuğa yakın suyla duş alması sağlayın. Duş olanağı yoksa buz paketleri veya soğuk ıslak havlularla vücuda kompres yapın.
 • Sıcak çarpmasında ateş 40 dereceyi aşsa da, ateş düşürücü ilaçların tedavide yeri yoktur.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir