Soğuk havalarda bebeğinizin cildini nasıl korumalısınız?

Bebeğiniz cildinin pH’ı 5.5

Bebeklerin cildi ısı değişikliklerine, yetişkinlere kıyasla 5 kat daha duyarlıdır. Soğuk havalarda bebek cildi kolayca zarar görebilir. Bu nedenle bebeklerin cildine kış aylarında ekstra özen gösterilmesi gerekir.

Dr. Reyhan Erol

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Yrd. Dç. Dr. Öğr. Üyesi Reyhan Erol, “Bebeklere ph 5.5 olan bebek bakım ürünleriyle banyo yaptırılması, banyo sonrasında ise bebeğin cildinin pH 5.5 olan bebek bakım ürünleriyle nemlendirilmesi cildin koruyucu tabakasının sağlıklı kalmasını sağlar” dedi.

Bebeklerde cilt dokusunun sağlıklı yetişkinlerinkine yakın olduğu düşünülse de, cildin koruyucu özelliği -yani bariyer oluşumu- bebeğiniz büyüdükçe devam eden dinamik bir süreçtir ve yaşamın ilk iki yılı çok önemlidir. Bebeklerin cildi daha yüksek su içeriğine sahiptir; daha fazla su emebilir ve sahip olduğu fazla suyu yetişkin cildinden daha hızlı kaybedebilir. Ayrıca bebeklerin cildinin üst tabakası yetişkinlere göre 5 kata kadar incedir. Cilt bütünlüğünü ve ısı değişiklerinde koruyucu görev yapan cilt altı yağ dokusunun kimyasal bileşimi de yetişkinlere göre çok farklıdır. Bütün bu farklılıklar nedeniyle bebek cildinin özenle korunması gerekir. Soğuk havalarda, hassas ve ince olan bebek cildi alerjenler ve enfeksiyon etkenlerine duyarlı hale gelir. Kış aylarında ortam neminin azalması ve soğuk hava, cilt kuruluğu; alerjik yapılı çocuklarda kaşıntı ve egzama gibi cilt problemlerini artırıyor. Bu durum cildin bariyer fonksiyonunu bozduğu için enfeksiyon etkenlerinin vücuda girmesi kolaylaşıyor.

Sadece suyla temizlemek cilt bariyerini bozabilir

Bazı sabun ve temizleyiciler, cildin pH’ını 7 ila 9’a kadar yükseltebilir. Bebeğin cildini temizlerken sadece su kullanmak da cilt bütünlüğünü bozabilir. Yalnızca su kullandığınızda bebek cildi kısa süreli yaklaşık 30 saniye kadar nemlenir, ardından kurur. Suyun pH değeri 7,5 olduğundan su, tek başına bebek cildinin pH seviyesini yükseltir ve cilt bariyerinin bozulmasına neden olabilir. Sık banyo yapan çocuklarda bu nedenle cilt kuruluğu ve egzama gibi alerjik belirtiler ortaya çıkabilir.

Çocuklara ve bebeklere kış aylarında 10 dakikayı geçmeyecek şekilde, cildi temizlerken nemlendiren ve ph 5.5 olan bebek bakım ürünleriyle banyo yaptırılması uygundur. Banyo sonrası bebeğin cildinin pH 5.5 olan bebek bakım ürünleriyle nemlendirilmesi cildin pH dengesinin korunmasını sağlar. Özelikle ailede atopi öyküsü olan bebeklerin cildinin her gün düzenli olarak nemlendirilmesi gerekir. Ayrıca yine pH 5.5 olan bebek losyonuyla yapılan masaj, bebeğin gelişimini desteklediği gibi cilt bariyerini de güçlendirecektir.

Temizlik, bakım, koruma bir arada

Etkinliği klinik ve dermatolojik olarak test edilen Sebamed Baby ürünleri, pH 5.5 değerine sahip formülü ile bebeğinizin cildini tahrişe ve zararlı çevresel etkenlere karşı koruyor. ECARF (Avrupa Alerji Araştırmaları Merkezi) tarafından onaylı Sebamed Baby ürünleri, alerjik cilt yapısı olan çocuklarda da güvenle kullanılabiliyor. Göz yakmayan formüle sahip, sabun içermeyen Sebamed Baby Şampuan, bebeğinizin saçlarını ve saç derisini narin bir şekilde temizliyor, içerdiği papatya ekstresiyle tahrişi giderip cildi rahatlatıyor. Yüzde 100 sabunsuz, yumuşak el ve vücut temizlik barı Sebamed Baby Kompakt, temizlik sırasında ciltteki kuruluğa karşı koruma sağlıyor, cildi besleyip nemlendiriyor, rahatlatıyor. Sebamed Baby Losyon, cilt tarafından hızla emilerek, yağlı bir his bırakmadan kuruluğa karşı yumuşak bir koruma sağlıyor. İçerdiği papatya ekstresiyle de ciltteki iltihaplara ve tahrişe karşı etki gösteriyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir