Uyku sırasında horlama uyku apnesi habercisi olabilir

Uyku apnesi mutlaka tedavi edilmeli

Uyku sırasında solunumun ani bir şekilde durduğu uyku bozukluğu haline ‘uyku apnesi’ deniyor. Bu solunum durmaları; uykunun derinleşmesine ve dolayısı ile dinlendirici bir gece uykusuna engel olmaktadır. Uzun süreli ve şiddetli hale gelmesi; bazı ciddi sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir ve mutlaka tedavi edilmelidir.

Yeni Yüzyıl Üniversitesi Gaziosmanpaşa Hastanesi Nöroloji Bölümünden Doç Dr. Ülkü Figen Demir, “Gün içinde uyuklama isteği; künt baş ağrısı; konsantre olamama; depresif ruh hali; iştah değişiklikleri ve özellikle akşam yemeği sonrası uyuklamalara yol açarak yaşam kalitesini olumsuz etkileyebilmektedir” dedi.

Bazen de uyku esnasında solunum tam anlamıyla durmadan, kan oksijen doygunluğunun azalması söz konusudur. Bu duruma da ‘Hipopne’ denir ki; uyku apne sendromlu hastaların büyük kısmında ikisi bir arada görülmektedir.

Obstrüktif uyku apne sendromu

Çocuklar da dahil olmak üzere her yaş grubunda görülebilmektedir. Erkeklerde yüzde 4, kadınlarda görülme sıklığı yaklaşık yüzde 2 civarındadır. Çoğunlukla kilolu, kısa ve geniş boyun çevresi olan, damak-boğaz anatomik yapı bozukluğu bulunan, VKİ’si yüksek, alkol ve sigara kullanan bireyler riskli grubunu oluşturmaktadır.

Bunlara ilave olarak yatış pozisyonu da uyku apne sendromu için risk faktörlerinden biridir. Örneğin sırtüstü pozisyon çok sık apne gelişen bir bireyde; yan yatar pozisyonda daha seyrek gelişmektedir. Tüm bu söylenenlere ilave olarak genetik yatkınlık da burada bahsedilmesi gereken bir konudur. Uyku apne sendromu olanlar, genelde yüksek sesle horlayan bireylerdir. Tipik olarak uyku esnasında kişinin horlaması aniden kesintiye uğrar, en az 10 saniye, bazen hastalığın şiddetine bağlı olarak daha uzun sürer. Apnenin sonlanmasının ardından derin bir nefes alma ile bu periyot sonlanır.

Yandaş hastalık riskleri fazla!

Uyku apne sendromlular; miyokard enfarktüsü, ritim bozuklukları, hipertansiyon, obezite ve inme riskinin, diğer bireylere göre daha yüksektir. Özellikle kontrolsüz hipertansiyonu olan, ateroskleroz riski taşıyan kilolu, uykusunda yüksek sesle horlayan kilolu kısa boyunlu erkek bireylerin uyku apne sendromu açısından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Şikayetler ve fizik muayene sonucu uyku apne sendromu varlığından şüphe duyan hekimler hastaları, polisomnografi denilen, tüm gece uyku laboratuvarında uyuma sonucu elde edilen veriler toplamı olan bir teste tabi tutar. Bu testten elde edilen veriler ile bir indeks hesaplanır ve teşhis ve hastalığın şiddeti bu indekse göre konur.

Önlem olarak neler yapabilirsiniz?

  • Kilo verin, alkol ve sigarayı bırakın, hava yolunu tıkayıcı anatomik bozuklukların tedavisine yönelik KBB konsültasyonu yaptırın. Yan yatar pozisyonda uyuyun ve oksijen maskesi takın.
  • Daha ileri vakalarda ise; CPAP ve BPAP cihazlarıyla uyuyun.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir