Uykusuzluğa yol açabilecek 5 vitamin eksikliği!

Uykusuzluğunuzun nedeni vitamin eksikliği olabilir

Uzmanlar, uykusuzluk ve vitamin eksikliği arasında bir ilişki olduğuna dikkat çekiyor! Bazı vitaminler özellikle uyku sürecinin kalitesinde önemli rol oynuyor.

HiDoctor Uzman Klinik Psikoloğu Onur Can Dalkılınç, vitamin eksikliklerinin yerine konmasıyla uykusuzluğun sona erebileceğini söylüyor:

Uyku; iyi ve enerjik bir güne başlangıcın, sağlıklı bir yaşamın ve daha pek çok önemli unsurun kilit noktasıdır. Bu değerli dinlenme ve yenilenme süreci, yalnızca nicelik olarak değil nitelik olarak da karşılanmalı. Yani sadece kaç saat uyuduğumuz değil, ne kadar verimli uyuduğumuz da göz önünde bulundurulmalı.

Peki, vitamin eksikliği ve uykusuzluk ilişkisine dair ne biliyoruz? Genelde göz ardı edilen bir kavram olsa da, vitamin eksikliği ve uykusuzluk arasında ciddi bağlantılardan söz etmek mümkün.

Hangi vitaminler uyku sürecinde rol oynar?

Bilindiği gibi, vücudumuzdaki sağlıklı işleyişin devam etmesi adına vitaminler olmazsa olmaz unsurlardandır. Her bir vitamin vücudumuzda farklı bir işleve karşılık gelerek sağlıklı yaşamımızı sürdürmemize yardımcı olur.

Bazı vitaminler özellikle uyku sürecinin kalitesinde önemli rol oynar. Eğer verimli uykuyu yakalamak ve nitelik yönünden de yeterli bir uykuya kavuşmak istiyorsanız hangi vitaminlerin uyku sürecinde etkin rol oynadığını bilmelisiniz.

B12 vitamini

B12 vitamini uykusuzlukla bağlantılı olan ve eksikliğinde farklı olumsuz semptomların yaşandığı bir bileşendir. İnsan vücudunda sentezlenmesi mümkün olmayan B12 vitamini dışarıdan alınır. Bu nedenle düzenli şekilde alımı ve işlenmesi önemlidir. B12 vitamini kan hücrelerinin işlevi, sinir sistemi ve hücre metabolizması üzerinde etkilidir. Özellikle doğal gıdalardan yeterli B12 alımı sağlandığında daha verimli bir uykuya geçiş için zemin hazırlar.

D vitamini

D vitamininin uykuyu düzenlemekle görevli beyin bölümlerini etkilemesi dikkat çekicidir. Uyku hormonu olarak bilinen melatonin yapımında rol oynaması; uykusuzluk ve D vitamini ilişkisini açıklamak için yeterli olacaktır.

B6 vitamini

Özellikle B6 vitaminini eksikliğinde insomnia yani uyuyamama hastalığı başta olmak üzere pek çok farklı sorunu ortaya çıkmaktadır. Deliksiz bir uyku uyuma potansiyelinin yanı sıra B6 vitamini serotonin üretimi açısından da değerlidir.

E vitamini

Vücudumuzda yeterli E vitamini olmadığı takdirde uyku kalitesinde ve süresinde sorunlar yaşanabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu bir uzmana başvurarak uykusuzluğa dair fiziksel bir sorun olup olmadığını öğrenmektir.

Uyku, sağlığımız ve yaşam kalitemiz açısından vazgeçilmez unsurların başında gelir. Yalnızca kaç saat uyuduğunuz değil, ne kadar verimli uyuduğunuz da önemlidir. Özellikle bazı vitaminler uyku kalitesini doğrudan etkilemektedir.

E vitamini, D vitamini, B12 vitamini ve B6 vitamini uykusuzluk konusunda etkili olduğu bilinen bazı vitaminlerdir. Uykusuzluk konusunda takviye vitamin almak için mutlaka uzman desteği almak gerekir.

Herhangi bir fiziksel soruna bağlı olarak gelişmeyen uykusuzluk şikayetinde psikolojik nedenlerden de söz edilmektedir. Bu sebeple uykusuzluğun çözümü için bir psikolog desteğine başvurmak da son derece önemlidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir