Yaz kazalarında ilk ve doğru uygulama hayat kurtarabiliyor

Yaz kazalarında nasıl hareket etmelisiniz?

İçinde bulunduğumuz yaz ayları gerek yolda gerekse doğada daha fazla zaman geçirilen dönemler. Dolayısıyla küçük ya da büyük çok fazla kazayla karşı karşıya kalmak mümkün. Bu kazaları önlemek için önlemler almak ve ilk etapta doğru uygulamalar yapmak bazı durumlarda hayat kurtarabiliyor.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi’nden Dr. Öğr. Üyesi Ferudun Çelikmen yaz kazalarıyla ilgili önemli açıklamalarda yaptı:

Küçük kesilerde önce su ve sabun

Küçük kesilerde öncelikle yaranın su ve sabunla temizlenmesi gerekiyor. Açık yaraya kesinlikle alkollü dezenfektan kullanmayın. Alkollü dezenfektanlar el temizliğinde olduğu gibi kuru temizlikte tercih edilmeli. Penetran dediğimiz, yani derinin içerisine giren dokuya saplanan yaralanmalarda ise mutlaka tetanos aşı yapılmalı.

Çivi ve kıymık battığında önce küçük bir baskıyla kanatmak doğru

Topraktaki diken, çivi veya kıymık, hepsinde tetanos riski var. O yüzden aşı olmak birinci kural. Onun dışında yarada kanamanın olması doğru bir yaklaşım. Yaradaki bakteriler oksijenli ortamda yaşayamayacağı için vücut bu noktaya kanla oksijen gönderir. Dolayısıyla birçoğumuzun yaptığı gibi batık olan bu bölgeyi çok az bir miktar kanatmak doğru bir yaklaşım. Ardından su ve sabunla yıkayın. Eğer yanınızda varsa sargı bezi varsa kanayan yaraya bastırın ve sonrasında elastik bandajla sarın. Daha küçük kesilerde de elle bastırıp kalp hizasından yukarı kaldırmak kanamayı zorlaştırır.

Düşmenin de doğru şekli var!

Kaza denince ilk akla gelen düşmeler… Özellikle çocuk ve yaşlılar düşerken kollarını öne koyduğu için ön kol kemiklerinde kırıklar sık görülür. Aslında düşmenin de doğru şekli vardır ki bunu paraşütle atlayanlar çok iyi bilir. Yan dönüp böyle popo üzeri düşmek gerekir ama bu biraz zordur.

Kırık şüphesi doğuracak bazı belirtiler vardır. Çok şiddetli ağrı, o bölgede şişlik, hissizlik ve bazen de morluk önemli belirtilerdir. Kırık durumunda kemikler bıçak gibi sinirleri kesebileceğinden bunu kontrol etmek için de parmak ucundaki motor hareketlerine bakmak gerekir. Ancak tüm kırıklarda en önemli nokta ilk yardımdır. Kırık şüphesi olan yer komşu iki eklem arasında sabit duruma getirin. Koldaki kırıklarda, dirsek ve el bileği arasındaki bölgeyi sabit tutun. Kol sabitlenir sabitlenmez de mutlaka bir ortopedi uzmanına başvurun.

Sıcak çarpmasında kaybedilen suyu yerine koyun 

Özellikle güneş altında bulunulması gerektiği durumlarda ya da doğa yürüyüşleri sırasında koyu renk giysiler tercih etmeyin. Terleme yoluyla ısı kaybını desteklemek için mutlaka yanınızda su bulundurun. Yeterli su alınmadığı takdirde vücut kendi iç ısısını artırmaya başlıyor. Ve buna bağlı olarak da başlangıçta halsizlik, yorgunluk ortaya çıkabiliyor. Güneş çarpmasında ilk müdahale güneşten uzaklaşmaktır. Mümkünse duş alın veya koltukaltına ıslak kompres uygulayın.

Güneş yanıklarına yoğurt sürmeyin

Cildin durumuna göre farklı derecelerde güneş yanıkları oluşabilmektedir. Genelde birinci derece yanıkları güneş yanığı olarak tanımlanır. Deride çok ciddi kızarıklık ve sızlama ile kendini belli eder. En doğru şey cildi nemli tutmaktır. Sık duş alın ve duştan sonra  nemlendirici kremler sürün. Güneş yanıklarında kesinlikle yoğurt ya da diş macunu sürmeyin. Bunlar ciltte bakteri üremesine nede oluyor ve derideki tamir sürecini geciktiriyor.

Yolculuğa uykusuz çıkmayın

Tatil sezonuyla birlikte uzun yolculuklar daha artıyor. Dolayısıyla trafik kazalarının da sayısı artıyor. Bunu önlemek için yapılacakların başında uykusuz otomobil kullanmamak var. Mümkün olduğunca gündüz yolculuğu tercih edin. Cep telefonlarından otomobil kullanırken uzak durun. Cep telefonuyla konuşmak, hoparlörden bile olsa çok dikkat dağıtıcı bir unsur ve kazaların en önemli nedenlerinden biri.

Trafik kazası sonrasında yaralıyı yerinden oynatmayın

Trafik kazaları sonrasında yapılan en önemli hatalardan biri, yaralıları bulundukları yerden çıkarmak. Eğer araç yanmıyorsa, kar kış koşullarında ve zincirleme kazalara açık değilse; yaralıları sabit tutun. 112’yi arayarak profesyonellerin gelmesini bekleyin. Mutlaka yaralının çıkarılması gerekiyorsa; baş ve boynu korunarak çıkarmaya çalışın. Basit travma boyunluklarını arabada bulundurun. Burada önemli nokta kafanın ve boynun sabitlenmesi; sağa sola sallanma hareketi olmaması. Hiçbir şey yoksa yanınızdaki giysilerle, rulo, havlu benzeri materyallerle boynun etrafını destekleyin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir