Yaz mevsiminde görülen depresyonun başlıca 10 belirtisi

Biyolojik değişiklikler etkileyebiliyor

Yaz mevsimi herkes için keyifli olmayabiliyor. Genellikle depresyon kış mevsimi ile ilişkilendirilse de, yaz döneminde de sık görülüyor.

Psikiyatri Uzmanı Dr. Yalçın Kahya, yaz mevsiminde görülen depresyonla başa çıkmak için şunları önerdi:

Özellikle mevsim geçişlerinde sirkadiyen ritimdeki değişiklikler yaz depresyonu açısından risk oluşturmaktadır. Biyolojik değişikliklerin yanında yaz mevsimi insanlara çoğu zaman ‘tatil’ çağrıştırır. Tatil ve eğlence planları sosyal, ekonomik ve sağlık sorunları sebebiyle yerine getirilemeyebilir. Bu da kişilerde boşluk hissine yol açabilmektedir.

Ayrıca yaz mevsimi insanlar için daha hareketli bir mevsimdir. Bu hareketlilik dışarıda gerçekleşen sosyal aktivitelerden, giyilen rengarenk kıyafetlere kadar kendini göstermektedir. Yaz mevsiminin hareketliliği bazen kişilerde bir yük oluşturabilmektedir. Hareketli ortama uyum sağlamak için kişilerin kendilerini zorlaması iyi sonuçlanmayabilir.

Sosyal medyanın etkisi büyük!

Yaz aylarında kişilerde depresyon görülme sürecinde sosyal medyanın etkisi önemlidir. Sosyal medyadaki tatil paylaşımları kişinin kendi hayatı dışında, başkalarının harika bir hayatı olduğuna dair bir algı yaratabilmektedir. Sosyal medyanın diğer bir etkisi de beden imajı üzerinedir. Diyetler ve spora yönelmek, medyanın dayattığı ideal vücuda sahip olmak için yeterli olmayabilir. Bu da beden algısını kötü yönde etkileyebilmektedir.

Yaz mevsiminde depresyon şu belirtilerle kendini gösteriyor

  1. Günün büyük bir bölümünde depresif duygu durumu
  2. İsteksizlik
  3. Düşük enerji
  4. Konsantre olma güçlüğü
  5. Umutsuzluk, değersizlik düşünceleri
  6. Sinirlilik
  7. Huzursuzluk, kaygı
  8. İştahta değişiklikler
  9. Uyku düzensizliği
  10. Tekrarlayan ölüm, intihar düşünceleri

Rutin oluşturmak büyük önem taşıyor

Yaz mevsiminde depresyonla başa çıkma stratejilerini keşfetmek oldukça önemlidir. Tetikleyicileri belirlemek ilk sırada gelir. Yüksek hava sıcaklığı ve nem, tatil ihtiyacı ve getirdiği stres, beden algısında kötüleşme tetikleyiciler arasındadır. ‘Yaz mevsimi mutlu olunması gereken bir dönemdir’ şeklindeki inançlar da süreci daha zor atlatmaya yol açmaktadır. Depresyonla başa çıkmak için bir rutin oluşturun.

Rutini takvime ve planlayıcıya yazmak, küçük notlar almak, hatırlatıcı alarm kurmak sürdürülebilirliği kolaylaştırır. Duygulara yer açmak, duyguların ve vücut tepkilerinin farkındalığını artırmak için meditasyon uygulamalarından yararlanabilirsiniz. Değerler ve eylemler listesi oluşturmak değer odaklı davranışlar açısından yönlendiricidir.

Düzenli uykuya ve su tüketimine önem verin

Uyku hijyeni ve yeme düzeni de sürecin yönetimi için oldukça önemlidir. Sosyal medyayı sınırlamak, uyku hijyeni ve duygusal yeme atakları açısından koruyucu olabilmektedir. Sıcak ve nem yüzünden sakin kalmak zor olabilmektedir. Sıcak ve nemin yarattığı vücut su kaybına yönelik günde en az 2.5-3 lt su tüketin. Cildi canlı tutmak için güneş kremi kullanın.

Profesyonel yardım almaktan çekinmeyin!

Psikiyatrik destek sürecinde kişilerin belirti şiddetine göre bireysel bir tedavi planı hazırlanmaktadır. İlaç tedavisi ve psikoterapi tedavi seçenekleri arasındadır. Depresyon yaz döneminde de görülen tedavisi mümkün olan bir psikiyatrik bozukluktur. Risk faktörlerini belirlemek, tedavi kadar önemlidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir