Doç. Dr. Süha Çetin: Enerji içecekleri kalbe zarar verebilir!

‘Kalp yoğun bir uyarı altında kalıyor’

Özellikle gençlerin sık tükettiği enerji içecekleri zararlı mı? Bu sorunun cevabını,  Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Süha Çetin verdi:

“Bu içeceklerin içinde yoğun miktarda bulunan kafein vücudumuz için uyarıcı bir özellik taşır. Sempatik sinir sistemini kamçılayarak nabız ve tansiyon yükselmesine neden olur. Enerji içeceklerinin içeriğinde uyarıcı madde olarak sadece yüksek dozda kafein yok. Ayrıca guarana, taurin ve L-karnitin de var.

Bu içecekler günde 2 veya 3 fincan kahvede tükettiğimiz kafeinden çok daha fazla olan kafein içeriyor. Kafeini yoğun bir biçimde tüketecek olursak nabzı ve tansiyonu yükseltir. Korkuları tetikleyebilir ve uzun vadede bağımlılığa yol açabilir.

Ritim bozukluğu ortaya çıkarabilir

Eğer bu içecekler kısa sürede yoğun bir miktarda tüketilirse, EKG de QT uzaması dediğimiz bir bulguya yol açabilmektedir. Böylece ölümcül ritim bozuklukları meydana gelebilmektedir. Enerji içecekleri aynı zamanda atrial fibrilasyon dediğimiz bir ritim bozukluğunu tetikleyebilmektedir.

İçinde bulunan yüksek yoğunluktaki şeker ve kalori, kalbe zarar verebilmektedir. Bu içecekler sıklıkla tüketilirse kilo almamıza ve dolayısı ile Obezite ve Tip II Diyabete neden olabilmektedir. Bu belirtilen iki risk faktörünün kalp üzerindeki kötü etkisi tartışılmaz.

Diğer endişe verici durumlardan bir tanesi de bu enerji içeceklerinin alkol ile karıştırılarak tüketilmesidir. Alkol sinir sistemini yavaşlatır, tansiyonu düşürür ve konsantrasyon kalitesini azaltır. Enerji içecekleri ise tam tersini yapar. Böylece tüketilen alkolün negatif etkileri ortadan kalkar ve daha çok alkol tüketimine neden verir. Çünkü enerji içeceklerinden dolayı kendinizi hiç alkol içmemiş gibi hissedersiniz. Daha fazla alkol tükettiğinizde alkol zehirlenmeleri ortaya çıkabilmektedir.

Enerji içecekleri spor yaparken alınmalı mı?

Birçok insan enerji içeceklerini kendilerini spor öncesi vücutsal ve ruhsal açıdan motive etmesi için kullanır. Fakat spor aktivitesinden önce kafein tüketilmesi tıbbi açıdan önerilmiyor. Zaten spor kalbi hızlandırıp fonksiyonlarını artırıyor. Bu etkiyi yoğun kafein miktarı ile daha fazla tetiklemek kalp açısından zararlı olabilmektedir. Bu içeceklerin yerine bol su ve elektrolit miktarı yoğun olan soda tüketin.

Enerji içeceklerinin beyin fonksiyonlarını artırma ve spor performansını güçlendirme gibi bir özelliği kesinlikle yok. Besin değeri ise hiç mevcut değil. Bu içeceklerin yerine günde bir veya iki fincan kahve içmek daha iyi bir seçenektir.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir