Yeşilay: Bağımlılık sorunuyla birlikte mücadele etmeliyiz

26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü

Yeşilay 26 Haziran Dünya Uyuşturucu ile Mücadele Günü dolayısıyla yaptığı açıklamada; gençleri bağımlılıktan koruma çağrısı yaptı.

Yeşilay Genel Başkanı Prof. Dr. Mücahit Öztürk; Yeşilay ve Milli Eğitim Bakanlığı’nın Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı ve Yaşam Becerileri Eğitim Programı gibi projelerle madde ve diğer bağımlılıklara karşı önleyici çalışmalar için güçlerini birleştirdiğini vurguladı. Öztürk, “Dünyanın karşı karşıya olduğu bağımlılık sorunuyla hep birlikte mücadele etmeliyiz” dedi.

Bağımlı bireylere de YEDAM çatısı altında destek verdiklerini hatırlatan Öztürk; “Bugüne kadar madde bağımlılığı sorunu yaşayan 5 bin 208 kişi YEDAM’a başvurdu. Aldıkları destekle bağımlılıktan uzak bir yaşama adım attı” ifadelerini kullandı.

Prof. Dr. Mücahit Öztürk şunları ifade etti:  “Önleyici çalışmalar, bağımlılıktan uzak bir toplumun, sağlıkla yetişecek nesillerin olmazsa olmazı. Sağlıklı nesiller yetiştirmenin yolu, onlara fizyolojik, ruhsal ve sosyal gelişimlerini destekleyecek donanımları sunmaktan geçiyor. Biz de bu nedenle bir asırdan uzun süredir aralıksız olarak bağımlılıklarla mücadele ediyoruz.”

Yeşilay ve MEB önleyici çalışmalar için güçlerini birleştirdi

Yeşilay’ın T.C. Milli Eğitim Bakanlığı iş birliği ile yürüttüğü projeleri hatırlatan Öztürk,  “Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı’na ek olarak Yaşam Becerileri Eğitim Programı ile gençlerimize bu donanımları sunmak için çalışıyoruz. Kültür ve sanattan spora farklı alanlardaki projelerimizle; hem bağımlılıklarla ilgili gençlerimizin farkındalıklarını artırmaya hem de sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazanmalarına katkı sağlamayı hedefliyoruz” şeklinde konuştu.

Yeşilay, Türkiye Bağımlılıkla Mücadele Programı ile her yıl 10 milyon öğrenci ve 3 milyon yetişkine ulaşıyor. Pilot uygulamasındaki Yaşam Becerileri Eğitim Programı ile de tüm Türkiye’de 7’inci sınıf öğrencilerinde zararlı alışkanlıklara karşı hayır deme becerisi geliştirmeyi, bilgilendirmeyi ve davranış değişikliği kazandırmayı hedefliyor.

Ayrıca Okulda Bağımlılığa Müdahale Programı kapsamında riskli öğrencilerin zararlı alışkanlık ve davranışları bağımlılığa dönüşmeden önlenmesini; bu öğrencilerin eğitim sistemi dışına çıkmadan geri kazanılmasını hedefliyor.

Madde bağımlılığından kurtulmak isteyen 5 bini aşkın kişi YEDAM’a başvurdu

Yeşilay, bağımlılıktan kurtulmak isteyenlere ve ailelerine YEDAM çatısı altında ücretsiz hizmet veriyor. Öztürk, “Bağımlılığın oluştuğu durumlarda 7’den 77’ye ihtiyaç duyan herkesin elinden tutuyoruz. YEDAM ile bağımlılık sorunu yaşayanlara ve ailelerine psikolojik ve sosyal destek sağlayarak; yeniden hayata kazandırılmalarını hedefliyoruz.

Yürüttüğümüz çalışmalarla bağımlılıklarından kurtulan, hayata yeniden başlayan bireyleri görmek; ailelerinin sevincine tanıklık etmek bizim için büyük mutluluk” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir