Yüzerken yapılan hatalar omuz ağrısına neden olabiliyor

Yüzme kaynaklı omuz yaralanmaları

Yüzme, tüm vücudu çalıştıran bir spor dalı olduğu için uzmanlar tarafından da öneriliyor. Ancak yüzerken sık yapılan bazı hatalar omuzda ağrıya ve yaralanmalara yol açabiliyor.

Dr. Gökhan Meriç

Yeditepe Üniversitesi Bağdat Caddesi Polikliniği’nden Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Dr. Gökhan Meriç, olası sakatlanmalardan korunmak için uyarılarda bulundu.

1 km yüzme, 4 km koşma kadar enerji harcanmasını sağlıyor. Ama hem profesyonel sporcularda hem de yüzmeyi amatör olarak sürdüren kişilerde zaman zaman omuz bölgesinde ağrılar görülebiliyor. Özellikle yaz aylarında çok yüzme, yapısal sorunlar ya da altta yatan farklı bir nedenden dolayı ağrı şikayetiyle hastaneye başvuran hastaların sayısı artıyor.

  • Omuz kaslarında ödem
  • Kol yukarı kaldırıldığında omuz kemiğinin omuz kasları üzerindeki sıkışma etkisinin artması sonucu gelişen omuz sıkışma sendromu
  • Eklemde kıkırdak hasarı
  • Pazı kasında ödem

yüzmeden kaynaklı omuz yaralanmalarının arasında yer alıyor. Eğer her yüzme sonrasında ağrınız tekrarlıyorsa veya iki günden uzun süre ağrı çekiyorsanız, bunun nedeni yukarıda belirtilen sebepler olabilir. Ayrıca yeterli dinlenememe, kötü yüzme tekniği, kötü solunum, düşük esneklik, dengesiz kaslar, özellikle merkez bölgede güçsüzlük ve kalça kas gücünde azalma da faktörler arasında.

Kaslarda zayıflık ağrıyı tetikler

Omuz ve çevresindeki kaslarda zayıflık olan kişilerde, özellikle kulaç atma sırasında kolun baş yukarı kaldırılması ile kaslar, kemikler arasında sıkışıyor ve suyu iterken zorlanmaya bağlı ağrı ortaya çıkabiliyor. Omuz eklemi vücudun en hareketli eklemidir ve bu hareketini çevre kapsül yapısının esnekliği sayesinde yapar. Ancak yapısal olarak eklemleri daha gevşek olan kişilerde bu kapsül yapısına daha fazla yüklenme ağrı yaratır.

Yüzücülerin yüzde 40-60’ının sorunu

Daha çok profesyonel yüzücülerde ortaya çıkan ve yüzücülerin yüzde 40-60’nda görülen yüzücü omuzu sorununun ana sebebi, bölgenin kaslarındaki dengesiz gelişim ve kürek kemiğinde hareket sorunlarıdır. Yüzücüler, sabahın erken saatlerinde başlayan yoğun egzersizler ve kas güçlendirme konusunda bilgilidir. Ancak pek çoğunun bilmediği şey, kas dengesizliği veya esnekliğin azalmasının aşırı kullanım yaralanmalarına neden olabileceğidir.

 Ağrı varsa yüzmeye ara verin

Yaralanmaları önlemek için, yüzmeden önce düzgün bir şekilde ısınmak ve kas güçlendirmesini artırmak gerekir. Özellikle yoğun ağrı olduğu dönemlerde yüzmeye ara vermekte fayda var. Omuza günde 3-4 defa buz uygulaması yapılmalı.  Aynı zamanda 5-7 gün süre ile ağrı kesici kullanılmalı. Dinlenme ve tedaviye rağmen ağrısı devam eden hastalardan MR görüntülemesi istenir. Sonucuna göre hastanın tedavisi planlanır. Basit rahatsızlıklarda fizik tedavi, egzersiz ve omuz içi enjeksiyonlardan fayda görülür. Tedaviye rağmen şikayetlerin devam ettiği durumda kapalı olarak gerçekleştirilen müdahaleler tercih edilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir