SAĞLIKLI BESLENME ÇANTASINDA NELER OLMALI?

YEMEK SAATLERİ OKUL SAATLERİNE UYGUN OLMALI

Tatildeyken evde sağlıklı ve düzenli beslenen çocukların bu alışkanlığının okul döneminde de sürdürülmesi önemli. Okul çağındaki çocuklara doğru beslenme alışkanlıklarının kazandırılması, onların daha sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürmelerinin temelini oluştururken, önemli sağlık sorunlarından korunmalarına da yardımcı oluyor.

Memorial Antalya Hastanesi Çocuk Sağlığı, Hastalıkları ve Yeni Doğan Uzmanı Dr. Aşkın Güra Nemlioğlu, okul döneminde sağlıklı beslenme hakkında bilgi verdi.

Dengeli, yeterli ve sağlıklı beslenme çocuklarda okul başarısını etkileyen en önemli faktörlerden biridir. Öncelikle yemek saatleri, okul saatlerine göre belirlenmeli. Sabahçı, öğlenci veya tam gün olan okullara göre; kahvaltı, öğle ve akşam yemek saatlerinin yanı sıra, ara öğünler de ders aralarına ve teneffüslere göre planlanmalı.

Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocuklar

Bu yaşlarda kahvaltı alışkanlığı edinmek önem taşır. Vücudun ihtiyaç duyduğu en gerekli besin kaynakları bu öğünde karşılanır. Çocukların kahvaltıda tüketeceği içecek ise süt olmalı. Ancak çocuk süt tüketmiyorsa içine bal, pekmez veya 1 tatlı kaşığı kakao da konulabilir. Kahvaltı alışkanlığı olmayan çocukların metabolizmalarının yeteri kadar çalışmaması, ileri yaşta obeziteye yatkınlığı artırır.

Kahvaltıda yumurta, peynir ve zeytin gibi besin değeri yüksek gıdalar tüketilmeli, simit ve poğaça gibi ağır hamur işi gıdalardan uzak durulmalı. Bunun yanında tam tahıllı ekmek ve süt tüketemeyen çocuklar için meyve suyu da tercih edilebilir. Mevsime göre domates ve salatalık gibi sebze türevleri de menülere eklenebilir.

Tüketebileceği besinler seçin

Çocuklarının beslenme çantasını hazırlayan aileler, kahvaltı ve öğlen yemeği arasındaki süreci ara öğün olarak değerlendirmeli. Tam tahıllı sandviç ekmeği arasına; peynir veya ızgara köfte veya ızgara tavukla beraber yeşillikler konabilir. Yanında ayran veya süt tüketilebilir.

Doğru beslenen çocukların zihin performanslarının daha iyi olduğu yapılan çalışmalarla da kanıtlanmıştır. Çocuklara ara öğünlerde abur cubur, bisküvi, çikolata yerine meyve, fındık, ceviz ve badem gibi hem vitamin hem de mineral içeren sağlıklı besinlerin yedirilmesi gerekir.

Beslenme çantası için örnek menüler:

  • Peynirli tost veya sandviç 1 ayran/Küçük salata veya söğüş/ Kuru meyve karışımı
  • Tam tahıllı ekmekle hazırlanmış sebzeli, tavuklu sandviç/ Ayran/ 1 dilim kek
  • 2-3 dilim peynirli veya sebzeli börek/Evde yapılmış az şekerli meyve kompostosu/sütlaç ya da puding gibi sütlü bir tatlıBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir