Akran zorbalığına karşı aileler nasıl davranmalı?

Bu süreçte aile ile okulun iletişim halinde olması önemli

Çocukların psikolojisini, okula uyum sürecini olumsuz etkileyen akran zorbalığına karşı ailelerin dikkatli olması gerekiyor. Akran zorbalığı fiziksel, sözlü, duygusal veya cinsel içerikli olabiliyor.

Moodist Psikiyatri ve Nöroloji Hastanesi’nden Klinik Psikolog Ayşe Topak, zorbalığa maruz kalan çocuğa destek olunması gerektiğini tavsiye ediyor:

Bir veya daha fazla çocuk tarafından diğerine karşı yapılan kasıtlı, tekrarlanan, incitici eylemler, tehdit ve dışlama gibi davranışlar çocuğun akran zorbalığına maruz kalması anlamına geliyor.

Akran zorbalığı karşısında ailelere büyük sorumluluklar düşüyor. Çocuğun zorbalığa maruz kalması, okula gitmek istememesi ve mutsuz olması hem çocuk hem de aile için sancılı bir dönem olabiliyor. Çocuğa kendisinde bir sorun olduğunu veya böyle bir muameleyi hak ettiğini iletmemeye dikkat edin. Çocuğun akranları tarafından zorbalığa maruz kalması durumunda çocuğun sosyal becerilerini suçlamak adil değildir. Saygı temel bir haktır, tüm çocuklar nazik ve saygılı muamele görme hakkına sahiptir. Çocuğunuzu kendisinin hatalı olmadığına ve sorunun kaynağının zorbanın davranışı olduğuna ikna edin.

‘Zorbanın ailesi ile konuşmak işe yaramayabilir’

Zorbalığa maruz kalan çocuğun ailesinin durumu okula bildirmesi gerekiyor. Zorbalık yapan çocuk ve ebeveynleriyle okuldan bağımsız, arabulucu olmadan görüşmek sağlıklı olmayacaktır. Bu gibi hassas durumlarda her zaman dengeleyen konumda okulun da bulunması önemlidir. Zorbaların ebeveynleri de zorbalıkta yanlış bir şey görmeyebilir ve bunu ‘kendini savunmak’ ile eş tutabilir.

  • Çocuğunuza destek verin ancak size bağımlı olmasını teşvik etmeyin.
  • Çocuğunuzu agresif olmaya veya karşılık vermeye teşvik etmeyin. Bunun yerine, çocuğunuza özgüvenli olmayı öğretin. Örneğin, çocuklara saldırganlığı kabullenmek yerine mizah ile karşılık vermeleri öğretilebilir.
  • Sabırlı olun. Çocuklar arasındaki çatışma büyük olasılıkla bir gecede çözülmeyecektir.
  • Çocuğunuzun yeni arkadaşlıklar geliştirmesine veya mevcut arkadaşlıklarını güçlendirmesine yardımcı olun. Arkadaşlar genellikle zorbalığa karşı tampon görevi görür.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir