Alzheimer riskini azaltmanın yolları neler?

Yeni bir dil öğrenmek riski azaltabiliyor!

Alzheimer, zaman içinde beyin hücrelerinin ölümüne bağlı olarak gelişen bir hastalık. Dünyada milyonlarca insanı etkileyen Alzheimer ile ilgili yeni tedaviler üzerinde çalışılıyor ancak henüz kesin bir tedavisi yok.

Anadolu Sağlık Merkezi Nöroloji Bölümü Direktörü Prof. Dr. Yaşar Kütükçü; “Alzheimer’ın ilerleyişinin yavaşlatılmasına yönelik farklı tedavi yaklaşımları mevcut. Düzenli zihinsel faaliyetler yapılmalı. Okumak, yeni bilgiler edinmek, araştırma yapmak, yeni bir dil öğrenmek ve bunların yanı sıra sağlıklı ve dengeli beslenmek, düzenli egzersiz ve düzenli uyku da Alzheimer riskini azaltır” dedi.

Kişinin bilişsel fonksiyonlarının azalmasına neden olan Alzheimer, günümüzde demansa en sık neden olan hastalık. En önemli risk faktörü ileri yaştır. Yaşla birlikte görülme sıklığı da belirgin artış gösteriyor. Başlangıç döneminde basit unutkanlıklara yol açan hastalık; ilerlediğinde yakın geçmişe ait yaşananları da siliyor. Sıklıkla 60 yaşından sonra görülen Alzheimer hastalığına ait şikayetler yavaş yavaş ortaya çıkıyor. Dolayısıyla hastalığın başlangıç evresi kişinin kendisi ya da yakın çevresi tarafından fark edilemeyebiliyor”.

Hafif-şiddetli unutkanlık başlangıç dönemi belirtisi

Yaşın ilerlemesiyle beraber beyin hücrelerinde yaşanan kayıp normal kabul edilmektedir.  Alzheimer’da ise hücre kaybı olması beklenenden çok daha hızlı ve fazla gerçekleşmektedir. Başlangıç dönemi Alzheimer belirtileri arasında bulunan hafif şiddetli unutkanlık, zaman içinde ilerleyerek bilinç bozukluğuna yol açıyor.

Tedavi kişiye özel planlanıyor

Muayene ve testler sonucunda hastalığın seyrine göre Alzheimer tanısı konuyor. Kişiye özel olarak tedavilere genellikle düşük dozda ilaç kullanımı ile başlanıyor. İlerleyen dönemde hasta tekrar incelenerek gerekli durumlarda ilaçların dozu artırılabilmektedir. İlaç dışı tedavilerde ise sağlıklı ve dengeli beslenme; fiziksel aktivite ve egzersiz; kilo kontrolün; stresi azaltma ve kontrol altına almak; sosyal aktiviteler yapmak; hipertansiyon ve diyabet kontrolü sayılabilmektedir.

Unutkanlıkla başa çıkmanın yolları

  • Günlük işlerinizi, planlarınızı ve randevularınızı not alın.
  • Alışverişe çıkarken liste yapın.
  • Önemli telefon numaralarını bir yere yazın, kaydedin.
  • Bir şeyi nasıl yapacağınızı unutuyorsanız yapış sırasını yazın.
  • Eşyalarınızı koyduğunuz yeri sürekli olarak unutuyorsanız hep aynı yere koymaya özen gösterin.
  • Konuştuğunuz kişiye dikkatinizi verin, odaklanmaya çalışın.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir