ANKA-Yemek Birleştirir tarif kitabının lansmanı yoğun ilgi gördü

10 ilden özel reçeteler var

Jumbo’nun desteğiyle hazırlanan ANKA-Yemek Birleştirir tarif kitabının tanıtımı, Aydan Üstkanat ve ekibinin hazırladığı özel lezzetler eşliğinde yapıldı.

6 Şubat Depremleri sonrası hazırlanan 400 sayfalık tarif kitabı ile bölgedeki 10 ilden özel reçeteler gün yüzüne çıkıyor. Bu yönüyle bölgenin tıpkı Anka kuşu gibi küllerinden yeniden doğması desteklenmekte. Jumbo bu anlamlı projeyle lezzetlerin birleştirici gücünü vurgulamak ve söz konusu tariflerin ölümsüz olmasını sağlıyor. Kitap jumbo mağazalarında, jumbo.com.tr de ve seçkin kitabevlerinde satışa sunuluyor.

Üstkanat’ın liderliğinde Food Online dergisi ekibinin hazırladığı kitapta Adana’dan Şanlıurfa’ya uzanan özel tarifler var. Tarifler, bölgesel çeşitliliğin unutulmaması için bir araya geldi.

Başlangıçlarda Sütlü Tandır Ekmeği, Maraş Tarhana Cipsi, Humus, Kitte Turşusu yer aldı. Ara sıcaklarda Toğga Çorbası, Fellah Köfte, Ekşili Kuru Dolma, Oruk, Fasulyeli İçli Köfte, Kübbülmüşviye Jumbo’nun özel tasarımlarında sunuldu. Ana yemekte ise Kıymalı Sıkma, Firik Pilavı, Oruk Kebabı favori lezzetler arasındaydı.

‘Denedik ve pişirdik’

Davetin açılış konuşmasını yapan Aydan Üstkanat, “Şehirlerin resmi web sitelerinde mutfaklarını temsil eden fotoğraflar yetersizdi. Ayrıca tarif meselesi çok karışıktı. Kitabın referans niteliğinde olması amacıyla yola çıktık. Denedik, pişirdik, tabakladık ve fotoğrafladık. Yemek kültürünün hepimizi birleştirici ve sağaltıcı bir yönü de var. Amacımız herkesi bu sofraya davet etmek ve karınları doyurmak kadar ruhları da beslemek. Umuyoruz ki bu büyük sofrada bizim de bir tutam tuzumuz olur” şeklinde konuştuk.

Zamansız tarifler

Jumbo Genel Müdürü Bahriye Bayraklı ise “Bu kitap sayesinde, bölge mutfaklarımızın zenginliğinin ve çeşitliliğinin geniş kitlelere ulaşmasını istiyoruz. Ve bu zenginliğin gelecek nesillere taşınmasını umut ediyoruz. ‘Zamansız tasarım’ anlayışımız ışığında, gastronomi kültürümüzün zamansız değerlerine sahip çıkmayı çok önemsiyoruz.

Her tarif, geçmişin ve bugünün lezzetlerini bir araya getiriyor. Yemeklerin sadece karın doyurmaktan ibaret olmadığını, kalplerimizi ve toplumumuzu birleştirme gücüne sahip olduğunu gösteriyor. Jumbo olarak biz de yemeklerin bu birleştirici gücünü, insanları aynı sofra etrafında buluşturarak yaşattığımıza inanıyoruz” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir