Annelerin sadece yüzde 16’sı lohusalık depresyonu desteği alıyor

 Bebek bakımı sadece annenin işi değil!

Bepanthol Baby ve Uykusuz Anneler Kulübü’nün, Lohusalık Depresyonu Farkındalık Haftası için toplam 250 anne ve 100 babayla gerçekleştirdiği araştırmaya göre, Türkiye’deki annelerin yüzde 66’sı lohusalık depresyonu geçiriyor.

Twentify, araştırmayı Türkiye genelinde 0-4 yaş arası çocuğu olan anne ve babayla gerçekleştirdi. Annelerin yüzde 98’inin babanın bebek bakımıyla ilgili verdiği desteğin kendilerini psikolojik açıdan olumlu etkilediğini söylerken, bebek ağladığında babanın sakinleştirebildiğini düşünen annelerin oranı yüzde 79’u buluyor.

Annelerin yüzde 69’u babaların bebek bakımında yardımcı olduğunu düşünürken, babaların yüzde 92’si bu konuda aktif olduğunu söylüyor. Araştırmanın çarpıcı noktalarından biri de, annelerin yüzde 75’inin bebek bakımının sadece annenin işi olmadığını düşünmesi.

Anneler stresli ama kendilerine güveniyor

Annelere ‘Sen nasılsın?’ sorusunu soran ilk platform olan OnuncuAy.com’un kurucusu Bepanthol Baby, araştırmada annelerin yüzde 56’sının kendilerini yorgun, yüzde 46’sının mutlu hissettiğini, 34’ünün ise kendine güvendiğini ortaya koydu.

Annelerin yüzde 50’si bebekleri olduktan sonra eşleriyle hala sevgili olduğunu düşünürken babalarda bu oran yüzde 77. Babaların yüzde 85’i eşleriyle özel vakit geçirmek için çaba harcarken annelerin oranı yüzde 65 olarak görülüyor. Babaların yüzde 28’i se bebek doğduktan sonra kendisini dışlanmış hissiyor.

Yine bebek bakımı konusunda anneler eşini yüzde 63 oranında yeterli bulurken babalar eşlerini yüzde 72 yeterli görüyor. Annelerin yüzde 42’si doğumdan sonraki ilk 6 ay içerisinde, bebeği babayla yalnız bırakabildiklerini ifade ediyor.

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir