Çocuğunuzun bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları

Riskli gruplara aşı öneriliyor

Kış aylarının en sık görülen hastalıklarından biri olan grip, yüksek ateş, halsizlik ve öksürükle kendini belli ediyor. İnfluenza; A, B ve C olmak üzere üç farklı tipte görülüyor. Virüs, kalabalık ortamlarda daha kolay yayılabildiği için özellikle çocuklar risk altında. Uzmanlar grip aşısını önerirken, Şubat ayı bitmeden yapılmasını tavsiye ediyor.

Uz. Dr. Kerem Yıldız

Memorial Sağlık Grubu Medstar Topçular Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Bölümü’nden Uz. Dr. Kerem Yıldız, influenza ve korunma yolları hakkında bilgi verdi:

İnfluenza enfeksiyonu geçiren hastaların solunum yolları bol miktarda virüs içerir. Hastalar, öksürük ya da hapşırma ile virüsün yayılmasına yol açabilir. Kirlenmiş yüzeylerle temas da bir başka bulaşma yoludur. İnfluenzanın kuluçka süresi 1-4 gün arasında değişmektedir. Hastaların virüs yaymaya başlaması, belirtilerin görülmesinden 24-48 saat öncesinde olur. Kuluçka süresinin ardından ani ortaya çıkan ateş, baş ve kas ağrısı, halsizlik yaygındır. Daha sonra tabloya öksürük, boğaz ağrısı, burun akıntısı gibi solunum yolu şikayetleri de  eşlik eder.

Dikkate alınmazsa zatürreye çevirebilir

Yaşlı hastalar ve küçük çocuklarda şikayetler, çok belirgin değildi. Boğaz ve kas ağrıları ile ateş gibi tipik belirtiler gözlenmezken; iştahsızlık, halsizlik ve güçsüzlük vardır. Burun veya boğazdan alınan sürüntü ile test yapılır. İnfluenza vakaları genellikle 2-5 gün içinde düzelmektedir. Bazı hastalarda öksürük, halsizlik ve yorgunluk belirtileri birkaç hafta devam edebilir. Zatürre özellikle risk faktörü taşıyan kişilerde en sık görülen yan etkiyken, kalp, kas ve merkezi sinir sistemi ile ilgili şikayetler de gözlenebilir.

Çocuklarda influenza için yüksek risk oluşturan faktörler

 • 5 yaş altında olmak
 • Kronik hastalıklar
 • Bağışıklık sistemini baskılayan hastalıklar
 • Solunum fonksiyonlarını bozan durumlar
 • Kronik bakım merkezinde yaşamak

Kalabalık ortamlardan uzak durulması gerekiyor

Hastaneye yatışı gerektiren ağır hastalığı olan, alt solunum yolu enfeksiyonu bulunan ve yan etki gelişmesi açısından yüksek riskteki hastalara antiviral tedavi başlanmalıdır. Tedavide kullanılabilen üç sınıf antiviral mevcuttur. Hastalığın yayılmasını önlemek için hastalar şikayetleri düzelinceye kadar evde kalmalı, okuldan, işyerinden ve kalabalık ortamlardan uzak tutulmalıdır.

Grip enfeksiyonundan korunmanın en önemli ve etkili yollarından biri aşılanmadır. Grip aşısı içeriğindeki bir maddeye karşı alerjisi olmayan herkese uygulanabilir.  En öncelikli grup; hamileler ve yeni doğum yapanlar, 5 yaşından küçük çocuklar, 65 yaş kişiler, huzurevleri ve diğer uzun süreli bakım tesislerinde konaklayanlardır. 6 ay-8 yaş arası çocuklarda ilk kez aşılama yapılıyorsa, en az 1 ay ara ile 2 doz influenza aşısı şeklinde uygulanmalıdır.  9 yaş üzerindeki tüm çocuklar ve 6 ay-8 yaş arası daha önce aşılanmış olan çocuklar için tek doz aşı yapılması yeterlidir.

Çocuklarda bağışıklık sistemini güçlendirici bazı önlemler, hastalıklara karşı önlem niteliği taşıdığı gibi influenza seyrini de hafifletebilmektedir. Bu tedbirler şöyle sıralanmaktadır:

 1. Çocuklara düzenli ve sık el yıkama alışkanlığı kazandırın.
 2. Çocukların sağlıklı ve dengeli beslenmelerine özen gösterin.
 3. Salgın zamanlarında çocukları okula gönderirken tedbirli olun.
 4. Bol sıvı tüketimini çocuklarda alışkanlık haline getirin.
 5. Çocukların uyku düzenine dikkat edin.
 6. Sigara içilen ortamda çocukların bulunmasını önleyin.
 7. Mevsiminde bol meyve ve sebze tüketimini çocuklarda alışkanlık haline getirin.
 8. Çocuklar için vitamin ve mineral açısından zengin bir beslenme programı uygulayın.
 9. Çocuğunuzun beslenmesinde yoğurt ve kefir gibi probiyotik ve prebiyotik içerikli gıdalara yer verin.
 10. Çocuğunuza eylül ve şubat ayları arasında grip aşısı yaptırın.

 

 
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir