Çocuğunuzun boyu kısaysa nedeni tiroid hormonu olabilir

Tiroid hormonu azlığı boy kısalığı nedeni!

Boy kısalığının en sık görülen nedenlerinden biri, tiroid hormonu eksikliği. Doğuştan gelen ya da ilerleyen dönemlerde gelişebilecek bu sorunu tespit etmek için basit bir kan testi yeterli.

Çocuğun yaşı ve cinsiyetine göre boyunun normal büyüme eğrilerinin alt sınırının altında olmasına boy kısalığı deniyor.  tanımlanıyor. Ebeveynlerin bu durumu evde yapacakları ölçümlerle tespit etmeleri ise güç! Doğru sonuçlar için bir uzmana başvurulması gerektiğini söyleyen Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Çocuk Endokrinoloji Uzmanı Dr. Öğr. Üyesi Elif Sağsak; boy kısalığı ve altta yatan nedenlerle ilgili bilgiler verdi:

Büyüme eğrilerinde 3-97 persentil arası normal kabul edilmektedir. Boyun, yaşa ve cinsiyete göre 3 persentilin altında olması durumu ise kısa boy olarak tanımlanmaktadır.

Evde yapılan ölçümler çok doğru bilgi vermeyebilir. O nedenle çocukların rutin kontrollerinde boylarının ve kilolarının ölçülmesi ve izlemi uygundur. Yıllık boy artışının o yaşa göre normalden az olması durumunda büyüme hızı yetersiz olarak değerlendirilir. Boyun düzenli aralıklarla takip edilmesi ile boy kısalığı erken tanı alabilir.

Çocukların yılda kaç santim uzaması normal?

Çocukların yaşlara göre uzaması gereken belirli ölçüler vardır. İlk bir yılda çocuğun 25 santim, ikinci yılda 12 santim, 2 ve 4 yaş arasında yılda ortalama 6-8 santim, 4 yaş ile ergenliğe kadar olan dönemde de yılda ortalama 5 santim uzaması gerekiyor. Ergenlikten sonra yılda ortalama 8 ila 10 santim boy uzamasını bekliyoruz. Bu uzamaları göstermeyen çocukların boy kısalığı var mı? diye incelenmesi gerekiyor.

Hormonal nedenler de sık görülüyor

Çocuklarda boy kısalığının birçok nedeni bulunmaktadır. Ailesel boy kısalığı hastalık olarak sınıflanmayan boy kısalığı içinde yer alır. Anne ve babanın boyu kısadır ancak çocuğun büyüme hızı normaldir.  Çocuğun erişkin yaştaki boyunu tahmin etmek için anne ve babasının boyları göz önünde tutulur. Ailesel boy kısalığında çocuk bu hedef boya ulaşır. Ancak anne ve baba çok kısaysa anne ve babada kalıtsal bir hastalık olup olmadığının araştırılması gerekir.

Hastalık olarak sınıflanmayan boy kısalığının diğer bir nedeni de ergenliğin gecikmesine bağlı görülen boy kısalığıdır (Yapısal büyüme ve ergenlik gecikmesi). Özellikle erkeklerde görülür. Bu çocukların 3-4 yaşına kadar sağlıklı uzadığı, bu yaştan sonra boylarının normalin altında kaldığı görülür. Bu çocukların da uzama hızları normaldir. Ancak ergenlik geciktiği için uzama daha az olur. Ergenliğin başlaması ile büyüme hızlanır ve erişkin boy öngörülen hedef boya ulaşır.

Boy kısalığının nedenlerinden biri de hormonal faktörler. En sık hipotiroidiyi görüyoruz. Yani tiroid hormonlarının azlığı. Doğuştan ya da ilerleyen dönemlerde saptanabilen bu durumu bir kan testiyle tespit etmem mümkün. Önemli olan zamanında hekime ulaşmak.

Kan testiyle tanı konulabilir

Büyüme hormonunun eksikliği, doğuştan olabileceği gibi ileriki yaşlarda ortaya çıkabilir. Bazı testlerle çocukta büyüme hormonunun eksik olup olmadığı saptanıp, tedavi edilebilmektedir. Ancak tedavisi uzun yıllar sürebilir. Bu nedenle sabırlı olmak gerekir.

Epifizler kapanmadan önce erken dönemde tedavi şart!

Hormonal eksikliği olan çocuklarda sadece spor ve beslenme ile hedef boya ulaşmak mümkün değildir. Öncelikle altta yatan bir hastalık varsa onun tedavi edilmesi gerekir. Tedavinin de “Epifiz” adını verdiğimiz büyüme plaklarının kapanmadan önce yapılması gerekir. Çünkü plaklar kapandıktan sonra uzama durur.  Ergenliğe girdikten sonra boy uzaması azalacağı için tedavilerle istediğimiz yanıtı alamayabiliriz. Bu nedenle erken müdahale için çocuk hekimlerine başvurmak gerekir. Kontrollerde çocuğun boy ve kilosu ölçülür ve uzama hızı değerlendirilir. Yaş ve cinsiyetine göre boy kısa veya uzama hızı yetersizse çocuk endokrinoloğuna yönlendirilir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir