‘Çocuklar iyi uyumalı, dengeli beslenmeli, düzenli hareket etmeli’

‘Çocuklar iyi uyumalı, dengeli beslenmeli, hareket etmeli’

İstanbul Zorlu Center’da düzenlenen BrandWeek kapsamında gerçekleştirilen sağlık oturumunda konuşan Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Çocuk Enfeksiyon Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ateş Kara, pandemi ve özellikle kışın artan enfeksiyonlar ile bunlardan korunma yönetemleri hakkında bilgi verdi:

Prof. Dr. Ateş Kara

Hem çocukluk dönemi hem de ileri yaşlarda sağlığın devamı için erken yaşta bağışıklık sisteminin desteklenmesi gerekiyor. Bağışıklık sistemimizin uygun şekilde tehditlere cevap verebilmesi için dengeli-yeterli beslenme, uyku, düzenli hareket çok önemli. Günümüzde çocuklar zamanlarının büyük bir kısmını ev içerisinde ve bilgisayar başında geçiriyor. Oysa güçlü bağışıklık için hem düzenli hareket etmeli hem de iyi beslenmeli. Hareket, günde 30 dakikalık yürüyüşler şeklinde olabilir. Özellikle açık havada ve yeşil alanda yürümeli.

Günümüzdeki en önemli problemler hareketlerimizin azlığından kaynaklanmakta. Gerek enfeksiyon etkenlerine gerek bazı kronik hastalıklara karşı bağışıklık sistemimizin yeterli cevabı vermesi için ihtiyaçlarının karşılanması gerekiyor.

‘Balık tüketilemiyorsa balık yağı içeren takviyeler alın’

Haftada 1-2 kez taze balık tüketmek, yağlar ve özellikle omega 3 açısından yeterlidir. Ancak balık tüketemezseniz, balık yağı içeren gıda takviyeleri alınabilmektedir. D vitamini bağışıklık sistemimiz için önemli vitaminlerden. Süt zengin bir kaynak ancak saklama koşulları uygun olmazsa bu özelliğini kaybetmektedir.

Yağlar da açıkta kaldığında, hava ile temas ettiğinde oksidasyon nedeni ile yapısı değişiyor. Bu nedenle ürünleri tercih ederken etiketlerine bakalım; içeriklerine miktarlarına, saklama koşullarına özellikle dikkat edelim. İhtiyaç duyulan miktar, günlük önerilen miktar olarak etiketlerde belirtiliyor.  Saklama koşullarına dikkat edin.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir