Dikkat! Bu hatalı alışkanlıklar saçları tel tel döküyor

Gür ve sağlıklı saçlara kavuşmak mümkün

Yetişkin bir insanda ortalama 100-150 bin saç teli var. Günde 50-100 saç telini kaybetmek genellikle olağan kabul ediliyor. Ancak saç dökülmesi fark edilecek yoğunlukta olduğunda, ani veya yama tarzında döküldüğünde, ön saç çizgisi geriye çekildiğinde, tararken veya yıkarken normalden daha fazla saç teli döküldüğünde mutlaka bir dermatoloji uzmanına başvurmak gerekiyor.

Saç dökülmesi önemli bir sağlık probleminden kaynaklanmıyorsa ya da ilerlemiş bir kalıtsal dökülme değil ise farklı tedavilerle yeniden ışıl ışıl ve gür saçlara kavuşmak mümkün.

Acıbadem Ataşehir Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Züleyha Özgen, “Günümüzde saç dökülmesini durdurmak, saçın kalitesini artırmak ve yeni saç çıkışını aktif hale getirmek için çeşitli yöntemler var. Hiçbir yöntemin yüzde yüz etkili olmaması nedeniyle birlikte ya da dönüşümlü kullanmak, başarı şansını yükseltiyor” dedi. Özgen, saç dökülmesine karşı almanız gereken önlemleri anlattı:

Saç dökülmesine karşı 10 önemli öneri! 

  • Saçlarınızı sıkı toplamaktan kaçının.
  • Abartılı ve sık şekillendirici ürün kullanmayın.
  • Saçlarınızı sık yıkamayın. Gün aşırı ya da haftada 2 kez yıkayabilirsiniz.
  • Havluyla sert bir şekilde değil, nazikçe kurulayın.
  • Isısı yüksek saç kurutma makineleriyle kurutmayın.
  • Her hafta fön çektirmeyin.
  • Brezilya fönü, perma, saçı sarartma ve boyama gibi işlemlerle saçınızı kimyasallara maruz bırakmayın.
  • Kimyasal içeriği hafif olan şampuan ve saç kremlerini tercih edin.
  • Saçlarınızı nazikçe taramaya özen gösterin. Sık sık dokunup çekiştirmeyin.
  • Ağır diyetler yapmaktan kaçının.

Yerel minoksidil losyon/köpük kullanımı

FDA (Amerikan ilaç birliği) tarafından onaylanmış bir tedavi yöntemidir. Yöntemin etkinliğini görebilmek için saçlı deriye en az 4-5 ay uygulanması gerekiyor. Tedavi bırakıldığında süreç kaldığı yerden devam ediyor, bu nedenle uzun süreli kullanımı öneriliyor.

Trombositten zengin plazma (PRP)

Trombositten zengin plazma, diğer adıyla PRP’de kişiden alınan az miktardaki kan, özel bir tüp içine konduktan sonra santrifüj  ediliyor, yani ayrıştırılıyor. Trombosit ve büyüme faktörleri yönünden zengin plazma; enjeksiyonla saçlı deriye geri uygulandığında ya da dermapen gibi mikroiğneleme yöntemleri sonrası saçlı deriye yerel olarak yapıldığında da başarılı sonuçlar elde edilebiliyor. PRP, hızlı etki isteyen hastalarda yan etkileri açısından oldukça güvenli bir tedavi seçeneğidir.

Her yıl bir ay arayla 3-6 seans arası yapılan PRP yöntemi diğer tedavilerle kombine edildiğinde oldukça yüz güldürücü yanıtlar alınmasını sağlıyor. Tedavinin başarısı trombositten zengin plazmanın elde etme yöntemine ve kişiye özel değişiklik gösterebiliyor.

Saç mezoterapisi

Çok çeşitli kokteyler ile yapılan mezoterapi yönteminde saçın uzamasını destekleyecek olan peptid, vitamin ve hormonlar; iğnelerle doğrudan saç köklerine veriliyor. Tedavi başarısı kişiden kişiye ve kullanılan mezoterapi ürünlerine göre değişiyor. Bu yöntem yıllık bir ay arayla ve 3-6 seans arasında uygulanıyor. Doğru mezoterapi ürünleriyle yapılan işlemlerden alınan hızlı yanıtlar nedeniyle hastalar tarafından sık tercih ediliyor.

Kök hücre tedavileri

Kişinin vücudundaki yağlar ve kıl köklerinden alınan kök hücreler özel laboratuvar koşullarında çoğaltılarak iğneyle tekrar kıl köklerine veriliyor. Yılda 1-2 seans şeklinde yapılabilen kök hücre tedavisi 2-5 yıl arası etki gösterebiliyor. Bu yöntemden diğer tedavilerle birlikte oldukça yüz güldürücü sonuçlar alınıyor.

Düşük doz lazer ve ışık tedavileri

Etkinlikleri tek başına sınırlı olsa da, düşük doz lazer ve ışık tedavileri diğer tedavilerin başarısını artırabiliyor.

Saç ekimi

Diğer tedavilerle daha ileri yanıt alınamayan ve saç ekimine uygun kadın ile erkeklere uygulanabiliyor.

Medikal protez saçlar

Bu yöntemi, tedaviye yanıt alamayan ya da iyileşme sürecini kozmetik olarak daha kabul edilebilir şekilde geçirmek isteyenler tercih ediyor. Saçlı deriye yapıştırılan medikal protez saçlar, kişinin kendi saçından çoğaltılmasından ya da başka birine ait saçlardan yapılabiliyor. Veya sentetik olarak üretilebiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir