Dr. Yasemin Savaş ile cildi kışa hazırlamanın yolları

İlk adım cilt temizliği ve bakımı!

Mevsimsel değişikliklerden etkilenen ve bakıma ihtiyacı olan cildimiz için de bazı hazırlıklar yapmak  gerekiyor. Yazın zararlı UV ışınları ciltte lekelenmelere; PH dengesinin bozulmasına ve elastikiyet kaybına yol açıyor. Bunlara çözüm bulmak için en uygun zaman ise sonbahar ve kış mevsimleri! Bazı uygulamalar da özellikle güneşin olmadığı kış aylarında yapılmalı.

Dr. Yasemin Savaş Kaliteli Yaşam Kliniği Medikal Estetik Hekimi Yasemin Savaş; “Cansız cilt görünümünü ortadan kaldırmanın ilk adımı, cildi temizlemek. Nemli ve daha canlı bir cilde sahip olmak için kişiye özel tedavilerin ve bakımların doğru medikal ürünlerle yapılması gerekiyor” diyor.

Yaz sonrası cildin en çok ihtiyacı olan diğer uygulamalar ise ince kırışıklıklar ve leke tedavileridir. Nem aşısı ciltte doğal bir nemlilik ve canlılık sağlamaktadır. İnce kırışıklıkları azaltır ve yüzde lifting etkisi yapar. Hyaluronik asit, vitamin enjeksiyonları ve kollajen içeren aşılar, mezoterapi uygulamaları, medikal ve nem bakımları ve thulium bakım tedavileri ile cildiniz daha canlı, parlak ve sağlıklı görünür. Bu uygulamalar ile cilt kuruluğu ve kollajen tetiklenmesi sağlanır.

Gözden kaçan bölge boyun ve dekolte

Güneş ışınlarına maruz kalarak lekelenen, yatış pozisyonuna bağlı olarak kırışan dekolte yaşımızı hemen ele verir. Dekolte bölgesinden boyuna, oradan tüm yüze doğru uzanan cilt dokusunun en iyi şekilde nemlendirilmesi; yaşlanmaya karşı o bölgenin korunması önemlidir. Kollajen üretimini tetikleyen medikal estetik uygulamaları dekolte bölgesi kırışıklıklarının giderilmesinde etkilidir.

Radyofrekans, ultrason, ses dalgaları gibi çeşitli enerjilerin kullanıldığı cihazlı uygulamalar; Fraksiyonel lazer, BBL lazer, Thulium lazer ve mezoterapi dekolte gençleştirmede uygulanan tedavilerdir.

Zamanında yapılan müdahaleler ile cildimizin geleceğine önemli bir yatırım yapabiliriz. Küçük dokunuşlar ile doğallığımızı kaybetmeden kendimizin en iyi haline ulaşmak da mümkün. Yüzümüz zamanla kaçınılmaz olarak yaşlanma belirtileri göstermeye başlıyor. Bu durum da yorgun veya üzgün görünmenize neden olabiliyor. Özellikle böyle mevsim geçişlerinde cilt ışığını kaybetmeye daha yatkın hale gelebiliyor. Bu noktada, hücresel tedavilerle cilt yenileme ve gençleştirme tedavileri de yüzümüzün gençleşmesinde etkili.

Evde neler yapalım?

1) Yüz ve vücut deri tipine uygun nemlendiricileri (hyaluronik asit içerenler) her banyodan sonra uygulayın.

2) Omega-3 desteği kışın cilt bakımının etkisini artırmaktadır. Kış mevsiminin meyveleri ve sebzeleri ile birlikte tahıllı besinler de cilt bakımının desteklenmesi açısından önemlidir.

3) Kuru bir cildiniz varsa, 25’li yaşlardandan itibaren göz çevresine hafif formlardaki dermo kozmetik ürünler kullanın.

4) Banyo yaparken suyun sıcaklığını düşürün ya da banyonuzun süresiniz kısaltın. Sıcak su cildinizdeki doğal yağların yok olmasına neden olur. Daha sonra çok iyi kurumasına dikkat edin. Islak kalan cilt de cilt kuruluğuna sebebiyet verebilmektedir.

5) Kış aylarında cilt temizliği ve bakımında önce sıcak su, sonra soğuk tercih edin. Bu, şok etkisi yaratarak kan dolaşımını hareketlendirir. Kan dolaşımının artması, yağ ve ter bezlerini harekete geçirerek cilt yüzeyini yumuşatır. Kullanacağınız kremlerin nano teknoloji ile üretilmesine, bitkisel protein ve peptid içeriğinin biraz fazla olmasına dikkat edin.

6) Dudaklarınızı gece kremle nemlendirin.

7) Sert sabunlar, cilt kuruluğunu artıran faktörler arasında yer almaktadır. Bununla birlikte, pH değeri yüksek olan kimyasallar da cilt kuruluğunun nedenleri arasında yer almaktadır. Deterjanlar ile çok fazla temas halinde olmayın.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir