Geniz eti büyümesi çocuğun yaşam kalitesini bozuyor

Uykudayken nefes durmasına yol açabilir 

Nefes alma zorluğuna neden olan geniz eti problemi, özellikle çocuklarda gelişme geriliğinden konsantrasyon bozukluğuna kadar önemli sorunlara yol açabiliyor. Üzüm salkımına benzetilen geniz eti dokusu, bağışıklık sisteminin bir parçası olarak tanımlanıyor. Ancak büyümesi hastanın hayatını olumsuz etkileyebiliyor. Gece ağzı açık uyuma, horlama veya uyku apnesi gibi sorunların nedeni geniz eti büyümesi olabiliyor.

Kulak Burun Boğaz Uzmanı Op. Dr. Ömer Çelikal, geniz eti ile ilgili bilgi verdi:

Çocukluk döneminde herkeste bulunan ve bağışıklık sisteminin bir parçası olan adenoid, çoğunlukla üst solunum yolu enfeksiyonları sonrasında veya alerjik rinitlere bağlı olarak büyüyebilmektedir.

Geniz eti büyümesi hangi sıkıntılara yol açabilir?

  • Soluk almada zorluk: Geniz etinin aşırı büyümesi, burundan gelen hava yolunu tıkayarak nefes borusuna ulaşımı zorlaştırmaktadır. Bu nedenle çocuklar ağızları açık uyumaktadır. Yemek yerken zorlanma yaşanması da bu nedenle olabilmektedir.
  • Uyku bozuklukları: Geniz etinin büyümesi soluk almayı zorlaştırdığı için çocuklarda ciddi huzursuzluğa yol açabilmektedir. Uyku sırasında nefes alamayan çocuk sık sık uyanmakta, aşırı terleme ve altını ıslatma gibi sıkıntılar yaşayabilmektedir. Gündüzleri ise uyku hali veya hiperaktivite söz konusu olmaktadır. Dikkat dağınıklığı, odaklanma güçlüğü, öğrenme sürecinde zorlanma gibi sorunlar da ortaya çıkabilmektedir. Bazı çocuklarda uyku sırasında solunum durması olarak bilinen uyku apnesi de görülebilmektedir.
  • İştahsızlık: Geniz etinin aşırı büyümesine bağlı olarak gelişen sıkıntılardan biri de iştahsızlık olarak bilinmektedir. Uyku düzeni bozulan, ağzı açık uyuyan ve nefes almaya çalışan çocukta iştahsızlık görülebilmektedir.
  • Büyüme geriliği: Büyüme hormonu salgısı büyük oranda uyku esnasında gerçekleşmektedir. Uyku bozukluklarından dolayı salgılanan büyüme hormonu seviyesi de düşmektedir. Bu nedenle çocuklarda büyüme geriliği gözlemlenebilmektedir.
  • Diş yapısında ve çene kemiklerinde bozukluklar: Geniz etinin aşırı büyümesiyle çocuklarda burun tıkanıklığı görülmektedir. Bu durum, çocukları ağızdan nefes almaya mecbur bırakmaktadır. Uzun bir süre ağızdan nefes alındığı takdirde üst çenede daralma gibi gelişimsel bozukluklar meydana gelebilmektedir.
  • Sinüzit: Geniz eti büyümesiyle kronik sünizit hastalığı ortaya çıkabilmektedir. Sinüzit ilaç tedavisiyle kısmen iyileşebilir ancak en ufak bir soğuk algınlığı veya yorgunlukta hastalık nüks edebilmekte yani tekrarlayabilmektedir.
  • Orta kulak hastalıkları: Geniz boşluğu, orta kulağa açılan östaki kanallarına ev sahipliği yapmaktadır. Bu etin  büyümesiyle östaki kanallarında tıkanma meydana gelebilir. Hatta buradaki mikroplar orta kulağa aksederek enfeksiyona yol açabilmektedir.

Vakit kaybetmeden doktora başvurun

Ağzı açık uyuma, horlama ve apne şikayetleri olan hastalarda geniz etinden şüphelenmek gerekmektedir. Tanısını 2 yöntemle koyulabilmektedir. Fiberoptik kameralarla burun deliklerinden girilip bakılarak ya da kafa yan grafisi çekilerek geniz eti büyüklüğü tanısı konabilmektedir. Tanının ardından tedavi yöntemlerine başlanmaktadır. İlaçla tedavinin yetersiz geldiği noktada genel anestezi altında ameliyat önerilmektedir.

Modern cerrahi teknikler uygulanıyor

Ameliyat, ilaç tedavilerinin yetersiz olduğu durumlarda yapılmaktadır. Genel anestezi altında gerçekleştirilmektedir. Ağız içerisinden özel küretler yardımıyla adenoid doku kürete edilmektedir. Ameliyatı için deride herhangi bir kesiye ihtiyaç duyulmamaktadır. İşlem uzun sürmemekte, 20-30 dakika içinde tamamlanmaktadır.

Ameliyat sonrası düzenli kontrollere devam etmek adenoid kontrolü için önemlidir. İyileşme süresi yaklaşık 1 ya da 2 gündür. Çocuklarda bademcik ameliyatlarının iyileşme süresi ortalama 3- 5 gün, yetişkinlerde ise bu süre 10 güne kadar çıkabilmektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir