İdrar kaçırmayı önlemenin yolları ve tedavi yöntemleri

İdrar kaçırma kadınların yaşam kalitesini düşürüyor

Pek çok kişi söylemekten kaçınsa da idrar kaçırma yaygın görülen bir durum. Her 3 kadından 1’inde bu durum yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyecek düzeye ulaşır. Toplumda yüksek tansiyon, depresyon, şeker hastalığı, astım-bronşit gibi kronik hastalıklardan daha sık ortaya çıkıyor.

Prof. Dr. Muammer Kendirci

Liv Hospital Üroloji Uzmanı Prof. Dr. Muammer Kendirci kadınlarda görülen idrar kaçırma ile ilgili sorularımızı yanıtladı.

Yaşam biçimi ve beslenmenin etkisi nedir?

Fazla kilolu ya da obez olmak, kronik kabızlığa yol açan beslenme biçimi, az su içmek, fazla tuz kullanmak, düzenli egzersiz yapmamak, kronik sigara kullanmak idrar kaçırma bozukluğuna yol açabilir veya şiddetini artırabilir. Bu faktörlerin düzeltilmesi kontrolün sağlanmasına katkıda bulunur.

Nasıl bir tedavi uygulanıyor?

Bozukluğun tipine bağlı olarak ilaç tedavilerinden hastalar yarar görebilir. Özellikle sıkışmaya bağlı kaçırmada ilaç tedavileri etkili seçeneklerden biridir. Bunlar genellikle hastaların yüzde 50’sinde mesanede idrarın arzu edilen miktarda birikmesini sağlayarak idrara çıkma sıklığını azaltır, sıkışma hissini önemli ölçüde düşürür, kaçırma yakınmalarını azaltabilir. Bu tip ilaçların bazı yan etkileri olabileceği ve başka amaçla kullanılan bazı ilaçlarla olumsuz şekilde etkileşebileceği için mutlaka bir ürolog tarafından kullanımı önerilmelidir.

Cerrahi tedavisi var mı?

İdrar kaçırma bozukluğunun ameliyatla de tedavisi mümkün. Hastanın kaçırma tipi, kaçırma şiddeti, bu duruma yol açan anatomik bozukluklar, hastanın yaşı, eşlik eden hastalıklar yapılacak ameliyatın şekline karar vermede önemlidir. Sıkışma tipi kaçırması olanlarda, artık ağızdan ilaç kullanmak işe yaramaz hale geldiğinde 15 dakikalık bir müdahaleyle mesaneye botoks uygulanarak kaçırma kontrol altına alınabilir. Öksürme-aksırma, gülme, hapşırma gibi durumlarda görülen idrar kaçırmada, uygun hastalarda genellikle vajinadan, kapalı yöntemlerle tedavi tercih edilir. Burada amaç idrar kaçırmayı engelleyecek desteği sağlamaktır. Kesesinde belirgin sarkma olmayan hastalarda genellikle 15-20 dakikalık bir ameliyatla, günübirlik yatışla sorun kalıcı olarak çözülebilir. Hasta genellikle aynı gün taburcu edilir ve ameliyatın etkisini ilk idrarla birlikte hissedilebilir. Bu tür girişimlerin başarı oranları ve hasta tatmini yüksek düzeydedir. İdrar kesesinde ve pelvik organlarda belirgin sarkıklığı olan hastalarda ise ya vajinadan uygulanabilen kapalı yöntemlerle ya da batından endoskopik yöntemlerle sorun giderilebilir.

Her yaş kadında ortaya çıkabilen kaçırma, sosyal hayatı ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Hastalar, tüm yaşantısını idrar kaçırabileceği ihtimaline göre belirlemek durumunda kalıyor. Evden çıkmamayı tercih ediyor, sosyal ortamlara fazla giremiyor, gideceği yerlerde tuvalet bulamama endişesi taşıyor, toplu taşıma araçlarını kullanmaktan kaçınıyor. İdrar kaçıracağı endişesiyle sıvı tüketimini kısıtladığı için, buna bağlı bazı sağlık sorunlarına da davetiye çıkarıyorlar.

Alınabilecek önlemler nelerdir?

  • İhtiyacınız kadar su için ve tuz tüketin.
  • İçtiğiniz kahve ve çay miktarına dikkat edin.
  • Sigarayı bırakın.
  • Düzenli egzersiz yapın.
  • Kilonuz fazlaysa ideal kilonuza inmeye çalışın.
  • Kabızlığı engellemek için lifli beslenin.
  • Soğuk havalara dikkat edin.
  • İdrar yakınmalarınızı ciddiye alın, kronikleşmesine izin vermeyin.
  • İdrar alışkanlıklarınızın doğruluğunu sorgulayın, gerekirse bir ürologdan yardım alın.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir