İftarda yedikleriniz uykunuzu doğrudan etkiliyor!

Ramazan’da sağlıklı uyku için 6 etkili öneri

Ramazan ayında birçok kişi ‘ben sahura kalkmadan da oruç tutabiliyorum’ ya da ‘uykum bölünmesin’ diye düşünerek bu önemli öğünü atlarken, uzmanlar ise sahura kalkarak da sağlıklı uykunun mümkün olabildiğini belirtiyor.

Göğüs Hastalıkları Uzmanı, Uyku Bozuklukları Tedavisi Uzmanı Prof. Dr. Ceyda Erel Kırışoğlu, Ramazan’da uyku sorununun başlıca nedeninin ‘sahura kalkmak’tan değil, iftar sofrasında yediklerinizden geçtiğini belirtiyor.

Prof. Kırışoğlu, Ramazan’da sağlıklı uykunun 6 etkili yolunu anlattı:

1-İftarda midenize yüklenmeyin!

İftarda yapılan bazı yanlışlar hem uykuya dalmayı zorlaştırıyor hem de kaliteli bir uykuyu engelliyor. Uykuyu olumsuz etkileyen davranışların başında iftar sırasında ağır yemeklerin tüketilmesi ve midenin tıka basa doldurulması geliyor. Bu nedenle kızartma ve aşırı yağlı yiyeceklerden uzak durun. Karbonhidratlı, şekerli gıda tüketimini sınırlandırın. Hazmı zor gıdalardan kaçınılması gerekiyor.

 2-Çay ve kahvede aşırıya kaçmayın!

Ramazan’da sağlıklı ve kaliteli bir uyku için çay ve kahve tüketimine dikkat etmek çok önemli. Öncelikle çay ve kahvenin su yerine geçmediğinin bilinmesi gerekiyor. Çay ve kahve toplumda bilinenin aksine vücuttan sıvı kaybına yol açıyor.

3-Başınız yüksekte uyuyun!

İftar ve sahurda tüketilen bazı yiyecek ve içecekler reflüyü tetikliyor. Reflü ve hazımsızlık uykuya dalmayı güçleştiriyor, kaliteli uykuyu engelliyor. Bu nedenle özellikle baharatlı, yağlı ve tuzlu ağır gıdalar ile kafein ve gazlı içeceklerin tüketiminden kaçının. Yemeğin hemen ardından yatmayın, iftardan sonra kısa bir yürüyüş yapın. Yatarken başın biraz yüksekte olmasına dikkat edin.

4-Gün içinde şekerleme yapmayın!

Sağlıklı bir erişkinin ortalama 7-8 saat uykuya gereksinimi var. Gün içerisinde yapılan şekerleme kişiye canlılık ve enerji verebiliyor. Dikkat dağınıklığını azaltarak işyerinde verimliliği artırabiliyor. Ancak şekerleme uykusunun 14.00’den önce ve 20 dakikayı aşmayacak şekilde yapılmasına dikkat edin. Çünkü 14:00’ten sonra yapılacak bir şekerleme, vücudun asıl kendini yenilemeye başlayacağı 23:00 ve sonraki saatleri uyanık geçirmenize yol açabilir.

5-Sahurda hafif ve tok tutacak besinler tüketin!

Sahurun atlanması gün boyu sinirlilik, dikkat dağınıklığı, yorgunluk ve uyku hatta trafik kazalarında artışa yol açıyor. Bu nedenle sahura kalkmayı ihmal etmeyin. Sahurda ise beyaz ekmek, pide, pirinç pilavı ve hamur işi gibi kan şekerini hızlı yükseltip hızlı düşüren ve çabuk acıktıran basit karbonhidratlardan kaçının. Haşlanmış yumurta, ceviz, tam tahıllı ekmek gibi besinler tüketin.

 6-Uyku hijyenine dikkat edin!

Aynı saatte yatağa yatın ve aynı saatte uyanın. Yatağa yatmadan önce odayı havalandırın ve serin bir ortamda uyuyun. Yatmadan bir saat önce akıllı telefon, tablet ve televizyon gibi mavi ışık kaynaklarını kapatın. Uykuya dalmada zorluk çekmeniz durumunda nefes egzersizleri ile sakinleşmeye çalışın.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir