Kronik hastalıkların nedeni GABA eksikliği mi?

Beyindeki önemli nörotransmiter: ‘GABA’

Beynimizin sağlıklı işlev görmesi, tüm bedensel fonksiyonlarımız üzerinde doğrudan etkili oluyor. Aşırı heyecan, kaygı bozuklukları, odaklanma ve uyku problemleri gibi sorunlar, beynin işleyişiyle ilgili olsa da yaşamın her alanında kendini gösteriyor. Dr. Deniz Şimşek, kronik hastalıkların birçoğunda GABA yetersizliği faktörünün görüldüğüne dikkat çekiyor.

Şimşek, bu nörotransmiter’i ve yaşamımıza etkilerini anlattı:

Beynimizin işleyişinde sinir hücresi habercilerinin yeri ve dengesi son derece önemli. Gamma-aminobutirik asit olarak bilinen nörotransmiterler, zihni sakinleştirerek vücudun doğal dengesine katkıda bulunuyor. GABA demek bir anlamda sükunet, huzur ve gevşeme demek. Eksikliği birçok sorunu beraberinde getirebiliyor.

GABA eksikliğinde sorunlar ortaya çıkıyor

GABA eksikliği ortaya çıkmaya başladığında kaygı, gerginlik, huzursuzluk, uykusuzluk, yaygın ağrılar, sabah yorgunluğu ve çarpıntı gibi problemler baş gösteriyor. Bu sorunları yaşamaya başladıysanız GABA seviyeniz düşmeye başlamış olabilir. Kan şekerini ani yükselten gıdalardan, alkolden, toksik yükten ve gıda katkı maddelerinden uzak durmanız gerekiyor.

GABA seviyesini yükseltmenin yolları

GABA seviyemizi yükseltmek için öncelikle sindirim sistemimize iyi bakmamız gerekiyor. D vitamini, magnezyum, aktif B6 vitamini ve çinko GABA sentezi açısından son derece önemli. Yeşil çayı yaşamımıza dahil etmemiz faydalı olacaktır. Valerian, papatya, pasiflora, melisa, şerbetçi otu da çok değerli desteklerdir.

Gevşeme, rahatlama ve huzur

GABA temelde kendimizi sakin hissetmemizi sağlayan bir amino asit ve nörotransmitter. Dolayısıyla beynimizdeki oranı normal seviyelerde olduğunda bedenimizde gevşeme ve rahatlama meydana gelir. Vücudumuz dengesini bulur. Uykusuzluk sorununun çözülmesi bile buna bağlı ortaya çıkan depresyon, odaklanma güçlüğü, panik atak, baş ağrısı ve huzursuzluk belirtilerini ortadan kaldırmaya yeterli olur.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir