Liposuction kadınlar kadar erkekler tarafından da tercih ediliyor

Tek başına ideal bir sonuç alamayabilirsiniz!

Genellikle kilo verme yöntemi olarak bilinen liposuction, aslında vücuda şekil verme amacı taşıyor. Vücuttaki yağların özel bir hortum aracılığıyla negatif basınç altında emilerek dışarı atılması olarak tanımlanan bu ameliyat; genellikle kadınların bel ve basen bölgeleri için yapılıyor. Ancak son yıllarda erkekler arasında da ilgi gören bir işlem.

Anadolu Sağlık Merkezi Estetik, Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Haluk Duman, “Özellikle vazer liposuction uygulamasının yaygınlaşması, erkekleri jinekomasti (meme küçültme) için liposuction ameliyatına yöneltmeye başladı. Ameliyat herkese uygulanabilse de öncesinde kişinin iyi bir taramadan geçmesi gerekiyor. Alınacak sonuçlar hakkında kişiye doğru bilgiler verilmesi önem taşıyor” açıklamasında bulundu.

Küçük vakalarda lokal, daha büyük çaplı vakalarda ise genel anestezi altında yapılan liposuction; estetik ameliyatlarında yardımcı bir tedavi olarak kullanılıyor. İlk olarak işaretlemeler yapılarak; yağların alınacağı bölgeler belirleniyor. Ameliyata alınan hastaya, yağ dokusunu bir miktar parçalamak, işlemin mümkün olduğunca az kanama ve ağrıyla geçmesini sağlamak için özel bir sıvı veriliyor.

Genellikle 3-4 mm’lik küçük deliklerden girilerek yapılan ameliyatın sonrasında; ilk bir ay için hastaya basınçlı korse takılıyor.

Ameliyat öncesi tarama ve bilgilendirme önemli

Lazer uygulamasında ışıkla yağların yakılması söz konusuyken; vazerde ise ultrason ile ses dalgaları üzerinden yağların yakılması hedeflenmektedir. Her iki uygulamanın amacı da ameliyat sonrası iyileşme sürecini hızlandırmak. Özellikle erkeklerde karın ve göğüs bölgelerine yapılan liposuction için lazer ile vazer yöntemleri iyi sonuçlar veriyor. Buradaki önemli nokta, kişinin ameliyat öncesi çok iyi değerlendirilmesi. Ve alınacak sonuçların neler olacağı konusunda kişinin doğru şekilde bilgilendirilmesi.

Bir kilo verme yöntemi değil!

Kilo vermek için lipostucition yöntemi tek başına yeterli değil. Örneğin, karın ya da basen bölgesinde cilt altı dokusu gevşek ve çok yumuşak olan hastalarda gereken sıkılaşma olmayabilir. Aşırı kilolu bazı hastalarda cerrahi açıdan dokunulamayan bölgeler oluyor, karın içi yağlanma gibi. Göbekteki yağlar alınırken, (3-4 cm’lik kalınlık 1 cm’ye düşebiliyor); karın içi yağlarına dokunulamıyor. Dolayısıyla ideal bir düz karın elde etme şansı olmayabiliyor.

Bu hastalar için ameliyat sonrası özel diyet önerileriyle kilo vermeleri sağlanıyor. Vücut yeniden şekillenmeye başlarken, vücudun hafızası da kilo vermeyle birlikte ortaya çıkarak; hastada ameliyat sonrası ortaya çıkan bazı düzensizlikleri ortadan kaldırıyor. Bu nedenle tek başına liposuction ile ideal bir sonuç alınır demek mümkün değil.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir