Meme büyütme ameliyatından 24 saat sonra normale dönülebilir mi?

Gerçek mi yoksa pazarlama taktiği mi?

Konu estetik cerrahi olunca; bazı basit medikal tedavilerin bile gösterişli tanımlamalarla süslenerek gerçeklikten uzak bir pazarlama algısı yaratıldığına tanık olabiliyoruz. Bu bağlamda ‘Gerçek mi yoksa abartı mı?’ diye merak edilen konulardan biri de meme büyütme ameliyatı sonrası iyileşme süreciyle ilgili.

Operasyon sonrası hastanın hemen ertesi gün normal yaşantısına dönüp dönemeyeceğini Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Sarper Mete’ye sorduk:

Estetik ve Plastik Cerrahi Uzmanı Dr. Sarper Mete

Bilinçli hastalar; neyin gerçek neyin kurmaca olduğunun çoğu zaman farkına varabilmektedir. Örneğin ‘tamamen izsiz’ bir ameliyatın günümüz gerçeklerinde mümkün olmadığını herkes öğrenebilmektedir. Ancak bazı durumlar var ki, gerçek mi kurmaca mı olduğunu ayırt etmek çok da mümkün değil. Meme büyütme ameliyatından 24 saat sonra günlük hayata dönülüp dönülemeyeceği de bu durumlardan bir tanesi.

Ameliyatın başarısı konsültasyon aşamasında başlar

Başarılı bir ameliyat süreci ilk konsültasyonda başlar. Hastalar yapılacak işlem hakkında ne kadar çok şey bilirlerse ameliyat sonrası süreç onlar için o kadar başarılı geçmektedir. Standart bir meme büyütme operasyonunun kendisi yaklaşık 30 dakika sürerken; bu ameliyat için ilk konsültasyonum bazen bir saati geçebiliyor. Bir cerrah için ameliyat yapmaktan daha yorucu olsa da bu ilk basamak en önemlisi.

Konsültasyon sırasında hastaya bilgi verilmekte ve en önemlisi hastanın ne istediği; doktorun ne verebileceği netleşmektedir. Çoğu zaman hastaya uygun olan implantın tipi ve boyutu dahi bu aşamada belirlenerek ameliyat sırasında ‘sizer’ denilen değişik boyutta implant kullanımı minimuma indirilerek dokular daha az travmatize edilmiş olur.

Doğru implant seçimi iyileşme sürecini etkiler

Ameliyat sonrası hızlı iyileşme süreci, elbette ki başarılı bir cerrahi süreçten geçer. Dikkatli cerrahi uygulama, dokulara karşı nazik olma ve vücut anatomisine uygun implant seçimi iyileşme sürecini hızlandırmaktadır. Küçük bir kesiden tüm meme altı alanı görebilmek için kullanılan ekartör dediğimiz özel cerrahi aletlerin kullanılma tekniği dahi önemlidir.

Dokulara fazla gerim uygulanmaması, ekartörün göğüs kafesi ile minimum teması ameliyat sonrası ağrının az olmasına sebep olmaktadır. Bu sebeple meme büyütme ameliyatlarında işlemin hemen her basamağını doktorun birebir uygulaması ve bu sayede tüm kontrolü elinde tutuyor olması çok önemli.

Hareket etmeyen hastalarda süreç daha çok uzayabiliyor

Ameliyat sonrası süreçte kişiler ne kadar bilinçliyse, süreç o kadar kolay geçer. Taburcu sonrası hastalarıma asla evde yatmalarını önermiyorum. Bu ameliyat sonrası gerçek tek kısıtlama ağır fiziksel aktiviteler yapmamaktır. Kol kaslarını ağır iş yapmadan kullanmak; göğüs kasındaki gelişecek spazmların önüne geçerek iyileşmeyi hızlandırır. Doktorun tavsiyelerine rağmen; korku sebebiyle kollarını hiç hareket ettirmeyen hastalarımızda süreç daha ağrılı ve uzun sürebilmektedir.

Ertesi gün araba kullanacak duruma gelebilir

2002 ve 2008 yılları arasında Dallas Amerika’da çalışan Dr. John Tebbets ve Dr. Williams P. Adams Jr.; plastik cerrahların ameliyat öncesi, ameliyat anında ve sonrasında yapmaları gerekenleri standardize eden sıralı makaleler yayınladılar. 24 saatlik iyileşme süreci de bu standardize basamakların bir sonucu olarak ortaya çıktı. Aslında bu çalışmaların amacı iyileşme süresini kısaltmak değil; komplikasyonları azaltmak ve daha iyi sonuçlar elde edebilmekti.

300 kişilik çalışmanın sonucunda hastaların yüzde 97’si 24 saat içerisinde saçlarını yıkayıp kurutacak; elbiselerini tek başlarına giyecek; araba kullanacak ve 3 yaşından küçük çocuklarını kaldıracak kadar günlük hayata döndü.

24 saatlik hızlı iyileşme efsane değil gerçek

Hızlı bir iyileşme için elzem olan faktörlerden biri taburculuk sonrası reçete edilen ilaçların atlanmadan kullanılmasıdır. Aktif sporla uğraşan ve göğüs kası iyi gelişmiş kişilerde kas spazmları daha fazla görülebiliyor. Yine tüberoz meme gibi meme dokusuna cerrahi işlem yapılması gereken meme büyütme operasyonlarında; iyileşme süreci biraz daha uzun olabilmektedir. Sonuç olarak 24 saatlik hızlı iyileşme süreci konsepti; bilimsel yayınlar ile destekli bir gerçektir. Fakat hastalarımızın unutmaması gereken şey; 24 saat sonra kendilerini mükemmel hissetseler bile tamamen iyileşmedikleri… Bu durum, ertesi gün spor salonuna gidebilecekleri anlamına gelmez.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir