Sonbahar alerjisinden korunmanın 10 önemli ve pratik yolu!

Alerji mi? Covid-19 mu?

Sonbahar aylarıyla birlikte artışa geçen alerji pek çok kişide çeşitli ağrılara ve yorgunluğa neden oluyor. Vücudun alerjenlerle teması arttıkça sorunlar da şiddetleniyor. Son yıllarda küresel ısınmanın da sonucu olarak alerjik hastalıklarda önemli artış görülüyor.

Dr. Nur Kaşkır Öztürk

Acıbadem International Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Nur Kaşkır Öztürk, “Dünyamızı tehdit eden en önemli sorunlardan olan küresel ısınma, alerjik hastaları daha da yakından ilgilendiriyor. Küresel ısınmanın da etkisi ile sonbahar ayları gün geçtikçe daha fazla alerji mevsimi olarak anılacaktır. Nedeni bilinmeyen yorgunluk ve vücut ağrılarının temelinde de alerji olup olmadığı araştırılmalıdır” diyor.

Öztürk alerji sonbahar alerjisinden korunmanın 10 yolunu anlattı:

Koku kaybına da neden oluyor!

Alerji, bir besine ya da polen, akar, kedi tüyü gibi yabancı maddelere bağışıklık sisteminin verdiği aşırı tepkidir. Kızaran, kaşınan gözler, burunda kaşıntı, tıkanıklık, akıntı ve hapşırıklar, öksürük, göğüs kafesinde daralma hissi, nefes darlığı, vücutta kaşıntılar, kabarıklar ve döküntüler alerjiyi işaret etmektedir. Alerjiler, koku kaybına da yol açmaktadır. Bu durumu Covid-19 belirtilerinden ayıran en önemli fark ise Covid-19’da koku kaybı anidir. Alerjik hastalıkların koku kaybı ise derece derece artar. Ayrıca alerjik burun bulgularında hiçbir zaman yüksek ateş olmaz.

Yabani ot polenleri mevsimi başladı

Sonbaharda belirginleşen polenler yabani otlara ait. Havadaki nem değişiklikleri sonrası küf mantarları ve akar miktarları değişiyor. Yabani ot polenleri mevsimi başlıyor. Alerjen teması sonrasında solunum yollarından burun, boğaz ve alt solunum yolları olan bronşlardan histamin adı verilen kimyasal madde salgılanıyor. Alerjik kişilerde reaksiyonlara histamin neden oluyor. Kişi, vücudunun tepki gösterdiği alerjen ile ne kadar çok karşılaşırsa yaşadığı sorunlar da o kadar artıyor. Histamin gibi kimyasallar yorgunluk hissine ve aynı zamanda yaygın vücut ağrılarına yol açabildiğinden, nedeni tanımlanamayan yorgunluk ve vücut ağrılarında alerjileri sorgulamak uygun olacaktır.

Üzüm otu tehdidi yaygınlaşıyor!

Sonbaharla birlikte ciddi alerjik ataklara yol açan yabani ot polenlerinin başında üzüm otu geliyor. Üzüm otu, son 10 yılda ülkemizde yaygınlaşarak sorun oluşturuyor. Avrupa Birliği Araştırma ve Yenileme Programı Horizon 2020 raporuna göre; sonbaharda ılık geçen havalar (küresel ısınma) üzüm otunun atmosferdeki miktarını ve yayılma süresini uzatıyor. Böylelikle önceden alerjisi olan kişiler üzüm otu ile karşılaşınca yeni ve güçlü bir düşman ile karşılaşmış gibi olacak. Bu çok güçlü alerjen duyarlılıklarını dolayısıyla da hastalıklarını artırabilir. Bu otun tohumları ve poleni on yıllarca yaşar. Yayılımı çok hızlı olduğundan üzüm otuna karşı mücadele de oldukça zorludur. Dolayısıyla dünyamızı tehdit eden en önemli sorunlardan olan küresel ısınmanın alerjik hastalar için de büyük önemi belirmiştir. Küresel ısınmanın da etkisi ile sonbahar ayları gün geçtikçe daha çok olarak alerji mevsimi olarak anılacaktır.

Alerjiye karşı bu önlemlere dikkat!

  • Polenin yayıldığı dönemde açık havada bulunmaktan kaçının
  • Yemek pişirirken mutfağı havalandırın
  • Çayırlardan, dökülen yapraklardan kaçının
  • Ev içi bitkileri azaltın
  • Yastık, yorgan, yatak için özel kılıflar kullanın
  • Yatak çarşaflarını her hafta 60 derece sıcaklıkta yıkayın
  • Yerde halı yerine tahta döşeme kullanın
  • Çamaşırları açık havada kurutun
  • Dışarıdan gelince mutlaka kıyafetleri değiştirin
  • Yatmadan önce duş alınBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir