Türkiye Down Sendromu Derneği #rengimizbelliolsun ile fark yaratıyor

Hepsinin karakteri, hayalleri, becerileri ve beklentileri farklı!

Down sendromlu bireylerin toplumdaki yerlerini güçlendirmek için çalışan Türkiye Down Sendromu Derneği; (Down Türkiye), dört yıldır sürdürdüğü #rengimizbelliolsun kampanyasına bu yıl da devam ediyor. Ay boyunca devam edecek kampanya ile dernek; toplumda Down sendromlu bireylerin var olduğuna, haklarını eşit şekilde kullanarak yaşamaları gerektiğine vurgu yapacak.

Dünya Down Sendromu Günü kapsamında Türkiye Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fery Elhadef; Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen; Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar’ın yanı sıra Down sendromlu bireylerin katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi.

‘Farkındalık çalışmalarıyla algıları değiştiriyoruz’

Türkiye Down Sendromu Derneği Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Fery Elhadef; “Dernek olarak tüm Türkiye’de Down sendromlu bireylerin bağımsız ve üretken yaşamlar kurması için çalışarak onlar için eğitim programları oluşturuyor. Ve etkilerini ölçüyoruz. Sadece Down sendromlu bireyler değil toplumun tamamına ulaşarak farkındalık çalışmalarıyla algıları değiştiriyoruz. Her ay yaklaşık 300 aileye sosyal hizmet desteği veriyor, danışmanlık yapıyor, bireylerin eğitiminden sağlığına kadar tüm gereksinimleri için yol haritası çiziyoruz. Yasal konularda destek oluyor ve sosyal yardımlara erişmelerini sağlıyoruz.

3+Bidown Bağımsız Yaşam Programı ile gençlere hayatlarını güvenle sürdürebilmelerini sağlayan beceriler üzerine hem teorik hem pratik eğitimler veriyoruz. Bağımsızım Çünkü Çalışıyorum: İş Koçu Destekli İstihdam Programı ile Down sendromlu bireyleri iş hayatına kazandırıyor; Benim Sesim Benim Toplumum Söz +1 – Özsavunuculuk Programı ile onların kendi haklarına, kendi seslerine sahip çıkmalarını sağlıyoruz. TDSD Dans+1 by Hilton Bomonti dans grubu ile de 2016 yılından bu yana Down sendromlu bireylerin sanat aracılığı ile toplumla kaynaşmasını amaçlıyoruz.

Pandemi ile birlikte çevrimiçi çalışmaları da bünyemize katarak resim, spor, teknoloji kullanımı, bilim, yoga, yemek pişirme konularında eğitimler ve atölyeler düzenliyor, aileler ile uzmanları buluşturuyoruz” dedi.

‘İnsanların bireysel olarak değişim başlatmalarını bekliyoruz’

Türkiye Down Sendromu Derneği Genel Sekreteri Fulya Ekmen; “#rengimizbelliolsun kampanyasıyla Türkiye genelinde meydan okuma zinciri yaratıyoruz. Ellerimize giydiğimiz farklı renkte çoraplar ile gerçekleşen kampanyamız iki amaca hizmet ediyor. İlki; hepimiz renklerimizle birlikte bir bütünü oluşturuyoruz. Toplumun vazgeçilmez parçalarıyız. Bu toplumda herkesin yeri var, hepimiz değerliyiz. Renklerimizi seviyoruz ve ‘rengimiz belli olsun’ diyoruz.

İkincisi ise sadece farkında olmak yetmiyor… Down sendromlu bireylerin haklarına saygı duyulmadıkça; onların vazgeçilmez haklarını kullanabilmeleri için harekete geçmedikçe toplumsal değişim gerçekleşmiyor. Farklı renkte çoraplarınızı ellerinize giyin, sosyal medyada #rengimizbelliolsun etiketiyle paylaşın, vazgeçilmez haklar için harekete geçin!

Ön yargılarınızdan kurtulun. Down sendromlu bireyleri hiçbir şey yapamayan, hep çocuk kalan, çalışamayan kişiler olarak görmeyin. Yapamadıklarına değil yapabildiklerine odaklanın. Hepsi birbirinin aynı olduğunu düşünmeyin. Dolayısıyla Down sendromunu değil bireyi görmeye, tanımaya çalışın” şeklinde konuştu.

Eğitimde, yeterliklerine ve yapabildiklerine odaklanılmalı

Maltepe Üniversitesi Eğitim Fakültesi Özel Eğitim Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Atilla Cavkaytar ise şu bilgileri verdi: “Tipik gelişim gösteren bireyler pek çok davranış ve beceriyi başkalarını gözleyerek öğrenebilirken; Down sendromlu bireyler özel eğitim ve destek hizmetlere gereksinim duyar. Bu nedenle Down sendromlu bireylerin eğitimine erken dönemde başlanmalı, böylece yaşıtları ile aralarında açılacak makas mümkün olduğunca erken kapatılmalıdır. Toplum yaşamına geçişlerinde temeller ne kadar sağlam ve erken yaşlarda bağımsız yaşam becerileri kazandırmaya yönelik hizmetler sunulursa; o kadar başarılı bireyler olacaklardır. Down sendromlu gençler spor, müzik ve özellikle de özsavunuculuk alanında önemli ilerlemeler kaydedebiliyor. Çabalar ve destekler, gelecekte bir iş ve meslek sahibi olmalarını sağlayacaktır” açıklamasını yaptı.

Toplantı öncesi Down sendromlu gençlerin moderatörlüğünde düzenlenen sandviç workshop’u ile Down sendromlu bireylerin fırsat verildiğinde neler başarabildiği ortaya kondu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir