Vajinismus sorunu pelvik taban rehabilitasyonu ile son bulabilir

Türkiye’de her 10 kadından birinde vajinismus olduğu tahmin ediliyor

Vajinismus, pelvik taban kaslarının istemsiz ve kontrolsüz biçimde kasılması nedeniyle ağrılı cinsel birleşmeye yol açan bir sorun. Özellikle cinsellikle özdeşleşen bir hastalık olması sebebiyle pek çok insan bu konuda utanıp çekiniyor. Bu durum, tedaviye başvurma oranlarını düşürüyor.

Memorial Bahçelievler Hastanesi Pelvik Taban Ünitesi’nden Prof. Dr. Ümit Dinçer, vajinismus ve tedavi yöntemleri hakkında bilgi verdi:

Neden ortaya çıkıyor?

En önemli nedeni psikolojik sebeplerdir. Yetiştirilme tarzı, kişilik yapısı, tıbbi geçmiş gibi pek çok nedene bağlı olarak gelişebilmektedir. Pelvik tabanı oluşturan kasların şiddetli kontrol dışı kasılmasıyla ortaya çıkmasıdır. Bu nedenle pelvik taban kaslarını kontrol etmek, tedavisinde başarıyı beraberinde getirmektedir. Yapılması gereken, pelvik taban egzersiz ve rehabilitasyonuyla bu kasları kontrollü olarak çalıştırılabilmektir.

Pelvik taban fizyoterapisi yapılabilir

Vajinismus tedavisinde temel yaklaşım sebebi ortadan kaldırmaktır. Sebebi bir tıbbi durum ise bu sorun jinekologlar tarafından tedavi edilecektir. Farklı durumda pelvik taban fizyoterapisi gerekebilmektedir. Bu alanda uzman birimler ve fizyoterapistler, vajinismus için bir rehabilitasyon programı hazırlayabilmektedirler.

Kabızlık, idrar ve gaita kaçırma gibi durumlarla kombine olan ya da her birinin tek başına görüldüğü durumlarda pelvik tabanı kaslarının eğitimi büyük önem taşımaktadır. ‘Görev temelli biofeedback’ çalışmasıyla kasları normal fonksiyonel ritmine ulaştıran rehabilitasyon çalışmaları yapılmaktadır.

Hasta rehabilitasyona alınıyor

Tedavi, tıbbi değerlendirmeler yapıldıktan sonra cerrahi, nörolojik veya enfektif bir problemin olmadığı durumda tavsiye edilmektedir.

Pelvik taban kas yapısı; karın içi organları, mesane, rektum ve cinsel organları yerinde tutan bir yapıdır. Tedavi, vajinismus ve ağrılı cinsel işlev bozukluklarında iyi sonuçlar vermektedir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir