Elidor ‘Kendi Yolumuzda’ projesi ile genç kadınların hayallerini destekliyor

Her 10 genç kadından 6’sı ‘Hayallerimle aramda engeller var’ diyor

Elidor, Toplum Gönüllüleri Vakfı (TOG) ve online eğitim platformu Udemy iş birliğiyle hayata geçirdiği ‘Kendi Yolumuzda’ projesiyle; genç kadınları hayallerine giden yolda eğitimle desteklemeyi hedefliyor.

Proje kapsamında binlerce genç kadına TOG ve Uluslararası Kadın Araştırmaları Merkezi (ICRW) uzmanlığıyla hazırlanan ücretsiz kişisel gelişim programı sunulmakta. Ayrıca Udemy’den özel olarak seçilen eğitimlere erişim imkanı verilmekte. TOG tarafından belirlenecek 200 genç kadına da üniversite eğitimleri süresince burs desteği sağlanmakta.

Projenin duyurusu; Unilever Türkiye Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu, Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Eş Başkanı Didem Duru, müzisyen ve Elidor marka elçisi Zeynep Bastık’ın katılımıyla online olarak gerçekleşti. Cansu Canan Özgen’in moderatörlüğünü üstlendiği buluşmada ayrıca hikayelerini genç kadınlarla paylaşacak olan Türkiye’nin dalga sörfü dalında ilk olimpik milli sporcusu Aleyna Hadımoğlu ve hukuk fakültesi öğrencisi Emine Yiğci de yer aldı.

Destek görememekten yakınıyorlar

Elidor’un Türkiye çapında yaptığı araştırmaya göre; her 10 genç kadından 6’sı hayalleriyle arasında engeller olduğunu söylüyor. Genç kadınların engel olarak gördüğü konuların başında ise toplumdan yeterince destek görememek, hayallerine ortak olunmaması ve kadınlara yönelik sınırlayıcı beklentiler yer alıyor.

‘Eğitim genç kadınların güçlenmesi için öncelikli başlıklardan biri’

Alper Eroğlu

Unilever Türkiye Güzellik ve Kişisel Bakım Kategorisinden Sorumlu Pazarlama Direktörü ve Yönetim Kurulu Üyesi Alper Eroğlu, “Elidor olarak ürünlerimizle saç bakım ihtiyaçlarına cevap verdiğimiz genç kadınların hayatında değer yaratmayı; hayallerini gerçekleştirmek için attıkları adımlara destek olabilmeyi önemsiyoruz. Biliyoruz ki, eğitim genç kadınların güçlenmesi için öncelikli başlıklardan biri. Hedefimiz; binlerce genç kadına yol arkadaşı olmak. Kişisel gelişim ve eğitim konusunda destek sunmaktır. Bu sayede tüm genç kadınları kendiyolumuzda.com’a davet ediyorum” dedi.

‘Amacımız, ilham vermek ve özgüvenlerini artırmak’

Toplum Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Eş Başkanı Didem Duru, “TOG olarak her yıl açtığımız burs ve mentorluk desteği programlarına binlerce genç başvuru yapmaktadır. Bu gençlerin büyük çoğunluğunu ise; hayalleriyle arasında engeller olduğunu düşünen genç kadınlar oluşturmaktadır. Genç kadınları hem burs imkanlarıyla hem de eğitimlerle güçlendirerek kendilerini keşfetmelerini sağlamayı hedeflemekteyiz.

Projeye dair en heyecan verici nokta ise; katılımcıların aldıkları eğitimlerle kendileri gibi başka genç kadınları da Toplumsal Cinsiyet Eşitliği eğitimleriyle güçlendirecek olmalarıdır. Böylece, bursiyerlerimiz sadece kendilerini değil; dokundukları kişinin de yaşamını değiştirecektir” ifadelerini kullandı.

 Zeynep Bastık, “Genç kadınların güçlenmesine destek konusunda Elidor ve TOG ile değerlerimiz ortak. Hayalinin peşinden giderken destek görmenin; yalnız olmadığını hissetmenin, birilerinin sana inanmasının ve rehberlik etmesinin ne kadar önemli olduğunu biliyorum. Kendi Yolumuzda projesiyle genç kadınlara bunu hissettirmek istiyoruz. Özel olarak hazırladığım şarkıda da bunu vurgulamak istedim” diyerek projeye ilişkin görüşlerini paylaştı.

Elidor için IPSOS tarafından yapılan araştırmadan öne çıkan veriler

  • Türkiye’de her 10 genç kadından 6’sı hayalleriyle önünde engeller olduğunu düşünmektedir.
  • Kadınların yüzde 78’i geleceğe ilişkin hayallerinin sadece kadınlara ‘yakıştırılan’ belirli kalıplarla sınırlandırılmasını kabul etmiyor. Yüzde 44 ise geleceğini şekillendirmek için duygusal desteğe ihtiyaç duyduğunu; ama toplumdaki önyargıların cesaretini kırdığını söylüyor.
  • Araştırmaya katılanların yüzde 41’i maddi imkansızlıklar sebebiyle hayalini kurduğu alanda üniversite eğitimi alamadığını ifade ediyor.
  • Yüzde 42’si geleceklerini şekillendirirken bir yol göstericinin eksikliğini hissediyor.
  • Ayrıca yüzde 33’ü ilerlemek istediği alanda kendini geliştirmek için ihtiyaç duyduğu bilgiye sahip olmadığını söylüyor.
  • Yüzde 29’u geleceği için nasıl bir yol çizmesi gerektiğini bilmediğini söylüyor.
  • Her 10 genç kadından 9’u bir hayali olduğunu söylüyor.
  • 18-25 yaş arasındakilerin yüzde 45’i, en çok güçlü ve kendi ayaklarının üzerinde duran bir birey olmanın hayalini kurmaktadır.Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir