MEME ESTETİĞİ HAKKINDA DOĞRU BİLDİĞİMİZ YANLIŞLAR

KULAKTAN DOLMA BİLGİLER KAFA KARIŞTIRIYOR!

Acıbadem Fulya Hastanesi Plastik, Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı Doç. Dr. Çiğdem Ünal, meme estetiği operasyonu hakkında doğru sanılan yanlışları sıraladı:

1-Silikon protezlerin 10 yılda bir değiştirilmeleri gerekiyor

DOĞRUSU: Meme büyütme operasyonlarında beşinci jenerasyon protezler kullanılıyor. Bunların özelliği, içindeki jel tabakanın protezin şeklini koruması. Böylece protezin deformasyonuna bağlı şekil bozukluğu ve silikon sızması gibi sorunlara daha az rastlanıyor. Yani son kullanım

Doç. Dr. Çiğdem Ünal

tarihi söz konusu değil.

2-Operasyonudan sonra emziremem

DOĞRUSU: İmplantlar, süt kanallarını içeren meme bezinin altına, bazılarında da bu bezin altındaki pektoral kasın veya kası örten zarın altına yerleştiriliyor. Dolayısıyla emzirmeyi engelleyen bir durum yok.

3-Ameliyatlardan sonra çok iz kalıyor

DOĞRUSU: Hedeflenen en önemli şey, kadının vücuduyla uyumlu bir meme büyüklüğüne kavuşması. Küçültme operasyonundan sonra kalan iz, çeşitli kremler, silikon jellerle en aza indirilebiliyor. Meme başı çevresinde ve meme altı oluğuna doğru inen düz bir çizgi şeklinde iz kalıyor. Bu iz zamanla belli belirsiz bir görünüme kavuşabiliyor.

4-Meme kanseri açısından mamografi çektirmeme gerek yok

DOĞRUSU: Meme estetiği yaptırmak isteyen tüm kadınların ailelerinde meme kanseri öyküsü olup olmadığının sorgulanması gerekiyor. 35 yaş üzeri kadınlarda operasyon öncesi mamografi isteniyor. Meme protezleri kanser teşhisinin konulmasını geciktirmiyor ve engellemiyor. Bu operasyonu geçiren kadınlar mamografi ve USG çektirebiliyor.

5-Protezler eskiyince sızıntı yapar

DOĞRUSU: 10-15 yıl önce kullanılan salin solüsyonla dolu protezlerde sızma, günümüzde kullanılan silikon protezlere göre daha sık görülüyordu. Eski implantları olan kadınlara uygulanan operasyonla mevcut protezler son jenerasyon silikon jel implantlarıyla değiştirilebiliyor.

6-Protezimin şeklini ben seçebilirim

DOĞRUSU: Protez; meme büyüklüğü ve şekli, göğüs kafesinin yapısı, hayat tarzı, kadının profesyonel sporcu olup olmamasına göre plastik cerrah tarafından tayin edilmeli.  Emzirme sonrası memesinde sarkma olan bir kadınla, emzirmemiş, bir kadına yerleştirilecek implantın şekli ve büyüklüğü farklıdır.

7-Dergide gördüğüm kadınınki gibi bir meme yaptırabilirim

DOĞRUSU: Estetik ameliyatlar veya girişimler her kadının yüzüne veya vücuduna uygun şekilde planlanmalı. Dolayısıyla boyu 1.45 cm olan bir kadınla 1.80 cm olan bir kadına yerleştirilecek olan protezin büyüklüğü aynı olamaz.

8-İleride memem sarkmaz

DOĞRUSU: B cup ve üzeri kadınlarda belli bir oranda meme dokusu olduğu için yaşla beraber protezin yeri değişmese de, meme dokusu implantın üzerinden sarkabiliyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir