Mutfakta sınırsız ilham, binlerce tarif, zahmetsiz deneyimler

Evet, mutfakta biri var!

Mutfak, bazılarının büyük keyif alarak harika yemekler yaptığı bazılarının ise iş yoğunluğu nedeniyle gün içinde kısa süreli uğrayıp, pratik seçenekler hazırladığı bir alan… Bazen yaratıcılık ön planda, bazense sadece gözü ve tabii mideyi doldurmak! Hangisi olursanız olun, herkesin ortak bir isteği var: Lezzetli bir şeyler yemek!

Bu lezzetli şeylerin aynı zamanda sağlıklı, besleyici, hızlı ve çok çeşitli olması ise hayallerin bir tık ötesinde… İşte Thermomix® tam da bu noktada hayal dünyamızda yeni bir sayfa açıyor. Doğrama, karıştırma, çırpma, parçalayarak karıştırma, tartma, emilsüyon, öğütme, yoğurma gibi özellikleriyle ziyafet sofrası hazırlayabilirim diyor… Üstelik kısa bir sürede bir menü yaratıyor!

Vorwerk Türkiye Genel Müdürü Ömer Barış Turan, bunu nasıl yaptıklarını anlattı…

Thermomix’ten bahseder misiniz? Özellikleri nelerdir?

Thermomix® hızlı bir şekilde lezzetli yemekler hazırlamak için tasarlanan, 20’den fazla mutfak aletinin yaptığı işi aynı anda yapan çok fonksiyonlu dijital bir mutfak aletidir. Alman kalitesiyle Avrupa’da tasarlanıp geliştirildi. Thermomix, hassas teknolojiler ve en üst kalite malzemelerle üretiliyor.

Vorwerk Türkiye Genel Müdürü Ömer Barış Turan

Vorwerk Türkiye olarak 2017’de kurulduk ve piyasaya Thermomix’in TM5 modeli ile giriş yaptık. Halen mutfakların yardımcısı olarak TM5 modeli ve Avrupa’da da bir önceki model olan TM31, üç kuşaktır kullanılıyor. 2021 yılında ise Thermomix® TM6 modelini Türkiye piyasasına sunduk.

Thermomix’in katlı pişirme özelliği sayesinde birden fazla katta aynı anda birden fazla yemek hazırlanabiliyor. Bu sayede mutfaktaki temel görevlerin hepsi için tek bir mutfak aleti ve kap kullanılıyor. Çok kısa bir sürede sebze ve balık buharda pişerken pilav yapılabiliyor. Thermomix® TM6 modelinin

 • Doğrama
 • Karıştırma
 • Çırpma
 • Parçalayarak karıştırma
 • Tartma
 • Emülsiyon
 • Öğütme
 • Yoğurma gibi birbirinden farklı fonksiyonları var.

Yumurta haşlama, vakumda pişirme, kendini yıkama gibi modları ve sürekli yenilenen özellikleri var.

Thermomix’in diğer mutfak aletlerinden farkı nedir? Geleneksel yemek yapma yöntemlerinden ayrışan yönleri ve yemek yapma alışkanlıklarına nasıl bir etkisi bulunuyor?

Thermomix, hepsi bir arada yapısıyla geleneksel mutfak aletlerinden ve yemek pişirme yöntemlerinden ayrışıyor. Geleneksel pişirme yöntemlerinde tencerenin başında beklenirken tüm işlemler tek bir haznenin içinde, başında beklemeden saniyeler içinde yapılabiliyor. Bu sayede yemek yapma süreci hızlanıyor ve çok daha az bulaşık çıkıyor.

TM6’nın geniş dijital dokunmatik ekranı ve entegre wi-fi sistemi rehberli pişirme olanağı var. Cookidoo® platformu üzerinden dünyadaki 80.000’den fazla tarife doğrudan ulaşılabiliyor. Alışveriş listesi sayesinde de pişirilecek yemeklerin malzemeleri gram gram hazırlanabiliyor. Böylece hiç bilmediğiniz tarifleri, adımları takip ederek cesaretle yapmanızı ve tam kıvamında harika sonuçlar elde etmenizi sağlıyor.

Akıllı ısı kontrolü ve rehberli pişirme özelliği enerji israfını önlüyor. Örneğin, TM6’nın ‘Yavaş Pişirme’ modu, klasik bir spaghetti bolonez yaparken normal indiksüyonlu ocaklarda kullanılan enerjinin yalnızca 1/3’ü kadar, seramik ocaklarda kullanılan enerjinin ise yüzde 60’ı kadar elektrik harcıyor.

Çok katlı pişirme imkanı sağlayan Varoma’nın gelişmiş ısı ve buhar kullanımı sayesinde bir menü hazırlanabiliyor. Sadece zamandan değil, elektrikten de tasarruf ediliyor. Çok katlı pişirme özelliği 4 kişilik somon, patates, brokoli ve dereotu sosundan oluşan menüyü hazırlarken aromaların yüzde 100’ünü koruyor. Seramik ve indiksüyonlu ocaklarda kullanılan elektriğin yalnızca ortalama yüzde 35 ila 40’ını tüketiyor.

Verimlilikten taviz vermeden hesaplı ve kaliteli yemek yerken zamandan ve enerjiden tasarruf ediliyor, gıda israfı ile su tasarrufu sağlanmakta.

Thermomix’in hitap ettiği müşteri kitlesi ve 2022 itibarıyla yıllık kullanıcı sayısı nedir?

Thermomix geniş bir hedef kitleye sahip. Çocuklu aileler, yeni evliler, yemek pişirmeye ve dünya mutfağına meraklı kişiler, yoğun tempoda çalışan ve az zamanı olan yalnız yaşayanlar, hiç yemek yapmayı bilmeyenler… Aralık 2022 itibariyle Türkiye’de yaklaşık 15.000 adet kullanıcıya ulaştık.

Thermomix, dünya genelinde en çok hangi ülkede tercih ediliyor? Akla ilk olarak geleneksel ve geniş bir mutfağı olan ülkeler geliyor mesela Türkiye gibi…

Thermomix, ana pazarı olan Almanya, İtalya, Fransa gibi ülkelerde 51 yıldır kullanılan bir ürün. Ana pazarlardaki kadar Thermomix kullanıcısı bulunmayan Polonya ise büyüme ve satış sayısı ile 2021 yılında Market of the Year seçildi. 2022’de hangi ülke olacağı henüz belli değil.

Türkiye’ye baktığımızda ise Thermomix kullanıcıları orijinal yemek tariflerine sadık kalıyor. Şeflerimizin farklı versiyonlarla modernize ettiği ve Thermomix’in Cookidoo platformuna entegre ettiği tariflerden Türk yemeklerine ilgisini kaybetmiyor.

Bunların başında;

 • Etsiz çiğ köfte
 • Ezogelin, mercimek, pirinçli yayla, tarhana ve şehriye çorbası
 • İzmir köfte
 • Limonata
 • Salçalı bulgur pilavı
 • Açma
 • Vanilyalı sütlaç geliyor.

Ürünün satış politikası ve yönetiminden bahseder misiniz? İstihdam sağladığı alan ve bunun faydası nedir?

Thermomix, ürünü kullanıp memnun olan kişilerin, gerçek deneyimlerinden yola çıkarak ürünü tanıtıp doğrudan satış yöntemiyle son kullanıcıyla buluşuyor. Bu kanal kişisel girişimcilere destek olurken son kullanıcıya doğrudan cevap verebilmeyi ve ürünü en doğru şekilde anlatıp son kullanıcının da doğru anlamasını sağlıyor.

Thermomix her geçen gün büyüyen bir topluluğa sahip ve her danışman kişisel bir girişimci. Aynı zamanda yüzde 95’inin kadınlardan oluştuğu satış danışmanlarımız kendi iş modeli ve çalışma stiliyle zamandan tasarruf ederek özgürlük kazanıyor. Ülke ve aile ekonomisine katkı sağlıyor. Kimi danışmanlarımız emekli olduktan sonra kariyerlerine Thermomix danışmanı olarak devam ediyor. Kimileri ise hali hazırdaki işlerine ek olarak danışmanlık yaparak ek gelir elde ediyor.

Pandemi beslenme alışkanlıklarını da değiştirdi. Bu alanda size yansıyan bir veri var mı? Bu süreçte Thermomix daha az ya da çok tercih edildi mi?

Trendlerin ve bilginin çok hızlı yayılması nedeniyle kullanıcı beklenti ve alışkanlıkları yerelle globalde giderek birbirine benzemeye başladı. Çünkü bugün kaliteli ürün, iyi hizmet ve hedefe odaklı ürün yapma konusunda firmalar birbiriyle yarışıyor. Müşteriye sağlanan fayda noktasında da en fazla katkıyı sağlayan şirketler diğerlerinden ayrılıyor.

İnsanlar pandemi ve sonrasında eğlence ve dışarıda yeme içme gibi harcamalarını bu ihtiyaçlarını karşılayacak akıllı ev aletlerine kanalize etmeye başladı. Çünkü evde daha çok vakit geçirdikçe ve daha çok yemek pişirdikçe mutfak aletlerine olan ilgi arttı. Tek bir cihazda birçok fonksiyonu yapabilmesi nedeniyle de Thermomixpandemi döneminde çok daha cazip bir ürün oldu. Thermomix Türkiye, 2020 yılında 2 kat büyüdü ve daha geniş kitlelere kendisini duyurmaya başladı.

2022 ve 2023 yılı hedefleriniz neler?

2020 yılından 2021’e geçişte bir önceki yıla adet bazında oranla yüzde 86,92’lik bir artış yakaladık. 2022’nin ilk yarısında ise bir önceki yılın ilk yarısına göre adetsel bazda yaklaşık yüzde 76’lık bir büyüme sağladık.

2022 yılında bir önceki yıla göre yüzde 50 büyüme ile 15.000 kullanıcıya ulaşmayı hedefledik. Bütçelediğimiz oranda bu büyümeyi gerçekleştirdik.2023’te de büyüme trendinin devam edeceğini düşünüyoruz.

Orta vadedeki ve 5 yıllık planlarınızdan bahseder misiniz?

5 yıl içinde danışman sayımızı minimum 3.500’e çıkarıp, 100.000 kullanıcıya ulaşmayı hedefliyoruz.

Tüketicilerin mutfak aletlerine olan ilgisi nasıl? Değerlendirme yapar mısınız?

Tüketicilerin kaliteli ve sağlıklı yemek yapma isteği de akıllı ev aletlerine olan ilgiyi arttırıyor. Özellikle kişiselleştirebilme özelliği sağlayan aletler farklı ihtiyaçlara farklı çözümler sunabildiği için tercih ediliyor.

Akıllı ev aletlerinin gelişmiş çözümler sunması ve enerji tasarrufu sağlaması pazardaki talebi yoğunlaştırıyor. Pazar, önemli ölçüde yetkinlik, çeşitlilik, sürdürülebilirlik, şık tasarım ve ev aletlerinin akıllı işlevselliği gibi trendler tarafından yönlendiriliyor. Wi-fi ve bluetooth gibi kablosuz teknolojilerin ev aletlerine dahil edilmesi, teknoloji meraklısı tüketicileri cezbediyor. Tüketiciler, çoğunlukla sunduğu kolaylık nedeniyle kablosuz ve teknolojik olarak gelişmiş ürünleri giderek daha fazla tercih ediyor.

Türkiye ve dünya pazarında doğrudan satış ve küçük ev aletleri pazarını değerlendirebilir misiniz?

2021 yılında küçük ev aletleri pazarı bir önceki yıla göre yüzde 53 büyüdü. Hemen hemen 1 milyar Euro’luk hacme ulaştı. Aynı zamanda özellikle kaliteli sağlıklı pişirme ya da akıllı pişiriciler tarafında da büyüme oldu.

Akıllı ev aletleri sektörü piyasadaki dalgalanmalara rağmen pazar payını büyütmeye devam ediyor. Özellikle pandemi sırasında insanların hayatına kolaylık ve eğlence sağlayarak artı değer katan cihazlara ilgi arttı. Thermomix ise Türkiye’de pazar alanı içerisinde kendi başına bir kulvar olarak belirmiş durumda.

Doğrudan satış sektörü de 2021 yılını yaklaşık yüzde 24’lük bir büyüme ile bitirdi. Türkiye’de yaklaşık 400 milyon Euro’luk hacme ulaştı. Özellikle 2021 hem küçük ev aletleri hem de doğrudan satışta talebin büyüdüğü yıl oldu.

Küçük ev aletleri pazarı, önemli bir büyüme hacmi taşıyor. 2022 yılının ilk çeyreğinde ise ciro bazında yüzde 83 oranında büyüdü. Tüm bu bahsettiğimiz büyüme trendi önümüzdeki yıllarda da devam edecek. Akıllı pişiriciler ve akıllı temizlik sistemlerine olan ilgi artacak.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir