‘Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat’ tırı ilk durağı için yola çıktı

İdrar testleri ve kan basıncı ölçümleri yapılacak

Türk Nefroloji Derneği’nin hayata geçirdiği ‘Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat’ projesi kapsamında yola çıkan gezici tır; 11-17 Kasım arasında ilk durağı olan Ankara Armada AVM’de ziyaretçilerini bekliyor.

Türk Nefroloji Derneği, Türkiye’de ve dünyada önemli bir sağlık sorunu olmayı sürdüren kronik böbrek hastalığına dair toplumda farkındalık sağlamak için yola çıktı. Hastalığa yol açan risk faktörleri ve erken tanının organı fonksiyonunu korumadaki önemine dikkat çekmek amacıyla ‘Sağlıklı Böbrek Sağlıklı Hayat’ projesini hayata geçirdi.

AstraZeneca Türkiye ve Mesitaş’ın koşulsuz desteklediği proje kapsamında; Ankara, İstanbul ve İzmir’de hizmet verecek gezici tırda hızlı test yöntemi ile ziyaretçilerin idrar testleri ve kan basıncı ölçümleri yapılacak. Ve sonuçlar hemen paylaşılacak.  Görevli sağlık çalışanları, ziyaretçilerin test sonuçlarını da değerlendirecek.

Türkiye’de her 6-7 erişkin bireyden biri böbrek hastası

Kronik böbrek hastalığı dünya nüfusunun yaklaşık yüzde 15’ini etkileyen ciddi bir sağlık sorunu olarak tanımlanıyor. Bu hastalık önemli bir sağlık sorunu oluşturmasının yanı sıra diğer ağır hastalıklara da zemin hazırlayabiliyor. Bu hastalarda kalp hastalıkları, ölüm nedenlerinin neredeyse yüzde 50’sini oluşturuyor.

Kronik böbrek hastalığına zemin hazırlayan faktörler arasında ileri yaş, ailede hastalık öyküsü, diyabet, hipertansiyon, idrar yolu enfeksiyonları ve taşı oluşumu yer alıyor. Kan basıncının ve diyabette kan şekerinin kontrol altında olmaması gibi faktörler de hastalığın ilerlemesine neden olabiliyor. Türkiye’de her 6-7 erişkin bireyden birinin böbrek hastası olduğu tahmin ediliyor.

Erken tanı kronik böbrek hastalığının ilerlemesini durdurabilmekte

Türk Nefroloji Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Arıcı, projeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: “Erken tanı ile kronik böbrek hastalığının ilerlemesi önlenmekte; kalp ve damar sağlığı korunabilmektedir. Erken tanısının kritik önemine dikkat çekmek; böbrek sağlığı için önemli olan yeterli miktarda su tüketimi, tuz kullanımının azaltılması ve gereksiz ilaç kullanımından kaçınılması gibi yaşam tarzı alışkanlıklarına dair halkımızı bilgilendirmek amacıyla bu projeyi hayata geçirdik. Diyabet ve hipertansiyon hastalarının, doktorlarının önerdikleri tedaviye uymalarını ve kontrollerini ihmal etmemelerini öneriyoruz.

Toplamda üç ilimizi ziyaret edeceğimiz farkındalık tırımızla; hızlı testler aracılığıyla halkımızın böbrek sağlıklarına özen göstermelerinin önemini vurgulayacağız. Onları kronik böbrek hastalığına dair bilgilendireceğiz. Risk faktörlerini; hastalığı önlemek ve geciktirmek için yapılması gerekenler konusunda farkındalık sağlayacağız. Kamuya ve toplumumuza olan ekonomik yükün azaltılmasına da katkı sağlamayı amaçlıyoruz.”

Proje ile ilgili detaylı bilgi için:

https://www.instagram.com/sagliklibobreksagliklihayat/

https://www.facebook.com/sagliklibobreksagliklihayat
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir