Erol Evgin geleceğin hekimlerine destek olmak için sahne aldı

Lokman Hekim Vakfı geleceğin hekimlerinin yanında!

1986 yılından beri geleceğin doktorlarına destek veren Lokman Hekim Sağlık Vakfı, bir bağış konseri düzenledi. Vakıf, biletlerin tamamının tükendiği geceden elde edilen gelir ile çok sayıda hekimin yetişmesine destek olarak geleceği iyileştirmeyi hedefliyor.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı, maddi olanaksızlıklar içinde eğitimini tamamlamaya çalışan tıp fakültesi öğrencilerine yardımcı oluyor. Vakıf, bugüne kadar 103’ü mezun 598 hekimin yetişmesine destek verdi. Vakfın Yönetim Kurulu Başkanı Leyla Şeker ile hem vakfın faaliyetlerini hem de gelecek hedeflerini konuştuk.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak faaliyetleriniz hakkında bilgi verebilir misiniz?

Lokman Hekim Sağlık Vakfı; 1986 yılında hayata geçti. İnsanların hayatlarına dokunabilmeyi, daha iyi bir gelecekte pay sahibi olabilmeyi amaç edinen bir kurum. İyileştirebilmek, iyileştirebilmek için yetiştirmek ve en önemlisi umut olabilmek hedefiyle büyüyen kocaman bir aileye sahibiz. Kurucularımızdan biri olan Onursal Başkanımız Ayhan Tokgöz önderliğinde, bugüne kadar binlerce kişiye, hiçbir maddi kaygı gütmeden nitelikli sağlık hizmeti sunduk. Maddi olanaksızlıklar nedeniyle sağlık hizmetine ulaşmakta güçlük çeken bireylerin tespitinde aktif olarak rol oynadık.

Vakıf olarak sağlığın bir bütün olduğuna inanıyoruz. Sağlık sektörünün her alanında çalışmalar gerçekleştirmeye özen gösteriyoruz. İçinde bulunduğumuz koşullardan dolayı 2012 yılı sonunda Tıp Merkezi hizmetimizi sonlandırmak zorunda kaldık. Ancak maddi imkanları sağlık hizmeti almaya elverişli olmayan hastalarımızı kaderiyle baş başa bırakmadık. Farklı sağlık kuruluşları ile belirli anlaşmalar yaparak tedavilerinin tamamlanmasını sağladık.

‘Yetiş Doktor’ projesi ile bu yoldaki en önemli adımlardan birini attık. ‘Yetiş Doktor’ projesi kapsamında ihtiyaç sahibi tıp fakültesi öğrencilerine burs sağladık. İyileştirme hareketinin en önemli yapı taşı olan hekim adaylarımızın her anında yanında olmak ve onlara katkıda bulunabilmek temel amacımız.

Bununla birlikte; içinde yaşadığımız doğayı da göz ardı etmiyoruz. Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak; hurda araç lastiklerini toplayıp dönüştüren ilk sivil toplum kuruluşuyuz.

Tüm bunların yanı sıra bütüncül hizmet verebilmeyi amaç edinerek çalışmalarımızı Lokman İlk Yardım Eğitim Merkezi ve Lokman Hekim Ortak Sağlık Güvenlik Merkezi üzerinde de yoğunlaştırdık. Bu kapsamda bugün hâlâ farklı sektörlerdeki kurum ve markalara eğitimler sunmaya devam ediyoruz.

Lokman Hekim Sağlık Vakfı olarak kaç hekim yetiştirdiniz?

Bugüne kadar 103’ü mezun 598 hekimin yetişmesine vesile olduk. Öğrencilerimizin yalnızca eğitimlerine odaklanabilmeleri ve mevcut ekonomik koşullardan minimum seviyede etkilenmesi adına tüm imkanlarımızı seferber ediyoruz. Eğitim ücretlerini karşılamanın yanı sıra öncelikle birer birey oldukları gerçeğinden yola çıkıyoruz. Bu kapsamda sosyal hayatta da var olmalarını ve özgürleşmelerini sağlamak da en büyük temennimiz.

Sadece üniversite öğrencileri değil, ilköğretim ve lise çağındaki öğrencilerimize de destek veriyoruz. Öğrencilerimizle, mezunlarımızla, gönüllülerimiz ve düzenli bağışçılarımızla kocaman ve çok güzel bir aileyiz.

Bağış konseri fikri nasıl gelişti? 

Düzenli bağışçılarımızın katkılarının yanı sıra sportif aktiviteler ve sosyal medya çalışmaları ile gelir elde sağlayabileceğimiz her platformda olmaya çalışıyoruz. Bağış konseri ile de çok daha fazla öğrenci için burs imkanı sağlayabileceğimizi düşündük. Birden fazla kuşağı aynı şarkılarda buluşturan bir sanatçı olmasını arzu ettik. Erol Bey sağ olsun ricamızı ikiletmedi. O yüce gönlüyle hiçbir karşılık beklemeden sahneye çıkmayı kabul etti. Buradan bir kez daha kendisine gönülden teşekkür ediyoruz.

Zorlu Performans Sanatları Merkezi de Turkcell Sahnesi’ni bize ücretsiz açtı. Konserden elde edilen gelir tıp fakültesi öğrenicilerini hekim olmaya biraz daha fazla yakınlaştıracak.

Bundan sonraki projeleriniz neler? 

Özverili ekibimiz, gönüllülerimiz, mezunlarımız ve öğrencilerimizle iyilik yayma hareketini daha kapsamlı hale getirerek ilerlemeye devam edeceğiz.

Erol Evgin şarkılarını ‘Geleceğin Hekimleri’ için söyledi

Türk pop müziğinin duayen ismi Erol Evgin, geleceğin hekimlerini yetiştiren Lokman Hekim Sağlık Vakfı yararına sahne aldı. Zorlu Performans Sanatları Merkezi, Turkcell Sahnesi’nde gerçekleşen gecede Evgin, şarkılarını binlerce hayranıyla birlikte söyledi.

Gecenin sürprizi ise Evgin’in, sahnede 41 tıp fakültesi öğrencisi ve mezunlardan oluşan dev koro eşliğinde seslendirdiği ‘Sevdan Olmasa’ şarkısıydı.

Evgin, “Bu akşam çok değerli bir amaç uğruna buradayız. Şarkılarımızı Lokman Hekim Sağlık Vakfı için söylüyoruz. Emeği geçenler ve emeklerini vakfedenler sağ olsunlar, var olsunlar. Bu kadar doktorun arasında; artık bana bir şey olmaz kolay kolay” dedi.

Vakfın Onursal Başkanı Ayhan Tokgöz ise “İnsanların hayatlarına dokunmak ve daha iyi bir gelecekte pay sahibi olmak için çalıştık. Bir tıp fakültesi öğrencisinin nasıl zor koşullarda okuduğunu biliyorum. Bir hekimin yetişmesi için ne büyük sınavlardan geçtiğini en iyi bilenlerden biriyim. En büyük arzum; bu meşakkatli süreçte yanlarında olmak. Omuzlarındaki yükü hafifletmek, bir nefes olabilmek” şeklinde konuştu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir