Jeunesse Global Türkiye’deki pazar payını artırmayı planlıyor

Ürün portföyü cilt bakım ürünleri, kozmetik ve gıda takviyelerinden oluşuyor

Randy Ray-Wendy Lewis’in emekli olduktan sonra kurdukları iyi yaşam markası Jeunesse; kısa sürede global bir başarı yakaladı. 2009 yılında kurulan Jeunesse, bugün 140’tan fazla ülkede faaliyet gösteriyor. 2015 yılından bu yana da ürünlerini Türk tüketilerle buluşturuyor.

Jeunesse Global Türkiye Genel Müdürü Onur Öner

Markanın hikayesini, Jeunesse Global Türkiye Genel Müdürü Onur Öner’den dinledik. Öner; markanın hem ürünlerini hem ekonomik faaliyetlerini hem de geleceğe dönük planlarını anlattı:

Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu pek çok ülkede faaliyet gösteriyorsunuz. Marka olarak neler yapıyorsunuz?

Fransızca ‘Gençlik’ anlamına gelen Jeunesse’in temel amacı; gençliği geliştirici ve inovatif ürünlerin network marketing sektöründeki en fazla kazanç sağlayan planlardan biriyle insanlara sunulmasıydı.

Öyle ki, henüz kuruluşunun 11’nci yılı olan 2020’de;  1.1 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük 14’üncü network marketing şirketi oldu.

Dünya çapında 140’tan fazla ülkede 700 bin distribütörümüz aracılığıyla cilt bakım ürünleri; kozmetik ve gıda takviyelerinden oluşan ürün portföyümüz ile hem tüketicilerin hayatlarına dokunmakta hem de bizimle çalışanlara iş ve ek gelir kazanma şansı sunmaktayız.

Ürünlerimizin yanı sıra kurulduğumuz günden bu yana pek çok dalda 800’den fazla ödül aldık. Bunlar arasında Stevie ödülleri, Marcom ödülleri, Telly ödülleri gibi çok değerli ödüller bulunmaktadır.

Ne zamandan beri Türkiye’desiniz ve bu sürede neler yaptınız?

2015 yılından bu yana Türkiye’de faaliyet gösteriyoruz. Türkiye, bağlı bulunduğu Avrupa ve Orta Doğu bölgesi için gerek genç ve dinamik nüfusuyla gerek girişimciliğe fırsat veren yapısıyla stratejik bir öneme sahip. Bu nedenle Türkiye pazarı bağımsız bir şekilde Türkiye ofisi tarafından yönetilmektedir. Aynı zamanda son 1 yıl içerisinde gösterdiğimiz başarılı yönetim sebebiyle önce Azerbaycan, ardından da Türkmenistan Türkiye ofisine bağlanarak İstanbul’dan yönetiliyor.

Jeunesse Global Türkiye olarak, geçen seneyi Avrupa, Orta Doğu ve Afrika (EMEA) bölgesinde ciroda 5’inci sırada tamamlarken; 2021’in ilk 6 ayında ise 4’üncü sıraya yükseldik. Haziran 2021’de 73 ülkenin içinde en yüksek satışına ulaşan Türkiye ofisi tüm zamanların en iyi çeyrek sonuçlarını ise 2021’in ikinci çeyreğinde elde ettik.

Biraz da ürünlerinizden bahsedelim. Mesela Instantly Ageless nasıl bir ürün?

Instantly Ageless alın kırışıklıkları, kaşlar, düşük göz kapakları, gözaltı torbaları, kaz ayakları ve gözenekler olmak üzere yüzün ihtiyaç duyulan bölgesine uygulanıyor. Uygulandıktan sonra 2 dakika gibi bir süre içerisinde, gözaltı torbalarının, yüzdeki ince çizgilerin, kırışıklıkların, gözeneklerin ve cilt tonu farklılıklarının görünümünün azalmasını destekleyen etkili bir mikro kremdir.

Özel olarak tasarlanan bu ürün, elastikiyetini kaybeden alanları hedef alıyor. Kişiye göre değişebilen 6-9 saat arası bir sürede; cilt tonunun gözle görülür bir şekilde eşitlenmesine; daha canlı, genç ve ışıltılı görünmesine yardımcı olmaktadır.

Luminesce Yaşlanma Karşıtı Cilt Bakım Serisi’nde pek çok ürün var. Bunları diğer markalardan farklı kılan özellikler nelerdir?

Luminesce ürünlerimiz de diğer ürünlerimiz gibi merkezi ABD’de bulunan bir bilim kurulu tarafından geliştirildi. Tamamı alanlarında uzman kişilerden oluşan bu kurul üyelerinden ve Luminesce ailesinin mucidi olan Dr. Nathan Newman; yaşlanmayı önleme ve kozmetik cerrahi konusunda dünyaca ünlü bir doktordur. Yine bu kurul üyelerinden olan Vincent Giampapa ise, hücre yenilenmesi alanında yaptığı çalışmalardan ötürü 2014 yılında Nobel ödülüne aday gösterilmiştir. Luminesce ürünlerimizi diğer markalardan farklı kılan yegane değer budur.

Serum, cilt aydınlatıcı, gündüz nemlendirici kompleks, ileri gece onarım kremi, yüz temizleyici, temel vücut yenileme losyonu ve ultimate toparlayıcı maske den oluşan bu özel seri, cildinizin daha pürüzsüz ve yumuşak bir görünüme sahip olmasına yardımcı oluyor.

Seride yer alan ve özel formüle edilen Luminesce Serum, içerisindeki kök hücre teknolojisiyle geliştirilen APT-200 büyüme faktörü ile cildinizde oluşan çizgilerin ve kırışıklıkların görünümünü azaltmaya yardımcı olur. Cilt dokusunu ve elastikiyetini geliştirmeye katkıda bulunmaktadır. Cildin pürüzsüzlüğünü arttırarak sıkılaşmasına yardım eder.

DIMND Hassas ve Beyazlatıcı Diş Macunu aktif kömür içeriyor. Kömürün ağız ve diş sağlığına faydaları var mı? Nasıl bir etki gösteriyor?

Aktif karbonlu diş macunu, günümüzün en büyük trendlerden biridir. DIMND’ın içeriğindeki aktif karbon ile düzenli fırçalamada elmas gibi beyaz ve parlak dişlere sahip olabilirsiniz. Eugenol (karanfil yağı), silika hidrat ve sodyum florür ile de diş hassasiyetinde azalma,;yüzeydeki lekeleri çıkarma ve diş minesini koruma gibi birçok diş problemine destek olmaktadır.

Wellness ürünlerinizden biri de Reserve. Bu ürünün hikayesi nedir?

Reserve ürünümüz güçlü antioksidanlar içeren meyvelerin bir bileşimidir. Yapay aroma, boya ve tatlandırıcı içermez. Resveratrol, tatlı kara kiraz, yaban mersini, concord üzümü, nar, açai, aloe vera, yeşil çay ve üzüm çekirdeği ekstresi içermektedir.

Kompakt ve rahatça taşınan paketiyle her an yanımızda taşıyabileceğimiz bu ürün, 30’lu paketler halinde satışa sunuluyor. Ve paketin üst kulakçığı yırtılarak kolayca içiliyor.

Nevo Drink, portföyünüze yeni eklendi, ondan da bahsedelim mi biraz?

Nevo, içerisinde yüzde 4 kırmızı üzüm meyve suyu olan bir enerji içeceğidir. Yüksek B6 vitamini ile vücudunuzun günlük B6 vitamini ihtiyacının yüzde 30’unu karşılamaktadır. Bir bardak çaya eşdeğer 36 mg kafein içeriğiyle de enerji ihtiyacınızı karşılar. Azaltılmış şeker oranı ile sağlıklı yaşamı ve doğal beslenmeyi tercih eden tüketicilerin tükettiği bir ürün oldu.

RevitaBlü ve Trunu Coffee de var. Bu ürünler ne amaçla kullanılıyor?

RevitaBlü; mavi-yeşil yosun, deniz akdiken meyvesi, sarısabır ve Hindistan cevizi suyu tozundan oluşan bir bitki karışımıdır. Enerji veren bir içecektir.

TruNu Coffee ise içerisinde çözünebilir lif bulunan özel bir kahvedir. Her pakette 5 gram yüzde 100 çözünür diyet lifi bulunmaktadır. Söz konusu lif iştahı azaltmasıyla ve kendinizi daha uzun süre tok hissetmenizi sağlamakla bilinmektedir.

Jeunesse Kids’i, çocuklara daha iyi bir gelecek sağlamak amacıyla kurdunuz. Bu amacına ulaştı mı? Neler yapıyorsunuz bu alanda?

Hem küresel hem de yerel düzeyde hareket eden Jeunesse Kids; sürdürülebilir ve uzun vadeli etkisi olan projelerle çocuklara yardımcı oluyor. Çin, Kenya, Ekvator ve Hindistan gibi ülkelerde başta çocuklar özelinde; sağlık, tarım ve gıda güvenliği, geçim kaynakları gibi konularda köy topluluklarına destek veriyor. Yine bu köylerde eğitim alamamış genç kadın ve çocuklar için kendi gelirlerini oluşturabilmeleri için eğitimlerine katkı sağlanıyor.

Jeunesse Kids, kendi girişimlerinin yanı sıra, diğer lokal girişimlere de destek veriyor. Dünya genelinde bina ve tesis yenilemeleri; ekipman, altyapı, tıbbi tedaviler ve eğitim gibi sürdürülebilir, uzun vadeli faydalar sağlayacak projelere finansman sağlıyor.

Jeunesse Global’in kar amacı gütmeyen yardım vakfı olan Jeunesse Kids, 2020 faaliyet raporuna göre toplamda dünya genelinde 2.4 milyon USD’lik bağış yaptı.

Avustralya yangını sonrası zarar gören ailelere destek olarak 100 bin dolar; Covid-19 ile mücadele için Dünya Sağlık Örgütü’ne 500 bin dolar ve kanserle savaşan çocuklara hücre tedavisi laboratuvarı yenilenmesi için 1 milyon dolar  destek verdi.

Uygun şartlar oluştuğunda, Türkiye’de de çocuklarımızın hayatlarına dokunacak bir organizasyona destek vermeyi istiyoruz.

Gelecek planlarınız arasında neler var? Yeni ürünler yolda mı, yoksa pandemi marka olarak sizi de etkiledi mi?

Jeunesse Global ailesinin Türkiye’de geliştirilen ve üretilen ürünleri çok sevdiğini söylemeliyim. Hem iç pazarda hem de dış pazarda yerel ürünlerimiz büyük rağbet görüyor. Bu nedenle lokal ürün geliştirmeye devam edeceğiz. Bu sayede hem Türkiye’de pazar payımızı artıracağız hem de Türkiye ekonomisine katkıda bulunacağız.

Aynı şekilde Azerbaycan operasyonumuza start vereceğiz. Ürünlerimiz Azerbaycan’a ithal edilip; doğrudan satış ve dağıtımı yapılacak. Bu da yine Azerbaycan’da çok hızlı bir büyüme yaşayacağımız anlamına geliyor.

Tüm bunların yanında; 2022 yılı sonunda 73 ülkenin yer aldığı EMEA bölgesinde ilk 3’e girmeyi; birkaç yıl içindeyse bölgenin lideri olmayı hedefliyoruz.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir