Korona virüsünde ölüm oranları toplumda paniğe yol açıyor

Virüs salgı ile tespit ediliyor

Korona virüsünün Çin’den diğer ülkelere yayılmasıyla başlayan korku dalgası, herkesi etkiliyor. Özellikle de komşumuz İran’da görülmesiyle birlikte kamuoyunda artan endişe ve kaygı, soru işaretlerine neden oluyor.

Avrasya Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Berna Hocağlu, korona virüsünden kaynaklanan ölüm oranlarının yüzde 1 olduğuna dikkat çekerek, korunma yollarını anlattı:

Korona virüsü damlacık yolu ile bulaşıyor. Dolayısıyla virüsü taşıyan partiküller oldukça büyük. Bu noktada insanlarla konuşurken aranıza 1 metre mesafe koymanız gerekir. Aynı zamanda insanların korkuyla maskeler taktığına şahit oluyoruz. Maske şu an için gerekli olmamakla birlikte takmak isteyen kişiler için basit cerrahi maskelerin yeterli geleceğini belirtmek isterim. Maskenin yanı sıra kişilerin dikkat etmesi gereken en önemli nokta, el hijyeni. Özellikle de toplu taşıma araçlarını kullandıktan sonra, para alışverişlerinden sonra mutlaka eller, sabun ve bol su ile en az 20 saniye boyunca yıkanmalıdır. Eller yıkanmadan, göze, buruna ve saça temas edilmemelidir.

Kronik rahatsızlığı olanlar risk altında

Korona virüsünün bu kadar korku yaratmasının sebebi de art arda gelen yüksek sayıdaki ölüm haberleri. Ancak göz ardı edilen bir durum var. Bu virüse bağlı ölümlerin oranı, yüzde 1 civarındadır. Ölenlerin çoğu ise zaten hasta olanlardır. En çok risk altında bulunan kişiler, 50 yaş üzeri kronik rahatsızlığı bulunanlar, yeni doğanlar, erken doğanlardır. Hastalık, grip belirtileri vermektedir. Yüksek ateşle karakterize olan bu virüs, burun arkası ve ağızdan alınan salgı ile teşhis edilebilmektedir.

Korunmak mümkün mü?

Basit önemlerle korona virüsünden korunmanın şu an için mümkün olduğunu söyleyen Uzman Dr. Berna Hocaoğlu, önemli tavsiyeler verdi. Buna göre;

  • Eller bol su ile yıkanmalı
  • Odadaki temiz hava sirkülasyonu için gün içinde odalar havalandırılmalı
  • Öksürme ve hapşırma sırasında mutlaka kağıt maske takılmalı
  • Evde hasta biri varsa ayrı odada kalmalı
  • Tuvaletler, çamaşır suyu ile dezenfekte edilmeli
  • Hasta insanlardan temastan kaçınılmalı
  • Çiğ süt gibi hayvansal gıdalar tüketilmemelidirBir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir