Supradyn kadınların başarı hikayelerinin ‘görünmez’liğine dikkat çekti

Supradyn Hafıza Testi: Çarpıcı ancak beklendik!

Supradyn, kadınların başarı hikayelerinin ‘görünmez’liğine dikkat çekmek; ilham verici başarı hikayelerinin kadınların güçlenmesindeki önemini vurgulamak için 180 binden fazla kişinin katılımıyla Supradyn Hafıza Testi’ni gerçekleştirdi.

Test sonuçlarına göre; her 10 kişiden 4’ünün yanıtlarında kadınlar hiç yer almadı. En çok sinema kategorisinde kadınlar akla gelirken; teste katılanların yüzde 87’si politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim dallarında en fazla 2 kadın ismi hatırlayabildi.

Supradyn Hafıza Testi’nin sonuçlarını analiz eden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız, sonuçların çarpıcı ancak beklendik olduğunu ifade etti.

Kadının başarısının toplumsal hafızadaki görünmezliğini ortaya koydu

Dijital mecralar üzerinden 180 bin 415 kişinin yanıtladığı ve altı farklı kategoride ilk akla gelen ismin sorulduğu testte; her 10 kişiden 4’ünün yanıtlarında kadınlar hiç yer almadı.

Türkiye Voleybol Federasyonu ve Türkiye Basketbol Federasyonu’nun Yaşam Enerjisi Sponsoru olan Supradyn; Hafıza Testi uygulamasını kadın sporcuların başarılarının erkek sporculara kıyasla gündemde daha az ya da daha kısa süreli yer bulduğu içgörüsü üzerine hayata geçirdi. Marka, kadınların yer aldığı diğer profesyonel alanlarda da durumun böyle olup olmadığını test etmek; çarpıcı bir şekilde farkındalık yaratmak için harekete geçti.

Supradyn, Hafıza Testi çalışması ile

  • Kadınların toplumsal ve ekonomik hayatta güçlenmesi için kadınların yetersiz temsilinin önündeki engellere dikkat çekmek
  • İlham verici başarı hikayelerini daha görünür kılmayı
  • Daha çok insana ulaştırmanın ve toplumda kalıcı konuşulurluk ve tanınırlık yaratmanın önemine dikkat çekmeyi hedefliyor.

En çok sinema kategorisi akla başarılı kadınları getiriyor

Supradyn Hafıza Testi’nin verilerine göre akıllara en çok sinema kategorisinde bir kadın oyuncunun ismi geldi. Testte en az kadın isminin hatırlandığı kategorilerden biri ise birçok başarılı kadın sporcuya rağmen spor dalıydı. Katılımcıların yüzde 87’si politika, iş, spor, sinema, edebiyat ve bilim dallarında en fazla 2 kadın ismi hatırlayabildi. Toplumsal cinsiyet eşitliği açısından önemli bir sorunu gündeme getiren Supradyn Hafıza Testi, kadınların faaliyet gösterdikleri branşlarda hatırlama oranlarının düşüklüğünü tüm çarpıcılığıyla ortaya koydu.

‘Tüm dünyada bir amnezi söz konusu’

Supradyn Hafıza Testi’nin sonuçlarını analiz eden Bahçeşehir Üniversitesi Sosyoloji Bölümü Öğretim Üyesi ve BAUEQUAL Eşitlik ve Kapsayıcılık Komisyonu Üyesi Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız; “Supradyn Hafıza Testi kadın başarısı konusunda toplumsal amneziyi göz önüne koyuyor. Sonuçların sadece medya görünürlüğünün azlığı veya çokluğuyla açıklanamayacağı görülüyor” dedi.

Prof. Dr. Pınar Melis Yelsalı Parmaksız

Parmaksız, şöyle devam etti: “Toplumsal yaşamın pek çok alanında hâlâ bir cinsiyet uçurumu olduğunu; kadınların bilim, sanat, spor, siyaset gibi pek çok alanda yetersiz temsil edildiğini söylemek gerekiyor. Yetersiz temsil; kadınların bilim, sanat, spor, siyaset gibi alanlarda yeterli ve dengeli bir şekilde var olmadığı anlamına geliyor. Bu ve pek çok başka alanda başarı gösterseler de; çok daha az görünür olduğu anlamına geliyor.

Spor bir toplumda hâkim olan kadınlık ve erkeklik hâllerini anlamak için mercek görevi görüyor. Özellikle voleybol dalında büyük başarılarla geçen bir sezonun ardından bile; akla ilk olarak erkek sporcular geliyor. Çünkü kadın sporlarına ve sporculara belirli bir spor etkinliğinin gerçekleştiği süreyle yer veriliyor. Spor alanında kadınlara yer verilmeyişi dışlayıcı ve ayrımcı bir mesajı da ana akımlaştırırken; sporun erkeklere ait bir alan olduğu mitini besliyor.

Kadınlar kendi kariyerlerine ayırabildiği süre açısından da eşitsiz bir ortamda rekabet ediyor. Zaman kullanımı istatistiklerine bakıldığında; kadınlar ev içi sorumluklara erkeklere oranla 3 kat daha fazla zaman ayırıyor. Bu durum; kadınların daha idare edilebilir kariyerler ya da kariyer hedefleri seçmelerine yol açıyor. Öte yandan kadınların kendilerini özdeşleştirebilecekleri; alanlarında başarılı kadınların varlığı ve desteğinden yoksun olmaları kariyerle ilgili kararlarında etkili oluyor.”

‘Hikayeleri başka kadınlara ilham olabilir’

Bayer Tüketici Sağlığı Pazarlama Direktörü Pınar Saltat

Bayer Tüketici Sağlığı Pazarlama Direktörü Pınar Saltat, “Voleybol alanındaki sponsorluğumuz bize kadınların başarılarının erkek sporcularınki kadar görünür olması için daha fazla mücadele etmesi gerektiğini gösterdi. Filenin Sultanları dâhi yeterli seviyede görünürlüğe sahip değil ne yazık ki. Biz Supradyn olarak sadece onların başarılarını takip edip gururlanmak değil; büyük fedakârlıklarla elde ettikleri zaferlerin görünür olmasını da sağlamak istiyoruz. Çünkü hikayelerinin görünürlüğü başka kadınlara da ilham olabilir, onları harekete geçirebilir. Bu nedenle, bu konunun altını kalın çizgilerle çizmek; toplumsal cinsiyet eşitliği konusuna dikkat çekmek; farkındalık yaratmak için Supradyn Hafıza Testi’ni oluşturduk. Toplumsal cinsiyet eşitliğine hafıza açısından bakarak, başarıların görünürlüğündeki adaletsizliğe dikkat çekmek; bu alandaki toplumsal farkındalığı daha da artırmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

Supradyn’in Yaşam Enerjisi Sponsoru olduğu Filenin Sultanları ile ve Misli.com Sultanlar Ligi’nde yıllardır önemli başarılar elde eden Millî Voleybolcu Eda Erdem ise “Supradyn Hafıza Testi’nin duyurulması için bana ulaştıklarında kendimin ve takım arkadaşlarımın da yakından tanıdığı bir soruna dikkat çekmesi nedeniyle gönül birliğiyle dâhil olmak istedim. Biz sporcular olarak yaptıklarımızdan daha fazlasını istemiyoruz. Sadece ter dökerek ve büyük mücadeleler ederek elde ettiğimiz başarıların; hem medyada daha çok görünmesini hem de insanların aklında daha kalıcı olmasını, başka kadınlara ilham olmasını istiyoruz” dedi.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir