15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü’ne özel hasat

Demet Evgar Lay’s ile patates hasadını şehre taşıdı

Demet Evgar marka yüzü olduğu Lay’s ile birlikte temsili patates hasadı gerçekleştirdi. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler gününe özel olarak PepsiCo Vakfı desteği ve Anadolu Meraları iş birliğiyle gerçekleştirilen Lay’s Yenileyici Tarım projesi için temsili hasat etkinliği yapıldı.

Evgar, PepsiCo’nun sürdürülebilir ve yenileyici tarım uygulamalarını basın ile paylaştı. Aynı zamanda tarımın hayatındaki büyük önemini vurguladı.

Kendisi de bir çiftçi kızı olan oyuncu projeyi anlattı

“Lay’s en sevdiğim atıştırmalıkların başında geliyor. Ama bu lezzetin marka yüzü olduktan sonra topraklara, doğaya ve çiftçilerimize sağladığı katma değerin çok önemli olduğunu gördüm. Lay’s Yenileyici Tarım projesi Türkiye’de yenileyici tarım uygulamalarını çiftçiler arasında yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Sadece çiftçiye alım garantisi vermekten bahsetmiyorum; tohumundan sulamasına kadar en ince detaylarda bile çiftçilerimizin yanında duruyor.

Lay’s ile bugün sizlerle Dünya Kadın Çiftçiler Günü için bir araya geldik. Kadınların emeklerinin her alanda olduğu gibi tarımda da çok önemli olduğunun altını çizmek istiyorum. Unutmamak gerekir ki tarım bir aile işidir. Bir çiftçi kızı olarak bunu çok iyi biliyorum…

‘Tarımda daha az kaynak tüketerek daha fazla verim almak mümkün’

Lay’s ülkemizde tarımın sürdürülebilirliğine ciddi bir katkı yapıyor. PepsiCo Vakfı desteği ve Anadolu Meraları iş birliğiyle hayata geçirilen Lay’s Yenileyici Tarım projesi bu projelerden biri… Projeyle birlikte hem tarım yapmanın hem de toprağımızı korumanın mümkün olduğunu görebiliyoruz.

Proje içerisinde hibe desteği alan ve eğitimlere katılan kadın çiftçilerimiz var. Hepsine buradan sonsuz teşekkürlerimi iletmek istiyorum. Çok zor bir iş yapıyorlar. Emek yoğun bir organizasyonun içerisindeler. Toprak ana kendi gibi anaların uğraşlarını yanıtsız bırakmıyor. İyi ki varlar. Kendi annem de dahil olmak üzere tüm kadın çiftçilerimizin gününü kutluyorum.”

Pozitif tarım stratejisi

Pozitif tarım stratejisi kapsamında dünyada 2030 yılına kadar 28.3 milyon dönüm arazide yenileyici tarım uygulamalarının hayata geçirilmesi hedefleniyor.

PepsiCo Yiyecek Kategorisi Kıdemli Pazarlama Direktörü Seren Çankırı ise şunları söyledi: “Çeşitli yenileyici tarım uygulamalarının gerçekleştirildiği arazimizde ilk hasat ile verimli sonuçlar elde ettik. Çiftçilerimize gerekli eğitimler vererek aynı zamanda tarımın daha bilinçli ve modern yöntemlerle yapılmasına katkı sağlıyoruz.

Bitki besleme ve koruma yöntemlerinde kullanılan girdiler, konvansiyonel üretime oranla azaldı. Patateste yaklaşık yüze 70, mısır, ayçiçeği ve şeker pancarında ise yaklaşık yüzde 20 oranında azaldı. Bu kapsamda uygulama arazimizde yaklaşık bin çiftçiyi desteklemek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Eğitim faaliyetlerimizde 200 çiftçinin, hibe destekleriyle 75 çiftçinin yanında olarak onları destekliyoruz.’’
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir