Wellcare kalbe dost olan yeni omega 3 ailesini tanıttı

IFOS onaylı yeni omega 3 ürün grubu

İLKO İlaç’ın tüketici sağlığı markası WELLCARE, çocuk ve yetişkinler için Omega 3 Ailesi’ni tanıttı.

Oylum TALU moderatörlüğünde düzenlenen lansman, Wellcare Kıdemli Ürün Müdürü Banu KOŞTURAN’ın yeni Omega 3 ailesini anlatan sunumuyla başladı:

Omega 3 yağ asitleri; içerdiği DHA sayesinde beynin, göz ve sinir sisteminin gelişimine yardımcı olmaktadır. Yetişkinler için Wellcare Omega 3 ve Wellcare Omega 3 UniQ DHA olmak üzere iki farklı içeriği var. Formülünde yer alan biberiye ekstraktı, omega 3’ün etkinliğini destekliyor. Aynı zamanda balık yağının istenmeyen tadını ortadan kaldırıyor.

Çocuklar için de doğal portakal aromalı, tutti frutti aromalı ve doğal mandalina yağı içeren, sıvı formdaki takviyeler bulunmaktadır. Bunlar renklendirici, tatlandırıcı, koruyucu, şeker ve gluten içermiyor.

Lansmanda, Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Yavuz Yörükoğlu ile Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güldane Koturolu da değerli bilgiler paylaştı.

Çocukların gelişim süreci içinde belirli oranda yağlara ihtiyacı var

Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Güldane KOTUROĞLU, şu önemli bilgileri verdi:

Beyin ve bağışıklık sisteminin oluşum ve gelişimi, fonksiyonlarının devamı, sinirlerin birbirleriyle konuşabilmesi, iletişiminin devamı için mutlaka doğru oranda DHA’ya ve belli oranlarda da EPA’ya ihtiyaç vardır. Omega 3, EPA, DHA’nın dışarıdan çocuğa verilmesi gerekir. Çünkü Omega 3 yağ asitleri vücutta sentezlenmiyor. Dışarıdan alınması gereken uzun zincirli yağ asitleridir.

Genellikle önerilen günde 1000 mg’nin üzerinde omega 3 ve 740-520 mg EPA+DHA’dır. Özellikle çocuklar için DHA değeri önemlidir. Beynin yüzde 60’ı yağ, bu yağı oluşturan ise Omega 3 yağ asidi DHA’dır. Bilimsel çalışmalar anne karnında özellikle hamileliğin son üç ayında Omega 3 alımının önemini ortaya koyuyor. Bebeğin bağışıklık sistemini modüle ederek ileride ortaya çıkabilecek hastalıkları önlemede yararlı olduğunu gösteriyor.

Omega 3 eksikliği olan bebeklerde; ileriki yaşlarda kronik hastalıklar, kalp damar sistemi hastalıkları, obezite, tip 2 diyabet gibi hastalıkların diğer bebeklere oranla daha fazla görüldüğü belirtiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta; takviyelerin uluslararası geçerliliği olan IFOS sertifikasına sahip olması, tatlandırıcı, renklendirici, koruyucu, şeker ve gluten içermemesi.

Düzenli omega-3 kullanımı kalp krizlerinden ölme riskini azaltıyor

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof.Dr. Yavuz Yörükoğlu ise söze şöyle devam etti:

Omega-3 yağ asitleri tüm hücrelerimizin yapısında ve fonksiyonlarında yer alan çok önemli bir yapı taşıdır. Bu sağlıklı yağlar metabolizmamız tarafından imal edilemediğinden mutlaka gıdalarla alınması gerekmektedir. Omega-3’lerin en önemli kardiyo-vasküler etkileri; başta trigliseritler olmak üzere kandaki zararlı yağ ve kolesterol düzeylerini düşürmesi, anti-enflamatuar etkisi, kalpte oluşabilecek ölümcül atım düzensizliklerini baskılamasıdır. Hafif kan sulandırıcı ve tansiyon düşürücü etkisi de vardır. Bu etkileri sayesinde kalp-damar hastalıklarına karşı koruma sağlarlar.

American Heart Association haftada en az 2 kez balık yenmesini resmen önermektedir. ABD’de yapılan bir araştırma, toplumun büyük çoğunluğunun omega-3 bakımından yetersiz beslendiklerini göstermektedir. Bu durum Türkiye’de de farklı değil.

  • Trigliserit düzeyleri yüksek ve koroner kalp hastalığı riski olan kişilerde günde 2000-3000 mg
  • Sağlıklı erişkinlerde günde 1000 mg
  • Koroner kalp hastalığı risk faktörleri olan sağlıklı kişilerde günde 1000-2000 mg
  • Koroner kalp hastalığı olan kişilerde günde 2000 mg omega-3 takviyesi kullanmaları önerilmektedir.

TOÇEV çocuklarına özel kitap

Wellcare’in TOÇEV çocuklarının eğitimlerini desteklemek üzere hazırladığı ‘Şişedeki Mektup’ kitabı da tanıtıldı.

TOÇEV Başkanı Ebru Uygun, “Çocuklarımızın hayatında sağlıkla ilgili önemli bir kilometre taşı eklemek üzere buluştuk. Harika hikayeleri, hekim ve eczacılarla birlikte okul çağındaki çocuklara ve ebeveynlerine ulaştıracağız” dedi.

Yazar Gül Çetin ise kitabın ortaya çıkış amacını anlattı. Ebeveynlerin bu kitaptan nasıl yararlanabileceğini aktardı.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir