Geleneksel değerlerimizi Zanaat X Boyner ile geleceğe taşıyor

‘Bizim Tarzımız Güzel’ diyerek değerlere dikkat çekiyor

Boyner, bu kez geleneksel zanaatlara destek oluyor.  Ülkemizin değerlerini yeni nesillere aktarmayı ve gündemde tutmayı hedeflediği yeni projesi Zanaat X Boyner’de yedi değerli zanaatkar ve onların eserleri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan yedi kısa belgesel film, geleneksel zanaatları el emeği, göz nuru ile üretmeye devam eden sanatçıların aşkla dolu hikâyelerini anlatıyor. Sanatçıların eserleri boyner.com.tr üzerinden kitlelerle buluşuyor.

Zanaat X Boyner projesi; yüzyıllardır süregelen ve kültürümüze özgü zanaatların sürdürülebilirliğine aracı olmayı, yoğun emekle ve ustalıkla yapılan zanaatlarla ilgili farkındalığı artırmayı, bu zanaatların gençler ve gelecek nesiller tarafından da değerinin bilinmesini hedefliyor.

Camaltı işlemesinden ahşap oymacılığa, bakırdan minyatüre, tezhipten çiniye Anadolu’da doğmuş benzersiz işçilik ürünü zanaatlara odaklanan eser seçkisinde yedi sanatçının 100’e yakın eseri yer alıyor. Proje kapsamında hazırlanan belgesel filmler ise sanatçıların yaşanmış ustalık öykülerinden başlayarak, zanaatlarının tarihini ve değerini kendi söylemleri ile aktarıyor.

İZ TV kurucularından Vedat Atasoy’un yönetmenliğinde hazırlanan belgesel, çok yakında BEINİZ kanalında yayınlanacak. Belgesel serisi, her biri 15 dakika olan yedi bölümlük mini filmlerden oluşuyor.

Yedi zanaatkar ile bir araya geldi

Tezhip sanatçısı Ayşegül Devecier

Çini sanatçısı Ebru Camkıran

Bakır sanatçısı Ebu Burak

Ahşap oyma sanatçısı Galip Ağırkaya

Camaltı sanatçısı İbrahim Boz

Sanatçı Nick Merdenyan 

Minyatür sanatçısı Özcan Özcan projede yer alıyor.

Boyner Büyük Mağazacılık CEO’su Eren Çamurdan

‘Bizim Tarzımız Güzel’ diyerek çıktığımız bu yolculuğa ‘Bizim Kültürümüz Güzel’ diyerek devam ediyoruz. Kültürümüze ait geleneksel zanaatlarımız ülkemize gelen misafirlerimiz tarafından da yurt dışında da büyük değer görüyor. Bu değerlerimizi gündemde tutmak, onların sürdürülebilirliğini sağlamak ve geleceğe taşınmasına destek olmak istiyoruz. Zanaat X Boyner projesinde birbirinden değerli zanaatları icra eden yedi sanatçımız yer alıyor. Her biri hayat verdikleri, ömürlerini adadıkları zanaatların gönülden temsilcisi. Ve ülkemizi alanlarında temsil eden büyük ustalar. Bu zanaatların ve kültürel zenginliğimizin geleceğe, özellikle de genç nesillere aktarılabilmesi bizim için değerli.”

İZ TV kurucu ortaklarından Vedat Atasoy

“Uzun yıllardır oldukça zengin ve benzeri olmayan kültürel mirasımızı anlatmak adına çalışmalar yapıyoruz. Önemli olan binlerce yıldır süregelen bu zenginliğin gelecek nesillere aktarılması ve sürdürülebilir olması. Ticari kaygının ötesinde tamamen gelecek nesillere aktarmaya odaklanarak hayata geçirdiğimiz bu projenin herkese örnek olmasını diliyorum. Ancak bu desteklerle kültürümüzü gelecek nesillere ve kitlelere ulaştırabiliriz.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir