Sağlık ve teknolojinin geleceği HTLS Zirvesi’nde paylaşıldı

Sağlık Teknolojileri Liderler Zirvesi sektörde fark yarattı

Mobil sağlık teknolojileri alanında Türkiye’nin en kapsamlı zirvesi olan ‘2. HTLS-Sağlık Teknolojileri Liderler Zirvesi’, Swissotel The Bosphorus’ta gerçekleşti. Etkinlik, öncü teknolojileri geliştiren sektörün liderlerini ve alanında tanınmış profesyonelleri bir araya getirdi.

MarlinPlus Sağlık ve Teknoloji tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen zirvede inovasyon projeleri de ilk kez sektör temsilcileriyle buluştu. Düzenleme Kurulu adına açılış konuşmasını yapan Göksenin Aydın, “Bu Zirve, sağlık teknolojilerinde vizyon geliştirilmesi ve bir araya gelerek ortak akıl oluşturulması için önemli bir platform haline geldi” dedi.

2. HTLS’de, giyilebilir sağlık teknolojileri, yapay zeka ve sağlıkta uygulanan mobil teknolojiler, kronik hastalıklarda Big Data, IoT teknolojileri gibi pek çok konu, düzenlenen oturumlarda her yönüyle tartışıldı.

‘Vizyon geliştirilen önemli bir platforma dönüştü’

MarlinPlus Sağlık ve Teknoloji’nin Kurucu Başkanı Göksenin Aydın, zirveyi şu sözlerle değerlendirdi: “Zirvenin en önemli gerçekleşme nedeni bilgi paylaşımı. Sağlık ve teknoloji endüstrisinin üreticilerinin olduğu ve yaptıklarını aktardıkları bir zirve olmasını amaçladık.

‘Mobil sağlık teknolojileri’, mobil cihazlar aracılığıyla kronik hastalıklar da dahil olmak üzere medikal ölçümlerinin sağlık personeline düzenli aktarımı yapılarak daha etkin bir şekilde takibini sağlamayı içeriyor. Sağlıklı bireyin ise iyi olma halinin sürdürülebilirliğini sağlamamıza imkan tanıyor. Kişinin 7/24 yanında olan mobil cihazlar, acil durumlarda da sağlık kuruluşlarına uyarı yaparak hayati önem taşıyor. Bu sistemler, hastaneler açısından doğru zamanda doğru bilgi akışı sağladığı gibi sigorta şirketlerine maliyetlerini yönetebilme olanağı veriyor. Sürdürülebilir bir sistemde, kaliteli hizmetlerin yaygınlaştırılması ve maliyetlerin yönetilebilmesi açısından mobil sağlık uygulamalarının önemi her geçen gün artıyor. Bu nedenle, alanında önemli bir boşluğu doldurduğuna inandığımız zirve, sağlık ve teknoloji liderlerinin deneyimlerini paylaştıkları, gelecek vizyonlarını aktardıkları bir platforma dönüştü. HTLS’nin, bilimsel ve teknolojik olarak zenginleştirilmiş içeriklerin yer aldığı önemli bir buluşma olarak her yıl, gelişerek devam edeceğine ve sektöre yön vereceğine yürekten inanıyorum.”

İnovasyonlar da paylaşıldı

Zirvede, ana konu olarak belirlenen ‘Mobil Sağlık Teknolojileri / Diyabet’ başlığı altında, bu alanda geliştirilen teknolojiler, medikal ölçüm cihazları ile entegre çalışan sistemler, veri aktarım cihazları ve teknolojileri, kişisel verilerin korunması ve bilgi güvenliği, IoT platform yazılımları ele alındı.

Memorial Sağlık Grubu Kalp ve Damar Cerrahisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bingür Sönmez, Yeditepe Üniversitesi Hastaneleri, İç Hastalıkları Endrokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. Hasan Aydın, Acıbadem Taksim Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Tamer Karşıdağ, T.C Üsküdar Üniversitesi Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Haydar Sur, Medtronic Türkiye, Batı Asya ve Levant Bölge Başkanı Ayhan Öztürk, Marm Assistance Yönetim Kurulu Başkanı Berna Ataç Ökten ve Novo Nordisk Türkiye Genel Müdürü Dr. Burak Cem’in de yer aldığı alanında uzman pek çok isim sunumlarıyla zirveye katkıda bulundu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir