Bepanthol SensiDaily Türkiye Cilt Farkındalığı Araştırması sonuçları

Cilt sağlığı duygusal sağlığı doğrudan etkiliyor!

Bepanthol SensiDaily ‘Türkiye Cilt Farkındalığı Araştırması’; her 10 kişiden 9’unun cilt sorunlarından duygusal olarak olumsuz etkilendiğini gösteriyor. Her 10 kişiden 6’sı cilt tipini bir dermatologdan öğrenmek yerine kendi gözlemlerine dayanarak hareket ediyor.

Bepanthol SensiDaily, ‘Hayat Senin Kontrol Senin’ kampanyasıyla; özellikle atopik cilt sahibi kişilerin hayat kalitelerini artırmak için cilt sağlıkları konusunda farkındalığı artırmaya odaklanıyor.

Dermatologlar tarafından önerilen prebiyotikli vücut kremi Bepanthol SensiDaily; bu kişileri hayatlarının kontrolünü ciltlerine bırakmadan yaşamaları için cesaretlendirmeyi hedefliyor. Kapsamlı bir araştırmayı baz alan kampanya; atopik veya çok kuru ciltli bireylerin ciltlerindeki kuruluğu ve buna bağlı olarak gelişen fiziksel ve duygusal sıkıntıları kabullenerek hayatlarını kısıtladıklarına dikkat çekiyor.

Kampanya kapsamında yapılan araştırmanın sonuçları Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu ve Dermatolog Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz’ın yorumlarıyla Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat ve Bayer Tüketici Sağlığı İş Zekâsı Müdürü Ümit Aktaş tarafından paylaşıldı.

Cildi yüzümüzden ibaret sanıyoruz!

Araştırmaya göre; cilt denildiğinde 10 kişiden 6’sının aklına ilk gelen yüz bölgesi oluyor. İnsanlar sağlıklı bir cildin göstergesinin de yüz olduğunu söylüyor.

  • Cilt bakımı kozmetik bir ihtiyaç gibi algılanırken; her 10 kişiden yalnızca 4’ü vücudunu nemlendirdiğini ifade ediyor.
  • 10 kişiden 6’sı cilt tipini kendi gözlemiyle belirliyor. Her 10 kişiden yalnızca 2’si cilt tipini öğrenmek için dermatoloğa danışıyor.
  • 4 kişiden 3’ü ‘atopik cilt’ kavramını daha önce duymadığını söylüyor.
  • Vücut bölgesinde kuruluk ve buna bağlı kaşıntı ön plana çıkıyor olmasına rağmen; cildini çok kuru veya atopik olarak tanımlayanların oranı ise yalnızca yüzde 6. Bu durum ‘atopik cilt’ olduğunun farkında olmadan hayatlarına devam eden insanlar olduğunu gösteriyor.
  • Araştırma, yaşanılan cilt sorunlarının her 10 kişiden 9’unu duygusal olarak olumsuz etkilediğini hatta yaklaşık yarısında sosyalleşmelerinin de önüne geçtiğini gösteriyor. Buna rağmen, Türkiye’de insanların cilt tipleri ve cilt bakımı konusunda farkındalıklarının düşük olduğunu gözler önüne seriyor. Özellikle atopik veya çok kuru cilde sahip bireyler, cilt tiplerine bağlı fiziksel sorunlar sebebiyle stres, sinir, endişe, özgüvensizlik gibi duygular yaşıyor. ve Yüzde 74’ü yaşadıkları kuruluğa bağlı kaşıntı ve kuruluk ataklarının hayat ve uyku kalitelerini yoğun bir şekilde etkilediğini söylüyor. Toplumda atopik ve çok kuru cilt tipi ve bu cilt tipinin ihtiyaçları konusunda farkındalık da düşük.

Hayatı nasıl yaşayacağına sen karar verirsin, cildin değil

Psikiyatr Dr. Gülseren Budayıcıoğlu, “İnsanlar yüzlerindeki veya vücutlarındaki cilt sorunları; güzel görünmemesi gibi nedenlerle sosyal hayattan kaçınacaklarını ifade ediyor. Tabii bu noktada sosyal medya ve TV’nin de kişiler üzerinde yarattığı iyi görünme baskısını da dikkate almak gerekiyor. Özellikle atopik veya çok kuru ciltli kişilerde; yaşadıkları kuruluğa bağlı problemlerin duygularına yansıması daha yoğun oluyor.

Sağlıksız görünme, ciltte oluşan ve insanların dikkatini çekebilen cilt kusurlarına sahip olma endişesi ile oluşan özgüven kaybı; kuruluk ataklarının ve ona bağlı kaşıntının yarattığı stres ve sinir, insanları mutsuz ediyor, hayatlarının kısıtlanmasına neden olabiliyor. Oysa alınacak önlemlerle bu sorunların üstesinden gelmek mümkün. Bunu çaresiz bir dert, onlara has ve geçmeyen bir illet gibi görmek yerine; alacakları önlemleri, daha sağlıklı ve güzel görünmenin bir yolu olarak algıladıklarında artık bunu bir problem olarak görmeyecek ve mutlu bir yaşam sürebilecekler. Bu yüzden kampanyanın hedeflediği farkındalığın çok önemli olduğunu düşünüyorum” dedi.

Çok kuru ve atopik cilde bağlı sorunlar yaşam kalitesini etkiliyor

Dermatolog Prof. Dr. Emel Öztürk Durmaz, “Araştırma sonuçları da gösteriyor ki; cildimizi pek de tanımıyoruz ve cilt tipimizi bilmeden bakım ihtiyaçlarını belirlemek de çok zor. Bu özellikle atopik ve çok kuru cilde sahip bireyler açısından daha kritik. Çünkü doğru bir bakım rutininin eksikliğinde ortaya çıkan sorunlar yaşam kalitelerini önemli ölçüde etkiliyor.

Yoğun kuruluk ve buna bağlı kaşıntı sorunları yaşayan, ancak cilt tipini bilmediği için doğru bakımı yapamayan; kişisel ve sosyal hayatını kısıtlamak zorunda kalan pek çok insan olabileceğini öngörüyorum. Bu noktada cilt tipinin belirlenmesi ve bakım rutininin oluşturulması için bir hekim görüşüne başvurulması önemli. Özellikle atopik ve çok kuru ciltler için hem bakım rutinin hem de yaşam tarzının cilde uyumlandırılması kaşıntı, yoğun kuruluk, kızarıklık, pullanma gibi sorunlar ortaya çıkmadan gerekli önlemlerin alınması önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Bayer Tüketici Sağlığı Türkiye Pazarlama Direktörü Pınar Saltat, “İnsanları cilt tipleri konusunda bilgilendirmek, atopik ve çok kuru cildi olanların ciltlerinin ihtiyaçları konusunda farkındalığını artırmak, insanların ciltlerine olan güvenlerini içten dışa onarmak ve onları bir anlamda özgürleştirmek en önemli hedefimiz. Ürünümüzün yarattığı değeri önümüzdeki günlerde kampanyamız kapsamında yapacağımız çalışmalarla daha da büyüteceğiz” açıklamasını yaptı.

Bayer Tüketici Sağlığı İş Zekâsı Müdürü Ümit Aktaş ise, “Araştırmamız gösteriyor ki; ülkemizde dermatolog ziyaret oranı çok düşük. İnsanlar cilt tiplerini çoğu zaman kendi analizleriyle tespit ettiklerini söylüyor. Sonuçlar cilt sağlığı konusunda gidilecek önemli bir yol olduğunu gösteriyor. Sağlık okuryazarlığı konusunda yaratmayı hedeflediğimiz farkındalığın ne denli önemli olduğunu ortaya koyuyor.”

Bepanthol SensiDaily ile tekrarlayan kuruluğu ve kaşıntıyı başlamadan önle!

Atopik cilt; tekrarlayan yoğun kuruluk ve buna bağlı kaşıntıyla kendini gösteren, pul pul dökülmeler yaşayabilen çok kuru ve hassas bir cilt tipidir. Atopik ciltli kişiler; çevresel faktörler ve stres nedeniyle problem yaşamaktadır. Dolayısıyla günlük özel bir cilt bakımına ihtiyaçları vardır.

Dermatologların önerdiği Bepanthol SensiDaily Vücut Kremi; prebiyotikli içeriği ile cildin doğal koruyucu bariyerini destekliyor. Tekrarlayan yoğun kuruluk ve buna bağlı kaşıntının önüne geçer; başlamadan önler. Paraben, parfüm, renklendirici ve SLS içermez. Bebeklikten itibaren günlük kullanıma uygun bir vücut bakım kremidir.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir