Kadınların yüzde 70’i pandemi sonrası kişisel bakım yaptırmayı düşünüyor

Allergan Medikal Estetik, salgın sonrası kişisel bakıma yönelik tüketici davranışlarını araştırdı

Allergan Medikal Estetik, Covid-19 sonrasında medikal estetik ve kişisel bakım uygulamalarıyla ilgili tüketici davranışlarında olası değişikliklere yönelik kapsamlı bir araştırma gerçekleştirdi. İstanbul, İzmir ve Ankara’dan bin kişinin üzerinde katılımcıyla yapılan ankette, kadınların salgın sürecinde değişen medikal estetik ve kişisel bakım davranışları değerlendirildi. Araştırma sonuçlarına göre, Covid-19 öncesi medikal estetik yaptırmaya sıcak bakmayan katılımcıların yüzde 40’a yakını salgın sonrasında uygulama yaptırmayı düşünüyor.

Kliniklerin yavaş yavaş açılmaya başlamasıyla güzellik uygulamalarının yine gündeme geldiği bugünlerde, kadınların medikal estetik davranışlarında da değişimler yaşanıyor. Katılımcıların yüzde 60’a yakını daha önce yaptırmadıkları saç bakımı uygulamalarını, yüzde 40’a yakını medikal estetik uygulamalarını, yüzde 20’si ise kalıcı makyaj uygulamasını normalleşmeyle birlikte yaptırmayı düşünüyor. İlk defa epilasyon yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 15’ken, ilk defa zayıflama uygulaması yaptırmak isteyenlerin oranı ise yüzde 13.

Her 10 kişiden 7’si altı ay içinde uygulamalara geri dönecek

Zamanlama olarak ise 1 hafta ile 6 ay arasında işlem yaptırmayı düşünenlerin oranı yüzde 60’a yakın. 6 ay ile 1 yıl arasında beklemeyi düşünenler yüzde 33’lük bir oranı oluştururken, 1 yıldan daha fazla bekleme kararı alanların oranı ise yüzde 9. Katılımcıların yüzde 72’si salgın sonrası kişisel bakım için harcama yapmayı düşündüğünü belirtirken, yüzde 13’ü harcama yapmayacağını, yüzde 15’i ise kararsız olduğunu ifade ediyor. Covid-19 sonrasında önceliklendirilen bakım işlemleri ise saç, tırnak, cilt bakımı gibi daha kolay uygulanabilir işlemler.

Katılımcıların yüzde 72’si salgın sonrası kişisel bakıma para harcamaya sıcak baktıklarını belirtirken harcama limitleri uygulamaya göre değişiklik gösteriyor. Sonuçlar değerlendirildiğinde; en çok harcama beklenen alanlar medikal estetik uygulamaları, zayıflama ve cilt bakımı.

Klinik hijyeni önemli bir tercih kriteri

Covid-19 sonrası tüketicilerin tercih edeceği kliniklerinden beklentileri de değişti. Tüketicilerin yüzde 70’inden fazlası klinik tercihinde alınan hijyen önlemlerini birinci kriter olarak belirliyor. Katılımcıların yüzde 25’e yakını indirim imkanlarını, yüzde 12’si ise bekleme süresinin az olmasını dikkate alıyor.

Araştırma sonuçlarına göre, salgın riskine karşı tüketiciler hekimlerinin yönlendirmelerini dikkate alıyor. Katılımcıların yüzde 57’si işlemlerin salgın için risk teşkil etmediğini konusunda hekiminin görüşüne itimat ediyor. İçinde bulunduğumuz bu dönemde ön görüşmeyi online olarak yapmak da katılımcılar tarafından önemli bir kriter olarak kabul ediliyor. Sonuçlara göre; katılımcıların yüzde 45’i ön görüşmeyi kliniğe gitmeden online ortamda yaptırmaya sıcak bakıyor.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir