Avon Türkiye yüzlerce kadına meme kanseri taraması yapacak

Meme kanserinde önemli olan farkındalık ve erken tanı

Avon, dünyada 1992’den bu yana, Türkiye’de ise 24 yıldır devam ettirdiği meme kanseriyle mücadele kampanyasını bu yıl ‘hayatınseninelinde’ sloganıyla sürdürdü. Buse Terim’in moderatörlüğünde online platform üzerinden düzenlenen canlı yayında Tıbbi Onkoloji Uzmanı Doktor Esat Namal’ı ağırladı. Marka, Türk Kanser Derneği’ne vereceği destekle yüzlerce kadına ücretsiz meme kanseri taraması yapılacak.

Son dönemlerde meme kanserinden yaşam kaybının gittikçe azaldığına dikkat çeken Türk Kanser Derneği Yönetim ve Gönüllü Danışma Üyesi Namal, “Meme kanseri artık eskisi kadar korktuğumuz bir hastalık değil çünkü tedavi edilebilirlik oranı çok yüksek. Bu hastalıkta önemli olan farkındalık ve erken tanı. Erken tanı için ise bilimsel ve önerilen tek yöntem mamografi. 45 ila 55 yaş arası kadınların yılda bir kez mamografi yaptırmasını, 55 yaşından itibaren ise bunun kontrolün iki yılda bir yapılması öneriliyor” dedi.

‘Her kadın 20 yaşından itibaren memesini tanımalı’

Her kadın memesinin farkında olması gerektiğine vurgu yapan Namal; “20 yaşından itibaren her kadın kendi memesini tanımalı ve kendi kontrollerini yapmalı. Meme kanseri diğer kanser türleri içerisinde fark edilebilme özelliğine sahip bir tür. Meme başı akıntısı, meme başında çekilme, ağrılı veya ağrısız bir kitle, şekil bozukluğu gibi meme kanseri çok tipik bulgulara sahip. İnsan erken yaşlarda kendi memesini tanımaya başlarsa meme kanseri yaşanması durumunda hastalığın erken yakalanması sağlanır” şeklinde konuştu.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir