Dev LEGO® minifigürleri kızlara ilham vermek için sokağa çıktı!

Kızlar erkeklere göre yaratıcı aktivitelere daha az zaman harcıyor

LEGO Group, yeteneklerini geliştirmeleri ve hayallerinin peşinden koşmaları için kızları motive etme kararlılığını sürdürüyor. Ayrıca  ebeveynleri de çocukların gelişimi için kritik olan oyuna öncelik vermeleri konusunda cesaretlendiriyor.

Marka bu amaçla Eda Erdem, Doğa Rutkay, Burcu Erenkul ve Leyan Senay gibi istedikleri yolda azimle yürüyen ve hayal ettikleri yer için yeteneklerini geliştiren kadınların cümlelerini taşıyan dev LEGO® minifigürler ile Nişantaşı sokaklarında!

Kantar Araştırma şirketi ile LEGO Group tarafından Türkiye’nin de dahil olduğu altı ülkede yapılan araştırmaya* göre ebeveynlerin çoğu, çocukları için doğru hobileri ve ilgi alanlarını seçmenin geleceklerine olumlu bir etki yapacağına inanıyor. Ebeveynlerin %34’ü, çocuklarının bazı hobilerden veya ilgi alanlarından uzaklaşmalarına neden oluyor. Bu vazgeçirmenin başlıca nedeni cinsiyet olarak karşımıza çıkıyor.

Diğer yandan araştırma kapsamında kızların, erkeklere göre yaratıcı aktivitelere daha az zaman harcadıkları görülüyor. Kızlar haftada dokuz, erkekler ise 10,5 saat yaratıcı aktivitelerle ilgileniyor. 1,5 saatlik fark, bir okul günündeki okul dışı aktivite zamanına denk geliyor. Haftada 7,5 saatle Türkiye, altı ülke arasında kızların yaratıcı aktivitelere en az dahil olduğu ülke olarak karşımıza çıkıyor.

Kızlara mesaj var!

A Milli ve Fenerbahçe SK Kadın Voleybol Takımı Kaptanı Eda Erdem: Kız çocuklarının dış etkenlerden etkilenmeden kendi yetenekleri ve istekleri doğrultusunda hayallerini gerçekleştirmeleri, topluma daha fazla katkı sağlayabilmektedir. Yapmak istediğimiz her şey için sadece kendi gücümüze ve tutkuya ihtiyacımız var. Geri kalan her şeye blok koyup ilerleyebiliriz.

Oyuncu Doğa Rutkay: Bir oyuncu olarak sahnede çok farklı role büründüm. Aynı şey hayat için de geçerli. Bir kadın olarak birden fazla rolüm var. Hepsinde mükemmel olmak zorunda değiliz ama istediğimiz her rolü oynayabiliriz.

Türkiye En Genç Kadın Ralli Şampiyonu Burcu Erenkul: Erkeklerin egemen olduğu bir alanda var olmak kolay değil. Ama etaba çıktığım an dünya benim, o an her şeyi yapabilirim. Erkek ya da kadın olmam önemli değil, ne hissettiğim önemli.

Baterist Leyan Senay: Müzik dünyasında bateri gibi erkeklerle özdeşleşmiş bir enstrümanda ben de varım diyorum. Çünkü bagetleri elime aldığımda yaşadığımın heyecanın ve bu enstrümana olan tutkumun bir cinsiyeti yok. Zaten bateri çalan bir kadın olmak başlı başına önyargıları yıkmak demek. Hadi kızlar, gelin davullara kız gibi güçlü vuralım, özgürce hayallerimizin peşinden koşalım. Unutmayın ‘Bateristler baget kırar, baterist kızlar zincirlerini.

LEGO markasının ikonik minifigürleri tarafından taşınan cümleler, 7 Kasım Salı akşamına kadar Nişantaşı sokaklarında sergilenecek.
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir