Piyasadaki her propolis yüksek etken maddeye sahip değil

Yıldız Teknik Üniversitesi’nden önemli araştırma

Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi tarafından yapılan araştırma, piyasadaki her propolisin yüksek etken madde içermediğini ortaya çıkardı.

Koronavirüs salgını döneminde popüler hale gelen arı ürünlerinden biri de propolis. Yıldız Teknik Üniversitesi Gıda Mühendisliği Fakültesi tarafından gerçekleştirilen ‘Piyasada Satılan Ticari Propolis Örneklerinin Biyoaktif Bileşenlerinin Belirlenmesi’ başlıklı araştırma kapsamında 12 farklı ürün incelendi. Araştırmanın sonucuna göre, her propolis aynı miktarda etken madde içermiyor.

Kullanılan ekstraksiyon yöntemi propolisin kalitesini etkiliyor

Araştırmada propolisin kovandan alındığı haliyle tüketilemeyeceği de bir kez daha vurgulandı. Araştırmaya göre ilk aşamada propolisin ham halinde bulunan balmumu ve yabancı maddelerin uzaklaştırılması, daha sonra ise ekstraksiyon işlemi yapılması gerekiyor. Ayrıca kullanılan ekstraksiyon yönteminin büyük bir önem taşıdığı, son ürünün biyoaktif bileşenlerinin miktarının ve kalitesinin uygulanan ekstraksiyon metodundan doğrudan etkilendiğinin altı çizildi. Araştırma, ekstraksiyonda kullanılan propilen glikol gibi alkol türevi maddelerin yetişkin ve çocuklarda merkezi sinir sistemi, böbrek, karaciğer, solunum ve kalp fonksiyonları üzerinde olumsuz etkileri olduğuna da dikkat çekti.

Analiz yapılmadan anlaşılmaz!

Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan bal ve arı ürünleri konusunda hem ulusal hem de uluslararası komisyonlarda görev alan Dr. Emel Damarlı, şunları söyledi: “Bu önemli araştırmada yer alan ‘Raftaki propolis ürünlerinin tercihi sırasında içerdiği propolis oranı ve çözücü maddenin yanı sıra biyoaktif madde içeriğinin de biliniyor olması gerekmektedir. Bu anlamda, tüketicilerin satın alacakları ürünlerin içerdiği biyoaktif madde miktarı bilgisine ulaşabilmesi önem taşımaktadır’ cümleleri güvenilir markalara ait propolislerin tercih edilmesi gerektiğini bir kez daha gösteriyor. Ayrıca propolisin de sahtesi var. Ancak tüketici rengine, tadına, kokusuna bakarak anlayamaz.  Bunun için propolisin analiz edilmesi gerekiyor. Bu nedenle tüketicilere analiz edilmiş, güvenilir markaların ürünlerini satın almalarını ve ürün etiketini mutlaka okumalarını öneriyorum.”
Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir